Úvod > Aktuality > Vydejte se se svou láskou na most zamilovaných v Sokolově

Vydejte se se svou láskou na most zamilovaných v Sokolově

Vydáno 13. února 2017 Památky
Na svátek zamilovaných ožije opět v Sokolově most lásky. Dvojice tu mohou zamknout svůj visací zámek a klíč jako symbol věrnosti hodit do řeky. Podobné mosty zamilovaných lze nalézt v celé Evropě, například v Miláně, Paříži, Londýně nebo v Moskvě. Slavnost zamilovaných, ale i těch, kteří na lásku zatím čekají, začne ve 14:02 hodin 14. 2. 2017.
V Sokolově mají na Valentýna zajímavou tradici - všichni zamilovaní mohou přijít na Most lásky (jak se přezdívá lávce pro pěší mezi Domem Ohře a Českým Domem) a zažít příjemné odpoledne. Letos se opět můžete těšit na poezii, ohlédnutí do historie, vlídné slovo kněze, pouštění balonků, Pamětní listy a mnoho dalšího.

Kdysi prý v daleké Číně byla na Velké čínské zdi natažená lana, na která čínští novomanželé připevňovali visací zámečky. Uzamknutím zámečku a následným přehozením klíče přes zeď si manželé mají zajistit štěstí a věčnou lásku. Možná, že se právě tímto starým rituálem inspiroval spisovatel Federico Moccia ve své knize „Chci tě“. Hlavní protagonisté v jeho knize totiž stvrzují svou lásku Most láskypřipevněním visacího zámku řetězem na kandelábr starobylého mostu Milvio v Římě a hozením klíče od zámku do řeky Tibery. Volba mostu není náhodná. Právě na tomto mostě údajně zahynul mučednickou smrtí patron všech zamilovaných, sv. Valentin. Příběh mladých milenců inspiroval nejprve Italy, kteří po vzoru románových hrdinů začali na kandelábry mostu Milvio zavěšovat visací zámky se svými jmény.

S myšlenkou založit sokolovský most lásky přišla místní básnířka Lisa Gaman, pomohla Církev adventistů a město. Nápad je starý, funguje v Paříži, Londýně i Praze. Na lanko v Sokolově mohou podle čínského vzoru zavazovat červené pentle ale i ti, kteří po lásce touží a čekají na ni. V Čechách mosty zamilovaných najdete i v Děčíně či v Praze na Kampě.
Most lásky v Sokolově

Most lásky v Sokolově

V roce 2012 byl v Sokolově otevřen most lásky. Dvojice tu mohou zamknout svůj visací zámek a klíč jako symbol věrnosti hodit do řeky. Podobné mosty zamilovaných lze nalézt v celé Evropě, například v Miláně, Paříži, Londýně nebo v Moskvě.

Oblastní muzeum Most

Oblastní muzeum Most

Oblastní muzeum se nachází na úpatí hradu Hněvín v Mostě. Sbírky oblastního muzea se nacházejí v rekonstruovaných prostorách původního německého reálného gymnázia. Samotné muzeum bylo založeno roku 1888.

Další aktuality

14.2.
2020
V Bečově nad Teplou probíhají zimní prohlídky zámku

V Bečově nad Teplou probíhají zimní prohlídky zámku

Západočeské lázně | Památky
11.2.
2020
Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

Západočeské lázně | Památky
7.2.
2020
Horní Hrad je i v únoru otevřený každý den

Horní Hrad je i v únoru otevřený každý den

Západočeské lázně | Památky