Úvod > Aktuality > Navštivte nepřístupná místa Šumavy
Navštivte nepřístupná místa Šumavy
">
Příroda

Navštivte nepřístupná místa Šumavy

  • Vydáno26. října 2011
Šumavští turisté se budou moci 29. října mimořádně podívat k bývalé slavné Juránkově chatě na Železnorudsku. Chata, jeden ze symbolů šumavské turistiky, už neexistuje a místo je kvůli ochraně přírody v národním parku nepřístupné.
Česko-německé putování k bývalé chatě na hraniční hoře Svaroh (německy Zwercheck) organizují pořadatelé z obou zemí už podruhé. Loni akce přilákala stovky zájemců. I letos bylo nutné získat na jeden den souhlas správců parku.

Sdružení mimo jiné usiluje o obnovení tradičních šumavských turistických cest, včetně přístupu na Juránkovu chatu. Zdejší chata, fungující od roku 1922 do roku 1950 s přestávkou za druhé světové války, umožňovala túry jak po státní hranici, tak do Bavor a samozřejmě i na českou stranu. Pamětníci a staré mapy dokládají mnoho přístupových cest.

Letošní výlet začíná v Německu z chaty na Malém Javoru a pokračuje k Juránkově chatě. Odtud je možné se mimořádně projít i jednou z nejatraktivnějších tras k vyhlídce nad Černé jezero a dál po Juránkově cestě na sedlo mezi jezery.

 
Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…