Úvod > Aktuality > Návraty do zlatých časů secese: ubytování ve vilách, zámcích a stylových hotelech
Návraty do zlatých časů secese: ubytování ve vilách, zámcích a stylových hotelech
"> "> "> "> "> ">
Ubytování

Návraty do zlatých časů secese: ubytování ve vilách, zámcích a stylových hotelech

  • Vydáno24. května 2021
Přelom 19. a 20. století patřil secesi, uměleckému slohu, který zasáhl architekturu i užité umění, módu, šperky, nábytek i nádobí. Ty doby už sice dávno zmizely ve víru první světové války, ale návrat do starých zlatých časů slibují různé secesní vilky, penziony, hotýlky a dokonce i zámky.

Noclehy na zámcích ve stylu secese

V jejich interiérech najdete tak jako kdysi bohaté secesní ornamenty, stylizované listy a květy, neobvyklé barevné odstíny, zlaté linky, vitráže, skvostné tapety, těžké závěsy a dekorativní malby. Příkladem může být hotel Slovan, secesní perla Plzně. Vybavení pokojů je sice modernější, ale interiéry vás opravdu oslní. A kde jsou další kouzelná secesní místa?

Do časů secese se vrátíte, pokud si vyberete apartmá u Anny Bartoňové z Dobenína, u Marie Bartoňové z Dobenína anebo u Josefa Bartoně z Dobenína. Řeč není o adresách, ale o třech apartmánech na zámkuNovém Městě nad Metují, vybavených historickým secesním nábytkem. Ano, skutečně se budete cítit jako zámečtí páni, protože dostanete klíče přímo od zámku – a věřte, že je budete odevzdávat jen neradi.

Klenotem několika pokojů na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun jsou pečlivě zrestaurované secesní ornamenty a ornamentální výzdoba, podobný zážitek nabízí i luxusní Hotel & restaurant Chateau Kotěra, postavení a zařízený ve stylu neoklasicismu kombinovaného se secesí. Architekt Jan Kotěra jej v letech 1911–1913 navrhl jako rodinné sídlo rodiny Mandelíků v Ratboři, obci mezi Kolínem a Kutnou Horou. Ačkoli se z původního zařízení vily dochovalo jen vybavení kuchyně, servírovací stůl a vestavěná skříň, majitelům se podařilo shromáždit jedinečnou sbírku designového nábytku, který vznikl přibližně ve stejné době jako zámek.
 

Secesní vilky a penziony

Secese ano, říkáte si, ale raději byste bydleli v méně honosných stavbách než právě na zámcích a zámečcích? I pro taková přání máme na portálu Kudy z nudy originální řešení: vypravte se třeba do rodinného penzionu Habermannova vila na okraji Bludova. Možná víte, že místo a jeho příběh inspirovaly knihu a film Habermannův mlýn – připomeňte si je v autentickém prostředí a ve zdech secesní Habermannovy vily.

Ve stylu původní secesní budovy z roku 1907 je zařízený i rodinný butik hotel Nebespánkavárnou a restauracíKašperských Horách, secese dýchá i z interiérů penzionu Zámeček Milada poblíž oblíbeného rekreačního centra Babylon u Domažlic. Místem, kde budete úplně sami, je secesní vilka ve Frenštátu pod Radhoštěm se stylově vybavenými pokoji; pronajmout si můžete totiž pouze celý objekt s kapacitou šesti osob.
 

Pražská secese

  • Secese ovlivnila architekturu, zdobné fasády a interiéry několika pražských hotelů. K těm menším patří Hotel Villa Voyta v klidné vilové čtvrti Prahy 4. Hotel je kombinací původního hostince z roku 1912 s moderní dostavbou, secese tu ovšem dýchá ze všech koutů.
  • Největší pozornost přitahují velké hotely v centru hlavního města; například luxusní secesní Hotel Paris stojí jen kousek od Obecního domu, považovaného za nejkrásnější secesní stavbu v Praze.
  • Na Václavském náměstí na první pohled upoutá secesní průčelí Grand hotelu Evropa, kdysi podle majitele nazývaný Grad hotel Šroubek. V době své největší slávy za první republiky patřil mezi nejluxusnější hotely střední Evropy. Po rekonstrukci se tu hotelový řetězec W Hotels Worldwide, který vlastní společnost Marriott International, chystá otevřít pětihvězdičkový hotel značky W Prague; premiéru by měl mít v roce 2020.
  • Café ImperialJen pár kroků od Václavského náměstí v Panské ulici stojí Art Nouveau Palace Hotel, postavený roku 1909 ve stylu vídeňské secese. Elegantní pokoje jsou vybaveny stylovým nábytkem, oslnivá je restaurace L'Epoque s klenutými stropy a křišťálovými lustry. Dva salonky jsou pojmenovány podle vzácných hostů, české operní pěvkyně Emy Destinnové a jejího pěveckého partnera Enrica Carusa.
  • Unikátní interiéry s bohatou majolikovou výzdobou: to je hlavní poznávací znamení pro Hotel & Café Imperial na rohu ulic Zlatnická a Na Poříčí. Mezi jeho slavné hosty patřili například první prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk nebo hudební skladatel Leoš Janáček, na kávu sem chodíval spisovatel Franz Kafka.
Hotel La Fresca – romantika s vůní slavné minulosti

Hotel La Fresca – romantika s vůní slavné minulosti

Na tradici prvorepublikového ubytování a gastronomických služeb uprostřed Velkého náměstí v Kroměříži navazuje Hotel La Fresca. Jedná se o nový, citlivě zrekonstruovaný hotel, který prošel náročnou více než dvouletou rekonstrukcí.

