
V jejich interiérech najdete tak jako kdysi
bohaté secesní ornamenty, stylizované listy a květy, neobvyklé barevné odstíny, zlaté linky, vitráže, skvostné tapety, těžké závěsy a dekorativní malby. Příkladem může být
hotel Slovan, secesní perla
Plzně. Vybavení pokojů je sice modernější, ale interiéry vás opravdu oslní. A kde jsou další
kouzelná secesní místa?
Noclehy na zámcích ve stylu secese

Do časů secese se vrátíte, pokud si vyberete
apartmá u Anny Bartoňové z Dobenína, u
Marie Bartoňové z Dobenína anebo u
Josefa Bartoně z Dobenína. Řeč není o adresách, ale o
třech apartmánech na zámku v
Novém Městě nad Metují, vybavených historickým secesním nábytkem. Ano, skutečně se budete cítit jako zámečtí páni, protože dostanete klíče přímo od zámku – a věřte, že je budete odevzdávat jen neradi.

Klenotem několika pokojů na
zámku Nový Hrad v
Jimlíně u
Loun jsou pečlivě zrestaurované secesní ornamenty a ornamentální výzdoba, podobný zážitek nabízí i luxusní
Hotel & restaurant Chateau Kotěra, postavení a zařízený ve stylu neoklasicismu kombinovaného se secesí.
Architekt Jan Kotěra jej v letech 1911–1913 navrhl jako rodinné sídlo rodiny Mandelíků v Ratboři, obci mezi
Kolínem a
Kutnou Horou. Ačkoli se z původního zařízení vily dochovalo jen vybavení kuchyně, servírovací stůl a vestavěná skříň, majitelům se podařilo shromáždit jedinečnou sbírku designového nábytku, který vznikl přibližně ve stejné době jako zámek.
Secesní vilky a penziony

Secese ano, říkáte si, ale raději byste bydleli v méně honosných stavbách než právě na zámcích a zámečcích? I pro taková přání máme na portálu Kudy z nudy originální řešení: vypravte se třeba do
rodinného penzionu Habermannova vila na okraji
Bludova. Možná víte, že místo a jeho příběh inspirovaly
knihu a film Habermannův mlýn – připomeňte si je v autentickém prostředí a ve zdech secesní Habermannovy vily.

Ve stylu původní secesní budovy z roku 1907 je zařízený i
rodinný butik hotel Nebespán s
kavárnou a restaurací v
Kašperských Horách, secese dýchá i z interiérů
penzionu Zámeček Milada poblíž oblíbeného
rekreačního centra Babylon u
Domažlic. Místem, kde budete úplně sami, je
secesní vilka ve
Frenštátu pod Radhoštěm se stylově vybavenými pokoji; pronajmout si můžete totiž pouze celý objekt s kapacitou šesti osob.
Pražská secese
Secese ovlivnila architekturu, zdobné fasády a interiéry několika pražských hotelů. K těm menším patří Hotel Villa Voyta v klidné vilové čtvrti Prahy 4. Hotel je kombinací původního hostince z roku 1912 s moderní dostavbou, secese tu ovšem dýchá ze všech koutů.
- Největší pozornost přitahují velké hotely v centru hlavního města; například luxusní secesní Hotel Paris stojí jen kousek od Obecního domu, považovaného za nejkrásnější secesní stavbu v Praze.
- Na Václavském náměstí na první pohled upoutá secesní průčelí Grand hotelu Evropa, kdysi podle majitele nazývaný Grad hotel Šroubek. V době své největší slávy za první republiky patřil mezi nejluxusnější hotely střední Evropy. Po rekonstrukci se tu hotelový řetězec W Hotels Worldwide, který vlastní společnost Marriott International, chystá otevřít pětihvězdičkový hotel značky W Prague; premiéru by měl mít v roce 2020.
Jen pár kroků od Václavského náměstí v Panské ulici stojí Art Nouveau Palace Hotel, postavený roku 1909 ve stylu vídeňské secese. Elegantní pokoje jsou vybaveny stylovým nábytkem, oslnivá je restaurace L'Epoque s klenutými stropy a křišťálovými lustry. Dva salonky jsou pojmenovány podle vzácných hostů, české operní pěvkyně Emy Destinnové a jejího pěveckého partnera Enrica Carusa.
- Unikátní interiéry s bohatou majolikovou výzdobou: to je hlavní poznávací znamení pro Hotel & Café Imperial na rohu ulic Zlatnická a Na Poříčí. Mezi jeho slavné hosty patřili například první prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk nebo hudební skladatel Leoš Janáček, na kávu sem chodíval spisovatel Franz Kafka.