Úvod > Aktuality > Návraty do zlatých časů secese: ubytování ve vilách, zámcích a stylových hotelech
Ubytování

Návraty do zlatých časů secese: ubytování ve vilách, zámcích a stylových hotelech

  • Vydáno1. září 2023
Přelom 19. a 20. století patřil secesi, uměleckému slohu, který zasáhl architekturu i užité umění, módu, šperky, nábytek i nádobí. Ty doby už sice dávno zmizely ve víru první světové války, ale návrat do starých zlatých časů slibují různé secesní vilky, penziony, hotýlky a dokonce i zámky. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké ubytování ve stylu secese můžete nalézt v Česku.

Secese je považována za jeden z posledních stylů, který zasáhl celou západní Evropu. Kde přesně se zrodila, vám neprozradíme. Ale například můžeme upozornit, že se tento módní styl nazýval JugendstiI v němčině, Art Nouveau ve francouzštině, stile floreale či stile Liberty v italštině a Estilo Modernista ve španělštině. Secesní styl ovlivnil i podobu francouzských stanic metra, nebo naše hlavní město.

Vy se nyní můžete přenést do dob minulých a využít tipů na secesní ubytování. V interiérech najdete tak jako kdysi bohaté secesní ornamenty, stylizované listy a květy, neobvyklé barevné odstíny, zlaté linky, vitráže, skvostné tapety, těžké závěsy a dekorativní malby.


Noclehy na zámcích ve stylu secese

Do časů secese se vrátíte, pokud si vyberete apartmá u Anny Bartoňové z Dobenína, u Marie Bartoňové z Dobenína anebo u Josefa Bartoně z Dobenína.

Řeč není o adresách, ale o třech apartmánech na zámkuNovém Městě nad Metují, vybavených historickým secesním nábytkem. Ano, skutečně se budete cítit jako zámečtí páni, protože dostanete klíče přímo od zámku – a věřte, že je budete odevzdávat jen neradi.

Pěkný zážitek nabízí i luxusní Hotel & restaurant Chateau Kotěra, postavení a zařízený ve stylu neoklasicismu kombinovaného se secesí. Architekt Jan Kotěra jej v letech 1911–1913 navrhl jako rodinné sídlo rodiny Mandelíků v Ratboři, obci mezi Kolínem a Kutnou Horou. Ačkoli se z původního zařízení vily dochovalo jen vybavení kuchyně, servírovací stůl a vestavěná skříň, majitelům se podařilo shromáždit jedinečnou sbírku designového nábytku, který vznikl přibližně ve stejné době jako zámek.
 

Secesní vilky a penziony

Secese ano, říkáte si, ale raději byste bydleli v méně honosných stavbách než právě na zámcích a zámečcích? I pro taková přání máme na portálu Kudy z nudy originální řešení: vypravte se třeba do rodinného penzionu Habermannova vila na okraji Bludova. Možná víte, že místo a jeho příběh inspirovaly knihu a film Habermannův mlýn – připomeňte si je v autentickém prostředí a ve zdech secesní Habermannovy vily.

Ve stylu původní secesní budovy z roku 1907 je zařízený i rodinný butik hotel Nebespánkavárnou a restauracíKašperských Horách, secese dýchá i z interiérů penzionu Zámeček Milada poblíž oblíbeného rekreačního centra Babylon u Domažlic. Místem, kde budete úplně sami, je secesní vilka ve Frenštátu pod Radhoštěm se stylově vybavenými pokoji; pronajmout si můžete totiž pouze celý objekt s kapacitou šesti osob.
 

Secesní hotely

Krásný hotel najdete v centru LiberceHotel Praha. Tady je postel postelí, secesní rám skrývá bytelné zrcadlo, obrazy na stěnách mají nádech tajemna. Příkladem krásné budovy může být hotel Slovan, secesní perla Plzně. Vybavení pokojů je sice modernější, ale interiéry vás opravdu oslní. 

Luxusní hotel ve stylu secese naleznete i v Karlových VarechGrandhotel Ambassador Národní dům. Řadu secesních budov naleznete i v dalším lázeňském městě Mariánských Lázních, příkladem může být Orea Hotel Zvon.
 

Pražská secese

Secese ovlivnila architekturu, zdobné fasády a interiéry několika pražských hotelů. K těm menším patří Hotel Villa Voyta v klidné vilové čtvrti Prahy 4. Hotel je kombinací původního hostince z roku 1912 s moderní dostavbou, secese tu ovšem dýchá ze všech koutů.

Největší pozornost přitahují velké hotely v centru hlavního města; například luxusní secesní Hotel Paris stojí jen kousek od Obecního domu, považovaného za nejkrásnější secesní stavbu v Praze.

Na Václavském náměstí na první pohled upoutá secesní průčelí Grand hotelu Evropa, kdysi podle majitele nazývaný Grad hotel Šroubek. V době své největší slávy za první republiky patřil mezi nejluxusnější hotely střední Evropy. Po rekonstrukci se tu hotelový řetězec W Hotels Worldwide, který vlastní společnost Marriott International, chystá otevřít pětihvězdičkový hotel značky W Prague. Termín otevření se opakovaně posunul.

Jen pár kroků od Václavského náměstí v Panské ulici stojí Art Nouveau Palace Hotel, postavený roku 1909 ve stylu vídeňské secese. Elegantní pokoje jsou vybaveny stylovým nábytkem, oslnivá je restaurace L'Epoque s klenutými stropy a křišťálovými lustry. Dva salonky jsou pojmenovány podle vzácných hostů, české operní pěvkyně Emy Destinnové a jejího pěveckého partnera Enrica Carusa.

Café ImperialUnikátní interiéry s bohatou majolikovou výzdobou: to je hlavní poznávací znamení pro Hotel & Café Imperial na rohu ulic Zlatnická a Na Poříčí. Mezi jeho slavné hosty patřili například první prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk nebo hudební skladatel Leoš Janáček, na kávu sem chodíval spisovatel Franz Kafka.
Vila Marticus – secesní vilka ve Frenštátu pod Radhoštěm

Vila Marticus – secesní vilka ve Frenštátu pod Radhoštěm

Unikněte před každodenním stresem do beskydské přírody a ubytujte se v nově zrekonstruované secesní vilce ve Frenštátu pod Radhoštěm. V blízskosti centra Frenštátu se nachází vilka, která se může stát výchozím bodem pro vaši relaxační i aktivní dovolenou v Beskydech.

Hotel Paříž

Hotel Paříž

Hotel Paříž nabízí luxusní ubytování s exkluzivním výhledem na pražské Staré Město.

Hotel Art Nouveau Palace v Praze

Hotel Art Nouveau Palace v Praze

Art Nouveau Palace Hotel se nachází přímo v srdci historického centra Prahy. Budova z roku 1909 byla postavena ve stylu vídeňské secese. Hotel nabízí ubytování ve 127 elegantních pokojích s vysokými stropy a stylovým nábytkem, ideálních k odpočinku po náročném dni v ruchu pulzujícího velkoměsta.

Hotel Slovan  – secesní perla Plzně

Hotel Slovan – secesní perla Plzně

Tříhvězdičkový hotel v centru Plzně, který se nachází v blízkosti známých historických památek, je plným právem označován za secesní perlu Plzně. Byl postavený v letech 1890-1893 a nabízí svým návštěvníkům neopakovatelnou atmosféru, ze které na vás dýchne atmosféry doby.

Nebespán boutique hotel – luxusní ubytování a gastronomie na Šumavě

Nebespán boutique hotel – luxusní ubytování a gastronomie na Šumavě

V rodinném hotelu v Kašperských Horách s jedinečnou atmosférou najdete nejen luxusní ubytování, výbornou kávu, špičkovou gastronomii od francouzského šéfkuchaře a skvělé zákusky, ale především vlídnost a profesionalitu. Přijeďte do Nebespána na romantický víkend ve dvou či dovolenou s gastrozážitky.

Grandhotel Ambassador Národní dům v Karlových Varech

Grandhotel Ambassador Národní dům v Karlových Varech

Grandhotel Ambassador nabízí vysoký standard hotelových, lázeňských a společensko-kulturních služeb. Secesní nárožní budova hotelu poskytuje hostům prvotřídní ubytování v 83 čtyřhvězdičkových pokojích třídy Superior s kompletně zařízeným balneem a wellness centrem i vlastním parkováním.

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek

Secesní kavárna Imperial, která byla otevřena již v roce 1914, vždy patřila mezi nejznámější podniky v Praze. Café Imperial pod vedením Zdeňka Pohlreicha navazuje na svou prvorepublikovou slávu díky pohostinnosti, výtečné kuchyni a skvostné historické výzdobě.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Zámecká Villa Regenhart v Jeseníku

Zámecká Villa Regenhart v Jeseníku

Jedna z nejkrásnějších vil stojí nedaleko lázeňského města Jeseník a spojuje historickou atmosféru s moderním relaxačním prostorem. Původně textilní továrna, kde se nacházely salony a provozní místnosti, prošla generální rekonstrukcí a nyní nabízí luxusní ubytování s wellness centrem.

Spa Hotel Palace Zvon

Spa Hotel Palace Zvon

Tento krásný secesní hotel z 19. století se nachází v samotném srdci Mariánských Lázní přímo naproti kolonádě se Zpívající fontánou.

Art Deco Wolker

Art Deco Wolker

Depandance Art Deco se nachází 300 metrů od centrálního komplexu Hotel & Medical Spa, mezi Vřídelní a Tržní kolonádou. Od října 2020 je po kompletní rekonstrukci a nabízí nové luxusní pokoje, vše ve stylu art deco.

Art Deco Imperial Hotel Praha

Art Deco Imperial Hotel Praha

Nenechte si ujít pobyt v pražské perle stylu Art Deco s kubistickými prvky, které byly doplněny pozdně secesní mozaikou. Zažijte atmosféru počátku 20. století ve slavném hotelu a kavárně Imperial.

Národní dům v Bohumíně – jediná secesní budova v tomto městě

Národní dům v Bohumíně – jediná secesní budova v tomto městě

Národní dům v Bohumíně je příkladem výstavného městského hotelu z počátku 20. století s velmi kvalitní secesní architekturou. Právě z tohoto důvodu je od února 2006 památkově chráněna.

Hotel Villa Voyta na pražské Lhotce – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Hotel Villa Voyta na pražské Lhotce – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V klidné vilové čtvrti městské části Prahy 4, přesto nedaleko od centra Prahy, najdete ve dvou budovách Hotel Villa Voyta. První budova je vystavěna v secesním stylu, druhá budova v moderním stylu. Dohromady tvoří jedinečný kontrast.

Další aktuality

Česko ve filmu: znáte kempy a chatové osady z českých filmů a seriálů?

Kempy, chatové osady a zahrádkářské kolonie: zdánlivě se tahle místa vzájemně podobají jako pověstná vejce vejcím, ale když jimi procházíte, zjistíte, že co kus, to originál. Mimořádně lákavé jsou ty, které si vybrali autoři nejrůznějších filmů, seriálů a reklam. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové kempování a chataření!
Ubytování

50 tipů, kde si užít víkend ve dvou

Užijte si skvělý víkend ve dvou… Snídaně do postele, romantické procházky, klidný oběd, společné zážitky, trocha nakupování, originální ubytování a spousta inspirace. A že jste už spolu dlouho? Právě proto si pár dnů oddychu ve dvou zasloužíte...
Ubytování

Kempování v Česku: 10 tipů, kam můžete do kempu se psem

Chystáte se na dovolenou do kempu a rádi byste s sebou vzali i svého čtyřnohého kamaráda? To nebude žádný problém. V mnoha kempech jsou dnes pejsci vítáni a mohou si tak váš volný čas užít s vámi. Inspiraci, kde takové kempy najdete, vám přináší Kudy z nudy.
Ubytování

15 tipů na tree house – vyzkoušejte spaní v korunách stromů

Chystáte si letos užít tak trochu neobyčejnou dovolenou? Pak vyzkoušejte originální ubytování v domě na stromě! Určitě jste o něčem takovém v dětství snili, teď si to můžete dopřát na mnoha místech. Jedná se většinou o luxusně vybavené stromové domky v těsném spojení s přírodou. Splňte si svůj dětský sen!
Ubytování

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Rádi byste se na cestách ubytovali v hotelech a penzionech, kde se natáčely slavné české filmy a seriály? Vydejte se s Kudy z nudy do filmových hotelů. Představíme vám ty, jejichž nablýskané interiéry si zahrály hlavní roli i ty, které se jen mihly v pozadí, hotely na horách, ve městech i na venkově.
Ubytování

Rodinné farmy a ranče: venkov láká na romantiku, zážitky a dobré jídlo

Léto je tady – a s ním nejlepší čas vyrazit na venkov, do přírody a alespoň na několik hodin anebo několik dní odbočit z kolejí každodenního života. Na portálu Kudy z nudy objevíte spousty farem a rančů, kde se můžete ubytovat, vyzkoušet si třeba dojení, svézt se na koni a navíc ještě ochutnat něco dobrého.
Ubytování

100 tipů na netradiční ubytování

Už jste někdy spali na slámě či v sudu? Věřte, že takový unikátní zážitek si můžete dopřát v docela luxusní podobě. V České republice se nachází mnoho ubytovacích zařízení, která vám umožní strávit noc velmi netradičně, ať už v zámeckých komnatách, selské jizbě, ve mlýně, v korunách stromů, jurtě, na posedu, v jeskyni či maringotce, na faře nebo mnišských celách. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na originální a kuriózní místa, kde se můžete ubytovat.
Ubytování

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kde lišky dávají dobrou noc aneb ubytování na samotě a o samotě

Toužíte prožít alespoň pár dní volna opravdu daleko od civilizace? V místě, které se vším liší od obvyklých rekreačních center? Kam nevedou asfaltky, ale třeba jen polní cesty, kde uslyšíte zpívat ptáky a kde i navigace bude váhat? Pak jste na správné adrese: nabízíme vám mozaiku krásných ubytování na samotách a v místech na konci světa. A bude záležet skutečně jen na vás, zda svůj nápad dovedete k dokonalosti a místo si užijete o samotě. Protože prodloužený víkend nebo dovolená bez lidí, telefonu, internetu, televize, sociálních sítí a signálu, to je teprve ten opravdový luxus!
Ubytování