Úvod > Aktuality > Navštivte finalisty soutěže DestinaCZe a nominujte své favority pro ročník 2019
Životní styl

Navštivte finalisty soutěže DestinaCZe a nominujte své favority pro ročník 2019

  • Vydáno18. září 2018
Léto ještě nekončí. Využijte poslední slunečné dny a vyrazte s dětmi nebo přáteli po Česku. Agentura CzechTourism vám představuje 4 vítěze kategorie Kudy z nudy v soutěži DestinaCZe, které jednoznačně stojí za návštěvu.
Po úspěšných ročnících soutěže DestinaCZe vyhlašuje agentura CzechTourism další pokračování. Své tipy na atraktivní zážitky a lokality můžete do soutěže DestinaCZe 2019 přihlásit pomocí formuláře nejpozději do 23:59, 15. října 2018. Odborná porota následně vybere celkem 9 finalistů, ze kterých veřejnost zvolí v květnu 2019 absolutního vítěze.

 

Objevujte vítěze kategorie Kudy z nudy 2014-2018

Projekt DestinaCZe je skvělou příležitostí ke zviditelnění netradičních míst, která mohou návštěvníci prozkoumat. Soutěží se ve třech kategoriích. První z nich je určena turistickým subjektům, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi – kategorie Kudy z nudy.
 

Hry, hlavolamy, zvířata a bludiště

Téměř reálnou vesnici z raného středověku obklopenou zahradami a pastvinami, kde si můžete společně s jejími obyvateli vytočit nádobu na kruhu, příst a tkát, mlít mouku, podrbat kozy nebo třeba okopávat zahrádky objevíte nedaleko Orlické přehrady. Zeměrájjižních Čechách je přírodní zážitkový park, který dětem i dospělým nabízí spousty her, hlavolamů, dobrodružných úkolů a interaktivních programů ve vesničce jako vystřižené ze středověku. Kromě toho na vás čeká kilometr dlouhá stezka naboso – vedená lesem, loukou i potokem, přes šišky i jehličí a s množstvím zábavných úkolů zaměřených na poznávání české přírody.
 

Objevovat kouzlo Šumavy a zdolat pomyslnou osmitisícovku

Projekt Šumavský Everest vznikl na podporu pěší turistiky. Vašim cílem je zdolání nadmořské výšky 8848 m, která je součtem nadmořských výšek 8 různých šumavských vrcholů. Stačí si jen v infocentru v Horní Plané nebo u smluvních partnerů zakoupit „Vrcholový pas“, který je označen pořadovým číslem a do něhož vyplníte osobní údaje. Vrcholy jsou zaměřené GPS a jsou na nich umístěny malé ptačí budky, kde naleznete identifikační razítko.
 

Květinový zázrak z Hanáckých Athén

Atmosféru Květné zahrady neboli Libosadu si dnes užijete stejně tak jako hosté biskupa Karla z Lichtenschteinu-Castelcorna před více než třemi staletími. Díky nedávné obnově získala  zahrada novou – barokní podobu a pro návštěvníky otevřela dříve nepřístupné prostory Králičího kopce, Ptáčnice, Pstružích rybníků, Holandské a Pomerančové zahrady a pěstebního skleníku. Využijte návštěvy během babího léta a načerpejte také inspiraci pro výzdobu vašich domovů. Během workshopů a komentovaných prohlídek se dozvíte se nejen základy o aranžování, ale budete mít možnost si popovídat se zkušenými floristy, díky čemuž třeba zjistíte, jak správně pečovat o řezané květiny, aby vám vydržely doma krásné co možná nejdéle.
 

Různé tváře vody

Přehrada na řece Želivce – Vodní nádrž Švihov, která slouží jako zdroj pitné vody pro téměř celé střední Čechy včetně Prahy je rájem pro rodiny s dětmi. U hráze vůbec největší vodárenské nádrže v Česku a ve střední Evropě se nedávno otevřelo návštěvnické středisko Vodní dům s interaktivní expozicí. Kolem budovy částečně zapuštěné do terénu vás provede naučná stezka; najdete tu například expoziční nádrž, mokřad či skalku z hadce, typické místní horniny. Uvnitř zjistíte, že voda je biotopem nepřeberného množství živočichů a zároveň vzácnou a nezbytnou surovinou. Vodní dům vás hned od počátku vtáhne do vodního živlu a vodu uvidíte a ucítíte všude kolem sebe – poteče vám pod nohama, bude stékat po stěnách a uslyšíte její kapání, zurčení a proudění. Kromě neobvyklých zážitků a prozkoumávání fyzikálních vlastností vody tu na vás čekají i interaktivní hrátky.

