Úvod > Aktuality > Návštěvu Brněnské přehrady si můžete prodloužit prohlídkou zoo či hradu Veveří
Letní sporty

Návštěvu Brněnské přehrady si můžete prodloužit prohlídkou zoo či hradu Veveří

  • Vydáno26. června 2021
Brněnská přehrada a její nejbližší okolí je oblíbeným výletním místem pro místní obyvatele i návštěvníky zdaleka. Nezapomenutelným zážitkem je vyhlídková jízda lodí z flotily dopravního podniku od přístaviště, na kterou se dá plynule navázat prohlídkou hradu Veveří, a především rodiny s dětmi se mohou vydat i do blízké zoo. Na všechny tři aktivity se vztahuje zvýhodněná vstupenka.
Břehy Brněnské přehrady jsou v létě obsypané návštěvníky, kteří sem míří za koupáním a dalšími sportovními aktivitami. Přispívá k tomu stále se zlepšující zázemí, včetně veřejných grilů, toalet, sprch či převlékáren. Kromě toho nabízí přehrada i turistické atrakce, které zaujmou návštěvníky každého věku.
 

Vyhlídková plavba po „brněnském moři“

brno loďLetošní rok uplynulo přesně 75 let od prvního zahájení plavební sezóny na Brněnské přehradě. Návštěvníci se mohou každý den svézt na některé ze sedmi lodí Dopravního podniku města Brna na trase z Bystrce do Veverské Bítýšky a zpět. Lodě fungují na elektrický pohon, takže neznečišťují vodní nádrž ropnými produkty a přispívají k čistšímu ovzduší. Zároveň svým provozem neruší ostatní rekreanty ani vodní ptactvo, které přehradu obývá.
 

Na prohlídku hradu či do zoo za zvýhodněnou cenu

zoo  brnoAčkoliv je samotná plavba lodí zážitkem, naskýtá se i možnost spojit plavbu s dalšími aktivitami v okolí. To je možné díky pojízdné vstupence, pomocí které lze kombinovat plavbu například s návštěvou nedaleké zoo nebo hradu Veveří. Pojízdné vstupenky navíc vychází výhodněji. Dospělý zaplatí za zpáteční jízdenku a vstup do zoo 220 korun, v kombinaci se vstupem na hrad Veveří pak 250 korun.

Hrad Veveří potěší nejen milovníky historie, ale i děti, které mohou volně objevovat všechna jeho zákoutí. Nově díky mobilní aplikaci mohou návštěvníci využít i audio průvodce a trasu si tak užít ve vlastním tempu. Návštěva zoologické zahrady potěší zejména rodiny s dětmi, pro které připravuje zahrada na letošní prázdniny program Africké léto. Návštěvníci si oblíbili také komentované krmení zeber, žiraf nebo lvů.
 

Nově upravená stezka pro pěší

hrad veveříV okolí Brněnské přehrady je také celá řada tras pro pěší vycházky, které se liší délkou i náročností. Od loňska je nově upravená trasa zvaná Zouvalka vedoucí od zastávky lodní dopravy Cyklistická, odkud se dá po nově postavené dřevěné lávce dojít až ke hradu Veveří. Cesta je vhodná i pro rodiče s kočárky, ale projedou tudy i cyklisté.

Na delší výlet po stopách hrdinů Mrštíkovy Pohádky máje se mohou lidé vydat z Přístaviště směrem na západ po mírně stoupající turistické stezce vedoucí Kočičím žlebem. Od Ríšovy studánky se turisté mohou vydat zpátky k přehradě po zelené či modré turistické značce, která je opět dovede až ke hradu Veveří. Koho už budou bolet nohy, může si cestu zpátky zpříjemnit brněnskou lodní dopravou.
Veřejné grillpointy u Brněnské přehrady a v Brně

Veřejné grillpointy u Brněnské přehrady a v Brně

Na plážích Brněnské přehrady jsou k dispozici tři veřejná místa pro grilování – v Rokli, Pod Dymou a na Kozí horce. Můžete si zde rozdělat oheň, připravit si na grilu svou specialitu nebo opéct špekáčky. Cílem je zvýšit přitažlivost této vodní nádrže.

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Brněnskou přehradu brázdí dopravní lodě rovných 75 let

Brněnskou přehradu brázdí dopravní lodě rovných 75 let

Ve středu 5. května 2021 uplyne celých 75 let od chvíle, kdy na hladinu Brněnské přehrady vypluly první dopravní lodě jménem Brno a Morava. Od roku 1946 brázdily vody z Brna do Bystrce ke hradu Veveří, v letech 1948 a 1949 byla plavební dráha prodloužena na Mečkov a do Veverské Bítýšky.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Pěší stezka Zouvalka u Brněnské přehrady

Pěší stezka Zouvalka u Brněnské přehrady

Trasa vede přes významnou přírodní a geologickou oblast chráněného krajinného rázu v přírodním parku Podkomorské lesy. Nachází se rovněž v oblasti archeologických nálezů.

Brněnská přehrada – Prýgl

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Další aktuality

Ochutnejte vánoční klobásky na hradě Bítov

O adventním víkendu 10. a 11. prosince 2022 vás hrad Bítov 10:00 do 15:00 hodin přivítá ve vánočně vyzdobených hradních komnatách, opět trochu jinak. V hradní kuchyni pro vás navíc pan kastelán přichystal speciální grilované klobásky.
Jihomoravský kraj | Památky

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

Jednu z nejzásadnějších bitev devatenáctého století znovu svedou francouzští, ruští a rakouští vojáci. Od bitvy u Slavkova letos uplyne 217 let a mezi vzpomínkovými akcemi o prvním prosincovém víkendu nebude jako tradičně chybět její velká rekonstrukce. Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. až 4. prosince 2022.
Jihomoravský kraj | Památky

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Nejlepším vínem České republiky 2023 je Ryzlink vlašský Vinařství Mikrosvín Mikulov

V Centru Excelence ve Valticích proběhlo ve dnech 23. a 24. listopadu finálové kolo hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2023. Absolutním šampionem se stalo víno Ryzlink vlašský, řada Flower Line, 2021, pozdní sběr z Vinařství Mikrosvín Mikulov. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika