Úvod > Aktuality > Vydejte se se svou láskou na most zamilovaných v Sokolově
Vydejte se se svou láskou na most zamilovaných v Sokolově
"> "> ">
Památky

Vydejte se se svou láskou na most zamilovaných v Sokolově

  • Vydáno12. února 2022
V roce 2012 byl v Sokolově otevřen most lásky. Dvojice tu mohou zamknout svůj visací zámek a klíč jako symbol věrnosti hodit do řeky. Podobné mosty zamilovaných lze nalézt v celé Evropě, například v Miláně, Paříži, Londýně nebo v Moskvě. V loňském roce byl mostek opraven a zve zamilované i ty, kteří na svou lásku zatím čekají k příjemné procházce.
V Sokolově je nejen na Valentýna velmi populárním místem tzv. Most lásky, jak se přezdívá lávce pro pěší mezi Domem Ohře a Českým Domem). Nechybí na něm různé citáty o lásce anebo samotné slovo "láska" v různých jazycích. Obyvatelé Sokolova a okolí mohou na mostě zamknout svou lásku do zámečku už od roku 2012. Jak šel čas, začalo být jeho působení na populární lávce vidět. V roce 2021 tak bylo přistoupeno k jeho revitalizaci. Místní firma, která na mostě lásky pracovala již v době jejího zrodu, most nově natřela a postarala se i o značení, piktogramy a texty na informačních cedulích.

Most láskyS myšlenkou založit sokolovský most lásky přišla místní básnířka Lisa Gaman, pomohla Církev adventistů a město Sokolov. Nápad je starý, funguje ale i v Paříži, Londýně nebo Praze. Na lanko v Sokolově mohou podle čínského vzoru zavazovat červené pentle ale i ti, kteří po lásce touží a čekají na ni. V Čechách mosty zamilovaných najdete i v Děčíně či v Praze na Kampě.

A jak vlastně tradice mostu zamilovaných vznikla? Kdysi prý v daleké Číně byla na Velké čínské zdi natažená lana, na která čínští novomanželé připevňovali visací zámečky. Uzamknutím zámečku a následným přehozením klíče přes zeď si manželé mají zajistit štěstí a věčnou lásku. Možná, že se právě tímto starým rituálem inspiroval spisovatel Federico Moccia ve své knize „Chci tě“. Hlavní protagonisté v jeho knize totiž stvrzují svou lásku připevněním visacího zámku řetězem na kandelábr starobylého mostu Milvio v Římě a hozením klíče od zámku do řeky Tibery. Volba mostu není náhodná. Právě na tomto mostě údajně zahynul mučednickou smrtí patron všech zamilovaných, sv. Valentin. Příběh mladých milenců inspiroval nejprve Italy, kteří po vzoru románových hrdinů začali na kandelábry mostu Milvio zavěšovat visací zámky se svými jmény. Zajímavý zvyk se pak rozšířil i do ostatních měst Evropy.
Most lásky v Sokolově

Most lásky v Sokolově

V roce 2012 byl v Sokolově otevřen most lásky. Dvojice tu mohou zamknout svůj visací zámek a klíč jako symbol věrnosti hodit do řeky. Podobné mosty zamilovaných lze nalézt v celé Evropě, například v Miláně, Paříži, Londýně nebo v Moskvě.

Sokolov

Sokolov

Podle báje město založil rytíř Sebastian, který choval lovecké sokoly; tento pták je také v městském znaku a dávnou legendu připomíná i kašna s postavou sokolníka na Starém náměstí. Najdete tu pěkný zámek s muzeem, krytý aquapark a vodní nádrž Michal, které se právem přezdívá sokolovské moře.