Úvod > Aktuality > Navštivte festival vína v Táboře: nabídne to nejlepší z Čech, Moravy a zahraničí
Gurmánská turistika

Navštivte festival vína v Táboře: nabídne to nejlepší z Čech, Moravy a zahraničí

  • Vydáno25. února 2023
Na obcházení vinných sklepů a výlety do vinic si budete muset ještě pár týdnů počkat. Na portálu Kudy z nudy přesto víme o několika místech, kam se stojí za to vypravit – zvlášť pokud máte rádi víno a nejrůznější dobroty k němu. Patnáctý ročník Festivalu vína, kultury a jídla právě probíhá v Táboře.
degustace vínaTáborský festival vína se snaží návštěvníkům nabídnout to nejlepší z Čech, Moravy a zahraničí a zprostředkovat jim setkání se samotnými odborníky na víno a gastronomii z řad nejlepších vinařů, sommelierů a degustátorů ČR. To vše se koná v krásném prostředí historického města Tábora.

Festival nabízí mnoho zážitků, a to jak gastronomických, tak také kulturních. Od 25. února až do 27. května 2023 probíhá postupně řada akcí – degustace, galavečeře, košty s vinaři, ale také divadelní představení. Těšit se můžete například na Zdeňka Svěráka, Jaroslava Duška či Ivana Trojana. Nově se v programu objevil jeden z nejlepších iluzionistů Pavel Dolejška se svou kouzelnickou show

Novinkou programu je Vinná stezka, jež návštěvníky provede částí evropsky oceněné stezky kolem Lužnice. Délka trasy je pět kilometrů a milovníci pohybu na ní najdou 16 vinařství. 
 

Na vinný košt

V březnu a dubnu Tábor navštíví ti nejlepší vinaři včetně letošních vítězů soutěže Vinař roku a Vinařství roku, ale také šlechtitelská a vinařská legenda Miloš Michlovský, který stojí za vyšlechtěním mnoha nových rezistentních odrůd révy či nejlepšími nealkoholickými víny u nás. Jeho den nastane 21. března, kdy od 19 hodin se na vás bude těšit v Restaurant & café Illusion.
 

Myšlenkou degustace je ochutnat opravdu TOP vína. Rakouská budete moci ochutnat s Pavlem Šatným 18. března v Coffee & Tee Na Tržním. Nabídka zahrne skvosty od Neumeistera, které vedou bratři Christoph a Matthias, kteří jsou třetí generací rodiny. Neumeisterovi se věnují vinohradnictví v městečku Straden ve Štýrsku. Sommelier nevynechá Rieslingy Heiligenstein. Ried Zöbinger Heiligenstein se svými zvětralými načervenalými pouštními pískovci a vulkanickými horninami je jedním z nejlepších rakouských lokalit pro ryzlink. Z červeného vína bude zařazena např. frankovka od vinaře Iglera z Burgenlandu. Rodinné vinařství Hans Igler ze středního Burgenlandu získává vysoké bodové hodnocení prestižních rakouských časopisů o víně.

 

Za vínem do sklípků

Co by to bylo za festival vína bez sklípků? Organizátoři pro vás přichystali jedinečnou akci Putování po táborských sklepech: To nejlepší ze Znojemska. Zažijete to nejlepší ze Znojemska. Seznámíte se s víny prvního apelačního systému v ČR – VOC Znojmo. Na hrdle lahve takového vína se nachází páska s nápisem VOC Znojmo. Kdo rozumí vínům, ví, že se jedná o zkratku Vína Originální Certifikace.Jde o apelační systém románského způsobu značení vín. Ten na rozdíl od germánského neřeší cukernatost hroznů, ale je založen na terroir vín, na jejich specifické chuti. Ve Znojmě patří do VOC odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.

První putování je přichystané na 25. března, druhé na 15. dubna. Sklípky se otevírají v 11 a zavírají v 18 hodin. Vy mezi nimi můžete přecházet, jak je libo. Můžete ochutnat až 70 vín. Ve většině sklepů bude možné posedět, ale kapacita je omezená dle velikosti sklepa. Posezení je určeno pouze ke krátkému odpočinku.
 

V Táboře ochutnáte i zahraniční kuchyně

Součástí festivalu je i jídlo. Španělské národní menu uvaří španělský kuchař Jonatan Manuel Fernandez Manzoro v Obýváku coffee & coctail baru 10. března. Čeká na vás salmorejo, španělská polévka, která se podává vychlazená v horkých letních dnech. Žádné menu španělských specialit nemůže vynechat bramborovou tortillu a nebude chybět ani solená baskická treska.


V pátek 17. března můžete ochutnat britskou kuchyni, kterou pro vás připraví restaurace Goldie hotelu Nautilus. Kdo by neznal English Breakfast, snídani složenou z klasických ingrediencí, jako jsou britské párečky, vejce, smažené houby a rajčata, fazole v rajské omáčce, černý pudink, bramborové placičky a toasty. Sunday Roast je v britské gastronomii neodmyslitelné. Podává se většinou v neděli a celé rodiny se stěhují na tuhle pochoutku do místních pubů a restaurací, kde si užívají jídlo a společně strávený čas. Jedná se o hovězí pečínku, ale klidně to může být i krůta, vepřové či jehněčí maso, existuje i vegetariánská verze. Podává se s Yorkshirským pudinkem, pečenými brambory do křupava a zeleninou, jako je mrkev, brokolice, květák, kapusta a hrášek, to vše přelité chutnou omáčkou. 

Víte jaká je finská kuchyně? Tu budete moci ochutnat 29. březnaObýváku coffee & coctail baru. Nezbytnou součástí finského jídelníčku je zelenina, mléko a sýry. A samozřejmě neodmyslitelné ryby ve všech podobách, kterých Fin spořádá v průměru 30 kg za rok. Nejvíc se konzumuje losos, a to ve všech úpravách. Finskou specialitou je sobí maso, nejčastěji uzené. Finská kuchyně je ovlivněná i dalšími mezinárodními kuchyněmi, především švédskou a ruskou. Ochutnat můžete i tamější svařené víno, pivo s příchutí jalovce a pije se tu i poměrně hodně kávy.

Táborský festival vína, kultury a jídla 2024

15.2.
25.5.
Táborský festival vína, kultury a jídla 2024

Nejdelší festival vína a gastronomie ve střední Evropě a také největší přehlídka českých, moravských a zahraničních vín se koná na jihu Čech. 16. ročník unikátního multikulturního festivalu spojuje víno, kulturu a jídlo. Návštěvníci se mohou těšit na špičkovou gastronomii a nejlepší vinaře!

Jedinečný jihočeský gurmánský zážitek v Hotelu Dvořák v Táboře

Jedinečný jihočeský gurmánský zážitek v Hotelu Dvořák v Táboře

Patříte k milovníkům nevšední gastronomie? Nechcete se spokojit s fádní nabídkou jídel, které nabízí většina restaurací? V restauraci LA CAVE hotelu Dvořák Tábor máte ochutnejte jedinečné degustační menu a vaše chuťové buňky Vám budou vděčné!

Hotel Nautilus v Táboře

Hotel Nautilus v Táboře

Dopřejte si nezapomenutelný pobyt v překrásném čtyřhvězdičkovém hotelu Nautilus v Táboře, kde je každý pokoj jedinečný. Pokoje jsou vyzdobeny uměleckými předměty místních umělců a spolu s citlivě umístěným osvětlením tvoří nezaměnitelnou kulisu pro překrásné ubytování.

Tábor

Tábor

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice.

Obývák coffee & cocktail bar v Táboře

Obývák coffee & cocktail bar v Táboře

Obývák Káva a Bar se specializuje na přípravu kvalitních míchaných nápojů, kávy z vlastní pražírny a dalších nápojů a jídel.

Divadlo Oskara Nedbala v Táboře

Divadlo Oskara Nedbala v Táboře

Táborské divadlo je středoevropskou raritou. Má jediné jeviště s dvěma pravoúhle připojenými hledišti. Menší z nich, které se nalézá v historické budově, je určeno pro komorní představení. Tuto neobvyklou podobu budova získala po generální rekonstrukci v 60. letech minulého století.

Hotel Palcát v blízkosti historického centra Tábora

Hotel Palcát v blízkosti historického centra Tábora

Hotel nabízí svým klientům velmi široké možnosti při pořádání konferencí, firemních setkání, veletrhů, team building a jiných společenských akcí. Díky své vybavenosti a velikosti konferenčních a wellness prostor patří hotel Palcát k největším kongresovým centrům v Jihočeském kraji.

Restaurace Goldie v Táboře – vychutnejte si elegantní a klidnou atmosféru

Restaurace Goldie v Táboře – vychutnejte si elegantní a klidnou atmosféru

Restaurace Goldie hotelu Nautilus láká na vynikající jídlo a širokou nabídku nápojů. Ochutnejte pestrou paletu českých i mezinárodních specialit. Vysoké stropy a velká okna vytvářejí elegantní a klidnou atmosféru s nádherným výhledem na Žižkovo náměstí v Táboře.

Další aktuality

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura

Užijte si jarní prázdniny v jižních Čechách

Chystáte se na jarní prázdniny do jižních Čech? Počasí zatím úplně nepřeje sněhovým radovánkám, ale i tak si lze užít spoustu atraktivních zážitků. Vyrazit můžete do historických měst, kudy budou procházet masopustní průvody. Za lyžováním se vydejte na Šumavu, sjezdovky na vás čekají na Zadově, Lipně nad Vltavou, na Kvildě nebo v Nových Hutích. Využít můžete i skibusy, které spojují většinu velkých regionálních měst s jihočeskými lyžařskými centry. Ukázat své krasobruslařské umění je možné například na kouzelném kluzišti na zámku Blatná.
Jihočeský kraj | Zážitky

Český Krumlov ovládne Masopust

Ve dnech 10. až 18. února 2024 ovládne Český Krumlov masopustní rej. Veselí si tak můžete do sytosti užívat více než týden. Čeká na vás masopustní zábava, dobré jídlo a pití, ale i skvělá podívaná na pestrobarevné procesí masek a mnoho dalšího.
Jihočeský kraj | Zážitky

Hrad Nové Hrady zve k návštěvě zimní prohlídkové trasy

K zpřístupněným památkám v zimním období patří také hrad Nové Hrady. Zimní prohlídková trasa vás zavede do Bytu panského úředníka. Místnosti jsou vybavené autentickým nábytkem z pozůstalosti místního lékárníka, ale ukazují mimo jiné i sbírku impresionistických krajin z přelomu 19. a 20. století.
Jihočeský kraj | Památky