Úvod > Aktuality > Návštěvníci hradu Grabštejna si mohou nově prohlédnout archeologické nálezy
Návštěvníci hradu Grabštejna si mohou nově prohlédnout archeologické nálezy
"> "> "> ">

Návštěvníci hradu Grabštejna si mohou nově prohlédnout archeologické nálezy

Vydáno 9. července 2020 Památky
Hrad Grabštejn nedaleko Hrádku nad Nisou rozšířil druhý prohlídkový okruh nazvaný "Architektonické a umělecké unikáty", který byl doplněn o místnosti věnované i archeologii. Zájemci uvidí archeologické nálezy, které byly na hradě objeveny během minulých let při rekonstrukcích.
grabštejn14Hrad Grabštejn stojící nedaleko hranic s Německem a Polskem nabízí od července zájemcům na druhém prohlídkovém okruhu archeologické zajímavosti. Jedná se o exponáty, které byly nalezeny při rekonstrukcích v minulých letech - našly se například skořápky slanovodních ústřic nebo dělová koule z husitských válek.

Okruh je určen nadšencům, kteří chtějí vidět něco jiného než historické interiéry. Prohlídka je fyzicky náročnější, na trase je velké množství schodů (různé výšky), tmavé sklepy atp. Odměnou vám bude poznání toho stavebně nejcennějšího, co Grabštejn ve svých interiérech skrývá. Druhý okruh vás zavede nejen do dvou úrovní grabštejnských sklepů, ale také do renesanční kaple svaté Barbory. Během prohlídky se seznámíte se životem grabštejnské patronky, nejen formou návštěvy výstavné kaple a zhlédnutím její sochy, ale také hradní mučírny (časově omezená výstava) k připomenutí pohnutého života této světice.
 

Pouzdro na peníze, zbytky potravy i speciální nůž na vinnou révu

minceNovinkou jsou exponáty spjaté se stavební historií hradu a místními archeologickými nálezy. Nevětší raritou je pouzdro na mince z 20. až 50. let 13. století. Původně bylo složeno ze dvou částí, dochovala se ale jen horní část. Ve vitrínách jsou dále desítky a možná i stovky fragmentů většinou z období středověku a raného novověku. Nejvíce zastoupená je keramika, nechybí části kachlových kamen, soubor dýmek z konce 17. století či ukázky předmětů denní potřeby. Mezi nimi uvidíte úlomky hřebínků, části opasků, různé knoflíky, flakonky, jehly i náprstky.

zbraněJedna z vitrín se věnuje stolování. Z nalezených fragmentů pozorný divák poznám, co všechno se na hradě jedlo. Jde například o šneky nebo sladkovodní škeble, které dodnes žijí v grabštejnském rybníku. Za raritu se dají považovat slanovodní ústřice, které se musely do Čech dovážet živé. Část expozice je věnovaná zbraním a střelivu. K vidění jsou kamenné dělové koule, zřejmě z období husitských válek, jako pozůstatek dělostřelecké obrany hradu. Multifunkčním nástrojem pak býval speciální nůž na úpravu vinné révy, který se v případě nutnosti používal jako mačeta v boji.

Okruh Architektonické a umělecké unikáty je otevřen denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupné stojí 100 korun, okruh není vhodný pro děti do 6 let.
Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění ve své celé kráse.

Další aktuality

7.8.
2020
Zoo Liberec zve zájemce na Den slonů

Zoo Liberec zve zájemce na Den slonů

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
3.8.
2020
#světovéČesko a výlet za poustevníky a loupežníky na hrad Sloup

#světovéČesko a výlet za poustevníky a loupežníky na hrad Sloup

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
29.7.
2020
#světovéČesko a Hamerské jezero – poznejte Riviéru severu

#světovéČesko a Hamerské jezero – poznejte Riviéru severu

Českolipsko a Jizerské hory | Letní sporty