ÚvodAktualityNahlédněte do Jezerního dómu v jeskyni Na Turoldu
Příroda

Nahlédněte do Jezerního dómu v jeskyni Na Turoldu

  • 12. září 2021
V přírodní rezervaci Turold na okraji města Mikulova, najdete jediné zpřístupněné jeskyně u nás v jurském vápenci. Jeskyně Na Turoldu zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře. Nejkrásnější částí jeskyně je pohádkový Jezerní dóm, nejhlubší prostora jeskyně s řadou smaragdových jezírek.
jeskyně na turolduPodzemní systém jeskyně Na Turoldu se nachází nedaleko města Mikulova a je největší a nejvýznamnější jeskyní Pavlovských vrchů. Atraktivní jeskynní labyrint v nitru pálavského hřbetu je je rozšířen o zpřístupněný Jezerní dóm. Délka všech chodeb, síní a dómů tvoří necelé 3 km. Na rozdíl od ostatních zpřístupněných jeskyní vznikla tato jeskyně na zlomech a puklinách ve vápencích druhohorního stáří, postižených mladým alpínským vrásněním. Jedná se vrstevní, korozně erozní jeskyně s pozdější remodelací dutin řícením a pohybem horninových bloků.

jeskyně na turolduProhlídková trasa začíná 15 m dlouhou Sestupnou chodbou, jejíž stěny zdobí třpytivé krystaly a jehličky kalcitu, do Balvanitého dómu, který dostal název od mohutných bloků, odtržených od stropů. Levou stranu dómu lemuje 18,5 m vysoká puklina, která ústí do Horních pater jeskynního systému. Prohlídka pokračuje sestupem po dřevěném schodišti do Klenotnice. Její bělostné stěny jsou rozleptány do mimořádně členitých prostor a dutinek. Podobají se kamenné pěně, jejíž výstupky místy přecházejí do hráškovitých až keříčkovitých výrůstků, pokrytých třpytivými krystaly čistého kalcitu. Dostaly název „turoldská výzdoba“ a nemají v našich jeskyních obdoby. V některých návštěvnících vyvolávají pocit procházky po dně korálového moře.
 

Kouzlo Pohádkové síně a Jezerního dómu

jeskyně na turolduPo kamenných schodech následuje sestup do Netopýřího dómu, jednou z hlavních křižovatek jeskynních chodeb. Krátká spojovací chodba vede odtud do Síně konce. Malá výstavka tu návštěvníkům představuje kosti mamuta, pratura, prakoně i medvěda, nalezené v odlámaných jeskyních na Turoldu, i druhohorní zkameněliny mlžů a plžů z Pálavských vrchů. Z Netopýřího dómu také pokračuje schodiště do Pohádkové síně. Zdobí ji navětralé dolomitizované partie vápenců, jejichž bizardní tvary připomínají nejrůznější figurky. Nejen malí návštěvníci v nich vidí Madonu, kulturistu, psa, hokejového brankaře, zříceninu hradu aj. Dno jeskynních prostor pokrývá v jeskyních neobvyklý, bílý vápencový písek.

jeskyně na turolduPoslední zastávkou, kam lze sestoupit z Netopýřího dómu 7 m hlubokou propástkou, je Jezerní síň. V této největší prostoře prohlídkové trasy se návštěvník nachází 37 m pod úrovní vchodu. Síň je periodicky zaplavována vzedmutou hladinou spodní vody, která tu vytváří několik působivých, smaragdově zelených jezírek. Je také největším prostorem – její délka je30 m a šířka 17 m. Následuje Síň U Žraločí tlamy, které dominuje kamenný útvar, podle něhož dostala svůj název. Strop, který přechází do 8 m dlouhého komína, si zahrál ve filmu „Třetí skoba pro kocoura“.
 

Kdy se konají prohlídky a kolik stojí vstupné

jeskyně na turolduJeskyně jsou otevřeny v září a říjnu od úterý do pátku od 10 do 16 hodin, o víkendech pak od 9:00 do 16:30 hodin. Vstupné na prohlídku stojí 140 Kč, snížené 110 Kč. Prohlídka trvá přibližně hodinu a není určena pro malé děti. Vzhledem k náročnějšímu terénu (350 schodů) také sestup do jeskyně nedoporučujeme osobám se sníženou pohyblivostí.

Před prohlídkou se raději u jeskyňářů ujistěte, že je Jezerní dóm přístupný – několikrát do roka totiž bývá zaplaven podzemní vodou a v této době není přístupný. Ověřit si jeho dostupnost můžete na čísle 519 321 718 nebo emailu turold@caves.cz.
Naučná stezka Turold Příroda

Naučná stezka Turold

Naučná stezka má délku 300 metrů a je na ní umístěno 8 informačních panelů. Stezka je určena pro pěší návštěvníky a prohlídka celé trasy trvá přibližně jednu hodinu. Je celoročně přístupná a z větší části je shodná s přístupovou cestou k jeskyni Na Turoldu.

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem Příroda

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu je jedinou zpřístupněnou jeskyní v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Další aktuality

Pěší turistika v Jihomoravském kraji: na procházku do Moravského krasu, Podyjí anebo v okolí Brna

Jižní Morava je krajem slunce, vína a pohodových lidí. Ale také jeskyní, nivních luk, skalních stěn a lesostepí podél Dyje i krásných obor a parků. Máme pro vás tipy na výlety a procházky na turistické pecky, ale také místa mimo davy. Projděte se Moravským krasem, udělejte si výšlap v Národním parku Podyjí anebo objevte přírodní skvosty v okolí Brna. Jižní Morava je pro pěší turistiku jako stvořená.
13. březen 2025 20:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Hrady a zámky jižní Moravy po zimě opět ožívají

Hrady, zámky a památky ve správě Národního památkového ústavu pomalu zahajují turistickou sezónu. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejzajímavějších míst, kam stojí za to vyrazit na výlet v Jihomoravském kraji.
13. březen 2025 15:00
Památky, Jihomoravský kraj

Krajina 7 zámků v Moravském krasu

Turistická oblast Moravský kras a okolí se právem pyšní označením “Kraj sedmi zámků a sedmi podzemních řek”. Železářská produkce téhle oblasti je fenoménem, který neměl v celé habsburské říši konkurenci. Víte, že rod Salmů se na Blanensku nesmazatelně zapsal nejen rozvojem technologie zpracování železné rudy, která se v okolí nachází? Zámek v Rájci nad Svitavou je manifestem jejich vzdělanosti a bohatství, jejich přehledu o vědě a umění. Přepychově vybavené interiéry a kaskády rybníků v anglickém parku oslňují návštěvníky i dnes.
8. březen 2025 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Už jste viděli na vlastní oči mamuta? Nahlédněte do pravěku v moderních expozicích!

Mamuta v životní velikosti, kostry pralidí nebo zuby staré několik set tisíc můžete obdivovat v muzejních expozicích, které jsou zasvěceny životu v pravěku a době ledové. Vydejte se do brněnského Anthroposu, pražského Národního muzea, Archeoparku v Pavlově a na další místa. Navštívit můžete i vyhlášená archeologická naleziště.
7. březen 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jaro přišlo do Podyjí: Na Havranickém vřesovišti začínají kvést vzácné koniklece

Na Havranickém vřesovišti po roce opět začínají vykvétat koniklece, které zdejší stráně postupně zabarvují do fialova. Stalo se tak díky koním z anglického Exmooru, které pravidelně spásávají agresivní druhy trav, které původní koniklece dlouhodobě vytlačovaly z tohoto území. Letos navíc u Havraníků přibyla nová pastvina.
6. březen 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Kamélie na rájeckém zámku: vydejte se za královnou zimních květin!

Zámecké interiéry v Rájci nad Svitavou budou od pátku 7. března 2025 vyzdobené kvetoucími keři kamélií a aranžmá z řezaných květin. Výstava „Kamélie v designu“ bude potom přístupná až do neděle 16. března 2025.
5. březen 2025 12:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Zažijte cestu do vesmíru na Brno Space Days

Brno se stane ve dnech 4. až 6. března 2025 centrem vesmírných inovací. Zájemci o astronautiku a dění v kosmu jsou zváni na Dny jihomoravské kosmonautiky, které otevřou dveře špičkovým kosmickým firmám a výzkumným pracovištím v regionu. Hlavním dnem akce bude středa, kdy se v prostorách Hvězdárny a planetária Brno uskuteční celodenní odborná konference CAERPIN Space Day.
4. březen 2025 9:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Přivítejte jaro na Pálavě

Svěží zelená tráva, rašící listy stromů a záplavy petrklíčů, tradičních poslů jara: takové může být předjaří na Pálavě. Vypravte se za krásnými výhledy na zříceninu středověkého hradu, do Mikulova anebo na Stolovou horu. Pohled z vrcholků Pálavy je krásný v každé roční době!
3. březen 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj