Úvod > Aktuality > Navštivte klášter benediktínů v Broumově, už 1. dubna zahajuje sezónu
Navštivte klášter benediktínů v Broumově, už 1. dubna zahajuje sezónu
"> ">
Památky

Navštivte klášter benediktínů v Broumově, už 1. dubna zahajuje sezónu

  • Vydáno31. března 2014
Počátky Broumova jsou spojené s působením nejstaršího mužského řeholního řádu u nás – benediktíny. První písemná zmínka o Broumově je z roku 1256. Roku 1348 ho Karel IV. povýšil na město. Benediktinský klášter dostal svoji současnou podobu v době baroka. Dnes je národní kulturní památkou. Areál stojí v těsné blízkosti náměstí, na nejvyšším místě skalního ostrohu nad řekou Stěnavou. Přestože je zatím z velké části nevyužitý, jeho nejzajímavější prostory lze navštívit s průvodcem. Turisté se dostanou do klášterního kostela sv. Vojtěcha, sakristie, refektáře (zde je vystavena kopie tzv. Turínského plátna, které se v kostele našlo v roce 1999) a klášterní knihovnu. Patří mezi vzácně dochované klášterní knihovny v České republice, je v ní uloženo přibližně 17 tisíc svazků. Klášter je oblíbenou lokací filmařů. Natáčel se tam televizní seriál F. L. Věk nebo český historický snímek Řád.

Po krátké zimní přestávce, během které probíhaly na prohlídkovém okruhu drobné stavební úpravy, se na nové návštěvníky těší také broumovský klášter.

Již 1. dubna bude zahájena nová turistická sezóna, na kterou pro vás připravujeme novinky v podobě nové Lotrandovy komůrky, speciálně umístěné 13. komnaty, nočních hraných prohlídek či speciálně zaměřených víkendů věnovaných patronům kláštera. První takový máte šanci zažít již 26. – 27. 4. a bude zaměřený na svatého Vojtěcha, patrona klášterního kostela. Čekají na vás nejen speciální prohlídky s různými postavami, ale také svatovojtěšský jarmark s tradičními regionálními produkty a doprovodným programem. V nové sezóně budou také přístupné populární vamberecké mumie a otevřený bude dřevěný kostelík Panny Marie na broumovském hřbitově.

Od května pak zahájí výstavní program Galerie Dům a opět se otevřou dveře Muzea Broumovska.

 

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury

Hřbitovní kostel Panny Marie je nejstarší dochovanou památkou lidové dřevěné sakrální architektury v České republice. Je dominantou broumovského hřbitova situovaného u hlavní cesty, která dále pokračuje na Křinice. Návštěvníci si mohou kostelík prohlédnout od roku 2009.

Vamberecké mumie v broumovském klášteře – expozcie není přístupná

Vamberecké mumie v broumovském klášteře – expozcie není přístupná

V rozsáhlých sklepeních broumovského kláštera je uloženo celkem 34 mumií pocházejících z krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku. Z technických důvodů je expozice Vambereckých mumií nepřístupná z důvodu nevyhovujících klimatických podmínek v klášterních sklepích.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).