Art Deco Wolker

Art Deco Wolker

Depandance Art Deco se nachází 300 metrů od centrálního komplexu Hotel & Medical Spa, mezi Vřídelní a Tržní kolonádou. Od října 2020 je po kompletní rekonstrukci a nabízí nové luxusní pokoje, vše ve stylu art deco.

Hotel Slovan  – secesní perla Plzně

Hotel Slovan – secesní perla Plzně

Tříhvězdičkový hotel v centru Plzně, který se nachází v blízkosti známých historických památek, je plným právem označován za secesní perlu Plzně. Byl postavený v letech 1890-1893 a nabízí svým návštěvníkům neopakovatelnou atmosféru, ze které na vás dýchne atmosféry doby.

Nebespán boutique hotel – luxusní ubytování a gastronomie na Šumavě

Nebespán boutique hotel – luxusní ubytování a gastronomie na Šumavě

V rodinném hotelu v Kašperských Horách s jedinečnou atmosférou najdete nejen luxusní ubytování, výbornou kávu, špičkovou gastronomii od francouzského šéfkuchaře a skvělé zákusky, ale především vlídnost a profesionalitu. Přijeďte do Nebespána na romantický víkend ve dvou či dovolenou s gastrozážitky.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Zámecká Villa Regenhart v Jeseníku

Zámecká Villa Regenhart v Jeseníku

Jedna z nejkrásnějších vil stojí nedaleko lázeňského města Jeseník a spojuje historickou atmosféru s moderním relaxačním prostorem. Původně textilní továrna, kde se nacházely salony a provozní místnosti, prošla generální rekonstrukcí a nyní nabízí luxusní ubytování s wellness centrem.

Národní dům v Bohumíně – jediná secesní budova v tomto městě

Národní dům v Bohumíně – jediná secesní budova v tomto městě

Národní dům v Bohumíně je příkladem výstavného městského hotelu z počátku 20. století s velmi kvalitní secesní architekturou. Právě z tohoto důvodu je od února 2006 památkově chráněna.

Hotel Art Nouveau Palace v Praze

Hotel Art Nouveau Palace v Praze

Art Nouveau Palace Hotel se nachází přímo v srdci historického centra Prahy. Budova z roku 1909 byla postavena ve stylu vídeňské secese. Hotel nabízí ubytování ve 124 elegantních pokojích s vysokými stropy a stylovým nábytkem, ideálních k odpočinku po náročném dni v ruchu pulzujícího velkoměsta.

Art Deco Imperial Hotel Praha

Art Deco Imperial Hotel Praha

Nenechte si ujít pobyt v pražské perle stylu Art Deco s kubistickými prvky, které byly doplněny pozdně secesní mozaikou. Zažijte atmosféru počátku 20. století ve slavném hotelu a kavárně Imperial.

Pětihvězdičkový hotel Paříž s restaurací Sarah Bernhardt Restaurant

Pětihvězdičkový hotel Paříž s restaurací Sarah Bernhardt Restaurant

Hotel Paříž nabízí luxusní ubytování s exkluzivním výhledem na pražské Staré Město, dále francouzskou a tradiční českou gurmánskou restauraci, kavárnu Cafe de Paříž v pařížském stylu a bar Chez de Amis.

Grandhotel Ambassador Národní dům v Karlových Varech

Grandhotel Ambassador Národní dům v Karlových Varech

Grandhotel Ambassador nabízí vysoký standard hotelových, lázeňských a společensko-kulturních služeb. Secesní nárožní budova hotelu poskytuje hostům prvotřídní ubytování v 83 čtyřhvězdičkových pokojích třídy Superior s kompletně zařízeným balneem a wellness centrem i vlastním parkováním.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Hotel Villa Voyta na pražské Lhotce

Hotel Villa Voyta na pražské Lhotce

V klidné vilové čtvrti městské části Prahy 4, přesto nedaleko od centra Prahy, najdete ve dvou budovách Hotel Villa Voyta. První budova je vystavěna v secesním stylu, druhá budova v moderním stylu. Dohromady tvoří jedinečný kontrast.

Vila Marticus – secesní vilka ve Frenštátu pod Radhoštěm

Vila Marticus – secesní vilka ve Frenštátu pod Radhoštěm

Unikněte před každodenním stresem do beskydské přírody a ubytujte se v nově zrekonstruované secesní vilce ve Frenštátu pod Radhoštěm. V blízskosti centra Frenštátu se nachází vilka, která se může stát výchozím bodem pro vaši relaxační i aktivní dovolenou v Beskydech.