Úvod > Aktuality > Nahlédněte do Jezerního dómu v jeskyni Na Turoldu
Nahlédněte do Jezerního dómu v jeskyni Na Turoldu
"> "> "> "> ">
Příroda

Nahlédněte do Jezerního dómu v jeskyni Na Turoldu

  • Vydáno12. září 2021
V přírodní rezervaci Turold na okraji města Mikulova, najdete jediné zpřístupněné jeskyně u nás v jurském vápenci. Jeskyně Na Turoldu zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře. Nejkrásnější částí jeskyně je pohádkový Jezerní dóm, nejhlubší prostora jeskyně s řadou smaragdových jezírek.
jeskyně na turolduPodzemní systém jeskyně Na Turoldu se nachází nedaleko města Mikulova a je největší a nejvýznamnější jeskyní Pavlovských vrchů. Atraktivní jeskynní labyrint v nitru pálavského hřbetu je je rozšířen o zpřístupněný Jezerní dóm. Délka všech chodeb, síní a dómů tvoří necelé 3 km. Na rozdíl od ostatních zpřístupněných jeskyní vznikla tato jeskyně na zlomech a puklinách ve vápencích druhohorního stáří, postižených mladým alpínským vrásněním. Jedná se vrstevní, korozně erozní jeskyně s pozdější remodelací dutin řícením a pohybem horninových bloků.

jeskyně na turolduProhlídková trasa začíná 15 m dlouhou Sestupnou chodbou, jejíž stěny zdobí třpytivé krystaly a jehličky kalcitu, do Balvanitého dómu, který dostal název od mohutných bloků, odtržených od stropů. Levou stranu dómu lemuje 18,5 m vysoká puklina, která ústí do Horních pater jeskynního systému. Prohlídka pokračuje sestupem po dřevěném schodišti do Klenotnice. Její bělostné stěny jsou rozleptány do mimořádně členitých prostor a dutinek. Podobají se kamenné pěně, jejíž výstupky místy přecházejí do hráškovitých až keříčkovitých výrůstků, pokrytých třpytivými krystaly čistého kalcitu. Dostaly název „turoldská výzdoba“ a nemají v našich jeskyních obdoby. V některých návštěvnících vyvolávají pocit procházky po dně korálového moře.
 

Kouzlo Pohádkové síně a Jezerního dómu

jeskyně na turolduPo kamenných schodech následuje sestup do Netopýřího dómu, jednou z hlavních křižovatek jeskynních chodeb. Krátká spojovací chodba vede odtud do Síně konce. Malá výstavka tu návštěvníkům představuje kosti mamuta, pratura, prakoně i medvěda, nalezené v odlámaných jeskyních na Turoldu, i druhohorní zkameněliny mlžů a plžů z Pálavských vrchů. Z Netopýřího dómu také pokračuje schodiště do Pohádkové síně. Zdobí ji navětralé dolomitizované partie vápenců, jejichž bizardní tvary připomínají nejrůznější figurky. Nejen malí návštěvníci v nich vidí Madonu, kulturistu, psa, hokejového brankaře, zříceninu hradu aj. Dno jeskynních prostor pokrývá v jeskyních neobvyklý, bílý vápencový písek.

jeskyně na turolduPoslední zastávkou, kam lze sestoupit z Netopýřího dómu 7 m hlubokou propástkou, je Jezerní síň. V této největší prostoře prohlídkové trasy se návštěvník nachází 37 m pod úrovní vchodu. Síň je periodicky zaplavována vzedmutou hladinou spodní vody, která tu vytváří několik působivých, smaragdově zelených jezírek. Je také největším prostorem – její délka je30 m a šířka 17 m. Následuje Síň U Žraločí tlamy, které dominuje kamenný útvar, podle něhož dostala svůj název. Strop, který přechází do 8 m dlouhého komína, si zahrál ve filmu „Třetí skoba pro kocoura“.
 

Kdy se konají prohlídky a kolik stojí vstupné

jeskyně na turolduJeskyně jsou otevřeny v září a říjnu od úterý do pátku od 10 do 16 hodin, o víkendech pak od 9:00 do 16:30 hodin. Vstupné na prohlídku stojí 140 Kč, snížené 110 Kč. Prohlídka trvá přibližně hodinu a není určena pro malé děti. Vzhledem k náročnějšímu terénu (350 schodů) také sestup do jeskyně nedoporučujeme osobám se sníženou pohyblivostí.

Před prohlídkou se raději u jeskyňářů ujistěte, že je Jezerní dóm přístupný – několikrát do roka totiž bývá zaplaven podzemní vodou a v této době není přístupný. Ověřit si jeho dostupnost můžete na čísle 519 321 718 nebo emailu turold@caves.cz.
Naučná stezka Turold

Naučná stezka Turold

Naučná stezka má délku 300 metrů a je na ní umístěno 8 informačních panelů. Stezka je určena pro pěší návštěvníky a prohlídka celé trasy trvá přibližně jednu hodinu. Je celoročně přístupná a z větší části je shodná s přístupovou cestou k jeskyni Na Turoldu.

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika