Úvod > Aktuality > Navštivte o státním svátku Senát

Navštivte o státním svátku Senát

Vydáno 21. října 2019 Památky
Den otevřených dveří se v Senátu koná tradičně ve státní svátek 28. října, u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu. Ve Valdštejnském paláci si mohou návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Hlavní sál, Rytířská síň, Audienční síň, Mytologická chodba nebo Jednací sál. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Zeleného a Růžového salonku.
Valdštejnský palácSenát Parlamentu ČR pořádá pro veřejnost Dny otevřených dveří u příležitosti státního svátku 28. října. Na návštěvníky čekají komentované prohlídky Valdštejnského paláce, zpřístupněny budou i historické prostory Kolovratského paláce.

Brány obou paláců se pro veřejnost otevřou v 9:00 hodin. Skupiny na prohlídky Valdštejnského paláce budou čítat 40 osob, prohlídky v délce cca 45 min. budou následovat po sobě přibližně po patnácti minutách. Poslední prohlídka se koná od 16:00 hodin. S ohledem na kapacitu vnitřních prostor může být vstup do sídla Senátu regulován. Správa Senátu ČR prosí návštěvníky, aby si s sebou nebrali velká zavazadla, vstup do sídla Senátu bude umožněn pouze příchozím s příručními zavazadly.
 

Co všechno si 28. října prohlédnete

senát črValdštejnský palác společně se zahradou nechal vystavět vévoda Albrecht z Valdštejna v první polovině 17. století především jako své reprezentativní sídlo. Návštěvníci si tak budou moci v doprovodu průvodců prohlédnout například bohatě zdobený Hlavní sál, který je největším sálem v paláci. Původně byl využíván jako nástupní prostor, ve kterém stála osobní stráž vévody, a hosté z něj byli uváděni do přilehlých přijímacích salonků k audienci.

Senát rytířský sálVe vedlejší Rytířské síni bude pro příchozí připravena výstava „Z celého srdce“, která návštěvníkům představí nejen život rodáka z Boskovic Tomáše Špidlíka, ale také vybrané citáty z jeho teologických literárních děl. Součástí fotografické výstavy budou i ukázky výtvarných děl, ke kterým měl kardinál blízký vztah či je sám inspiroval.

Mytologické chodbě si budete moci prohlédnout expozici k 30. výročí svatořečení Anežky České, které úzce souvisí se sametovou revolucí, protože pouhých pár dní po její kanonizaci došlo k událostem, které odstartovaly pád komunistického režimu. Návštěvníkům výstava nabízí nejen zajímavosti z Anežčina života, ale také představuje její odkaz jako světice.

Senát - Mytologická chodbaVe Výstavní síni Senátu je pak pro zájemce přichystána další expozice, která připomíná výročí „30 let svobody“, a to výstava k 30. výročí obnovení skautingu. V letošním roce totiž slaví český, potažmo československý skauting nejdelší nepřetržité svobodné trvání ve své historii.

V Kolovratském paláci se mohou návštěvníci během prohlídkové trasy bez průvodce zaměřit mimo jiné na Zelený salonek, který je například známý mimořádným jednáním vlády o mnichovské dohodě.


Počítejte s frontou

Vzhledem k předpokládanému zájmu ze strany veřejnosti upozorňujeme na možné čekaní před vstupem do Valdštejnského paláce. Návštěvníky zároveň žádáme, aby si s sebou nebrali velká zavazadla, prohlídky budou umožněny pouze příchozím s příručními zavazadly. Vstup do paláců je volný. Návštěvníkům s předměty ohrožujícími bezpečnost nebude vstup umožněn.
Malostranské náměstí v Praze

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty - procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Kolovratský palác v Praze - jedno ze sídel Senátu

Kolovratský palác v Praze - jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem. Do 24. 5. 2020 je uzavřena.

Trčkovská galerie v budově Senátu

Trčkovská galerie v budově Senátu

Od 1. listopadu 2017 je uzavřena Trčkovská galerie pro veřejnost. Protokolární dary budou ve vybraném období pravidelně ke zhlédnutí v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce.

Den otevřených dveří v Senátu - 28. říjen

28.10.
Den otevřených dveří v Senátu - 28. říjen

U příležitosti státního svátku se opět otevře sídlo Senátu Parlamentu ČR veřejnosti. Připraveny budou komentované prohlídky Valdštejnského paláce, v Kolovratském paláci bude prohlídka probíhat bez průvodců.