Šumavský Everest

Šumavský Everest

Zdolejte nejvyšší horu světa Mount Everest (8848 m n.m.) návštěvou osmi Šumavských vrcholů. Poznáte krásy pěší turistiky v okolí Horní Plané na Lipně a na Šumavě. V hornoplánském infocentru (KIC) obdržíte vrcholový pas se seznamem povinně zdolávaných vrcholů, jejichž součet je výškou 8848 m. n. m.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Zážitkový park Zeměráj

Zážitkový park Zeměráj

Přírodní park plný zážitků pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů na ploše devíti hektarů je vytvořeno tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celé rodina. Najdete zde i několik skutečně výjimečných atrakcí.

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Další aktuality

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Krásná venkovská krajina, zajímavé příběhy a historie spojená se známými osobnostmi: to všechno provází nejhezčí české, moravské a slezské vesničky a samoty. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy a podívat se do míst, kam sice nejezdí davy turistů, ale přesto mají co nabídnout.
Životní styl

Kam vyrazit za romantikou na Valentýna? Máme pro vás tipy z celého Česka!

Využijte speciálních balíčků a programů pro oslavu svátku Svatého Valentýna! Rozmazlete svého miláčka pobytem v luxusním hotelu nebo originálním programem či privátním wellness. K tomu snídaně do postele, sekt na pokoji, večeře při svíčkách... A to zdaleka není vše...
Životní styl

Víte, že Popeleční středa zahajuje křesťanům čtyřicetidenní půst?

Čtyřicetidenní postní období se odpočítává od Popeleční středy, která připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi. Radovánkám býval konec, zabijačkové dobroty vystřídaly brambory, kroupy, hrách a čočka a začalo období půstu, střídmosti, rozjímání, očištění se od hříchů a také příprav na Velikonoce, nejdůležitější křesťanské svátky roku. Popeleční středa připadá na 14. únor 2024.
Životní styl

Valentýn v přírodě: udělejte si valentinský výlet na romantická místa

Toužíte po originálním valentýnském výletu se svou láskou? Pak jsou romantická místa přesně tím, co potřebujete! Užijte si procházku tichým údolím, skalním městem nebo vystoupejte na rozhlednu. Chybu neuděláte ani výpravou k Jezírku lásky. Tipy, kam na svatého Valentina vám přináší Kudy z nudy.
Životní styl

10 tipů na zaslouženou relaxaci pro unavené maminky

Také na sobě začínáte pociťovat jarní únavu? Dopřejte si tedy chvilku odpočinku od dětí i manžela. Těch pár hodin bez vás to jistě zvládnou a vy si můžete užít volný čas jen pro sebe a nabrat nové síly například při čokoládové lázni, v ruské bani nebo v termálním bazénu.
Životní styl

Kam za sportem, když je venku nevlídno?

Rádi trávíte volný čas aktivně a sport je váš největší kamarád? Co ale dělat, když venku je nevlídno a vy nechcete sedět doma? Máme pro vás pár tipů, kam vyrazit za sportem a zlepšením fyzičky.
Životní styl

Lidové pranostiky: únor, Hromnice, Valentýnské mrazy a masopust

Únor, to nejsou jen šedivé a studené dny mezi ledovým lednem a jarním březnem, ale také spousta lidových svátků – Hromnice, Valentýn, svatý Matěj a především masopustní veselí. Všechny se objevují také v lidových pranostikách: pojďte se s Kudy z nudy projít únorovou snůškou pořekadel, mouder a průpovídek.
Životní styl

Masopust, masopust, kobližky a masa kus jak si užít odavy až do Popeleční středy

Zúčastněte se masopustních oslav, kde na vás čeká kromě tradičního průvodu masek také bohatý doprovodný program a ochutnávka tradičních masopustních specialit. Už víte, na který z letošních masopustů zavítáte? Máme pro vás tipy, až do Popeleční středy!
Životní styl