Úvod > Aktuality > Navštivte nově otevřený areál Archeoparku pravěku ve Všestarech
Všestary - model kajiny
"> Všestary - model kajiny "> Všestary - výzdoba praveké jeskyne "> Všestary - model polozemnice
Kultura

Navštivte nově otevřený areál Archeoparku pravěku ve Všestarech

  • Vydáno1. března 2013
Areál pravěku ve Všestarech, který se po rozsáhlé rekonstrukci otevřel na konci ledna návštěvníkům, je unikátní komplexně fungující archeopark, který nabízí výjimečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových staveb, řemesel, zvyků a obyčejů. Je určen pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet pravěk "na vlastní kůži".
Archeopark ve Všestarech slouží studentům archeologie i školním exkurzím už od roku 1997, ale nyní se stal jedinečným, protože nikde ve střední Evropě nemají vybudovánu pravěkou vesnici a zároveň muzeum se stálou expozicí. Expozice Archeoparku je rozdělena do dvou částí – vnitřní a venkovní. V rámci venkovní expozice je možné si prohlédnout ukázky pravěkých staveb, jako je neolitický a eneolitický dům, polozemnice ze starší doby železné, rondel, výrobní areály a pravěké pohřebiště s mohylami.

Nejen pro dětské návštěvníky jsou připraveny praktické ukázky nejrůznějších pravěkých činností – drcení obilí, broušení kamenných seker, výroba keramiky, spřádání lněné nitě, tkaní na pravěkých stavech, obdělávání pole dřevěnými nástroji nebo práce s replikami pravěkých seker. Vnitřní část expozice sestává ze tří částí, které představují podzemí, život a duchovní svět prehistorických lidí. Toto dělení navíc reprezentuje i metody archeologické práce: výzkum památek ukrytých pod zemí, rekonstrukce objektů na povrchu a pohled letecké archeologie. Součástí expozice jsou i model pravěké krajiny, rekonstrukce archeologických vykopávek, výstavní a projekční sál.

Do Archeoparku se můžete vydat po také archeocyklostrase v délce 12 km, která spojuje Hradec Králové se Všestary a vede po místních archeologicky význačných lokalitách. Muzeum je otevřeno o víkendech po celý rok, skupiny a školní exkurze se mohou objednávat ve všední dny.

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím.