Úvod > Aktuality > Návod jak si užít hradozámecké parky a zahrady: procházky na chvíli i na celou dovolenou
Příroda

Návod jak si užít hradozámecké parky a zahrady: procházky na chvíli i na celou dovolenou

  • Vydáno18. srpna 2019
Když si pro prázdninové výlety na hrady zámky vyberete téma parky a zahrady, čeká vás putování plné zajímavých objevů. Nabízíme vám praktický manuál, v němž najdete pidizahrádky i parky, kde se dá brouzdat třeba několik dní. Že nic takového v Česku neexistuje? Ale kdepak, jen o tom zatím nevíte!

Malé zahrádky a zahrádečky

Mezi rarity a kuriozity se řadí maličké hradní zahrady, často terasové a na hodně strmých svazích. Taková je například jedna z mála zachovalých italských terasových zahrad pro okrasu i odpočinek na zámku Stekník, na terasách se rozložily i Jižní zahrady na zámku Děčín anebo letní a podzimní terasy či bylinková zahrádka na zámku Vranov nad Dyjí. Na zámku Raduň stojí za vidění obnovená, téměř dvě stě let stará novoklasicistní oranžérie s obnovenou okrasnou zahradou. Pokud nepatříte mezi milovníky historických zahrad, projdete všechna tato místa za chvíli, ovšem pozor: rozhodně nejsou bezbariérové!
 

Výlety na pár hodin

zahrada zámku ValečPlánujete program na míru? Pár hodin si vyhraďte třeba na zámek Lysice s unikátní zámeckou zahradou; tak rozsáhlou promenádní sloupovou kolonádu nikde jinde neuvidíte, navíc si můžete prohlédnout i oranžérii a fíkovnu z 18. století. Vzácná technická památka má zděnou dolní část a střechu posuvnou na kolejnicích, která se na léto otevírala. Ani zahrada zámku Hořovice není nikterak rozsáhlá, ovšem při procházce objevíte nejenom sochy z dílny M. B. Brauna, ale také pozoruhodnou Sluneční bránu; parková cesta s mohutnou alejí lip za branou ústí do volné přírody. Braunovy sochy zdobí rovněž park barokního zámku Valeč, kromě nich tu objevíte ale řadu dalších zajímavostí: opravený skleník s vysokou kopulí, kovárnu, pivovarské sklepy, letohrádek Jinotaj či teatron, hlediště antického divadla.

LibochoviceVelmi vzácný je rovněž historický palmový skleníkzámeckém parkuLibochovicích; slouží jako zimoviště pro řadu vzrostlých palem, které se na léto stěhují do rozlehlé zahrady. I dnes se jedná o velmi dobře opečovávanou zahradu, kde můžete posedět pod vzrostlými stromy ve společnosti procházejících se pávů, kteří dávají místu tu pravou atmosféru, a jejich křik se ozývá téměř nepřetržitě z různých zákoutí libochovického zámku.
 

Výlet na půl dne nebo na celý den

Kterým místům ublíží spěch a je třeba si na ně vyhradit opravdu hodně času? Třeba na palácové zahrady pod Pražským hradem, zvlášť když chcete prozkoumávat všechna půvabná zákoutí, pavilonky, terasy a schodiště. Letos však mají návštěvníci jižních zahrad trošku smůlu – probíhající rekonstrukce některé z nich totiž letos (2019) uzavřela. Pro veřejnost jsou nepřístupné zahrady Ledeburská a Malá Pálffyovská. Přístupné zůstaly pouze Velká Pálffyovská zahrada a Malá Fürstenberská zahrada. Jelení příkop je rovněž nepřístupný.

Při návštěvě zámku Veltrusy by vaší pozornosti neměl ujít rozsáhlý krajinářský park s daňčí oborou, řadou romantických pavilonů i mostků; patří k pěti nejstarším u nás a s rozlohou 298 hektarů je v Čechách největší. Radost vám proto udělají cyklistické prohlídky s průvodcem. Kdo nemá kolo vlastní, ten si ho může půjčit přímo na místě. Celý veltruský park je domácím prostředím volně žijící srnčí zvěře a dále pak domovem zajíců a bažantů. Zvěř se vyskytuje v celém parku a dotváří jeho romantiku. Správa zámku udržuje vyšší počty této zvěře, proto tichý a pozorný návštěvník může pozorovat v ranních a podvečerních hodinách srnčí zvěř vycházející na pastvu.

Parky sice o něco menší, ale zato přecházející do volné přírody, objevíte u hradu a zámku Horšovský Týn nebo na zámku Kozel; tady můžete výlet protáhnout třeba ke zřícenině hradu Lopata nebo na vyhlídku z Mariiny skály. Podobně na tom je park kolem zámku Konopiště, kde objevíte třeba skleníky, přírodní divadlo, několik naučných stezek a růžovou zahradu.

Ani na zámku Hradec nad Moravicí není úplně zřejmé, kde končí zámecký park a začíná volná krajina – zvlášť když tu narazíte na romantická zákoutí, spousty pohodlných kamenných lavic, altánky a vyhlídky a také na naučnou stezku Bukový chodník. Až na výjimky vede téměř po rovině a můžete z něj odbočit na vyhlídku Belaria, odkud se otvírá pohled do půvabného údolí řeky MoraviceWeisshuhnovým papírenským náhonem.

Park s množstvím zajímavých staveb včetně novogotického templu, který slouží jako rozhledna, najdete v rozlehlém anglickém parku u zámku Krásný Dvůr, na celý den pak můžete naplánovat prohlídky Podzámecké zahrady u Arcibiskupského zámku a Květné zahradyKroměříži anebo okolí zámku Slatiňany. Zámecká zahrada se sice letos opravuje, ale anglický park s Kočičím hrádkem, Švýcárnou a malou rozhlednou je volně přístupný.

Na celý den si vyhraďte také prohlídku Kuksu; kromě barokního hospitálu s řadou expozic stojí za prozkoumání celé labské údolí s někdejším lázeňským areálem, terasy se sochami Braunových Neřestí a Ctností, bylinková zahrada a také nedaleký Braunův Betlém.
 

Překvapení a na co se můžete těšit?

Místo, kam se bez obav můžete vypravit na celý týden a beztak nestihnete vidět všechno, je Lednicko-valtický areál na jižní Moravě. Přezdívá se mu Zahrada Evropy, je zařazen mezi památky UNESCO a má úctyhodnou rozlohu přibližně dvě stě kilometrů čtverečních. V centru pozornosti stojí zámky Lednice a Valtice, jejichž zahrady a parky přecházejí do parkově upravené, umělecky ztvárněné krajiny s rybníky, lesy a řadou drobných staveb — loveckých zámečků, kaplí, lesních chrámků a kolonád.

V roce 2020 by měla být hotová revitalizace Vrchnostenské zahrady ve strmých svazích a údolí pod hradem Pernštejn, místa, o kterém běžní návštěvníci často neví vůbec nic. Chystají se samostatné i komentované prohlídky, v zahradě bude i expozice zaměřená na smyslové vnímání zahrady včetně haptického modelu a samozřejmě kavárna s vyhlídkou.
Zámecký park a zahrada Libochovice

Zámecký park a zahrada Libochovice

V malebné krajině lemované romantickými kopci Českého středohoří se nachází město Libochovice. Toto nenápadné místo nabízí návštěvníkům krásný barokní zámek, na kterém se podílel italský stavitel Antonio della Porta a nejen to. Součástí areálu je také zahrada á la Versailles.

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Zámecký park Lány a palmový skleník

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Dančí obora Veltrusy

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Máte smysl pro romantiku? Pak pocit prázdného žaludku nezaháněje jen tak obyčejným způsobem. Objednejte si piknikový koš v zámeckém parku na Loučeni!

Zámecký park Ploskovice

Zámecký park Ploskovice

Při návštěvě ploskovického zámku nelze opominout zámecký park o rozloze 8 hektarů. Pak je volní přístupný. Jeho koncepce byla zachována i při pozdějších změnách, kterými v průběhu doby park procházel.

Pohádková cesta zámeckým parkem v Chlumci nad Cidlinou

Pohádková cesta zámeckým parkem v Chlumci nad Cidlinou

Každý zámecký park má za svou bohatě tepanou bránou nějaké tajemství. I my ho máme a rádi se s vámi o něj podělíme. V našem parku byl zaznamenán zvýšený výskyt tajemných postav – skřítků a víl. Tyto bytosti střeží park a pomáhají stromům v našem parku a vy je můžete potkat na pohádkové cestě.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Francouzská zahrada na zámku Dobříš

Francouzská zahrada na zámku Dobříš

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 revitalizací.

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Barokní komplex Jaroměřic patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. století u nás i v Evropě.

Park a zámecká zahrada v Opočně

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.

Řeka Zámecká Dyje u Lednice

Řeka Zámecká Dyje u Lednice

Plavba po Zámecké Dyji zprvu připomíná amazonskou džungli, v Lednici naopak protéká skvostem zahradní architektury – zámeckým parkem. Z říční hladiny se naskýtají jedinečné pohledy na park, zámek, minaret nebo Janův hrad, patřící do souboru památek UNESCO.

Nový zámek v Jevišovicích – s celoročně přístupným parkem

Nový zámek v Jevišovicích – s celoročně přístupným parkem

Město Jevišovice leží v klidové rekreační oblasti na jižním okraji moravské části Českomoravské vrchoviny, 16 km severozápadně od Znojma. Nachází se zde dva zámky, Nový zámek a Starý zámek. Nový zámek je dnes využíván jako domov důchodců, celoročně otevřený je ale zámecký park.

Naučná stezka zručským zámeckým parkem ve Zruči nad Sázavou

Naučná stezka zručským zámeckým parkem ve Zruči nad Sázavou

V roce 2015 byla slavnostně otevřena dvoukilometrová naučná stezka po zámeckém parku se čtrnácti zastaveními a dvěma herními prvky pro děti.

Zámecký park a naučná stezka Hluboká

Zámecký park a naučná stezka Hluboká

Od poloviny dubna 2013 je v zámeckém parku v Hluboké nad Vltavou otevřena nová naučná stezka. Stezka má deset zastavení, na kterých se návštěvníci dozvědí zajímavosti z historie a současnosti krajinářského parku i kulturní krajiny Hlubocka.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek v informačním centru na nádvoří zámku.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.

Zámecký park a rozárium na zámku Jemniště

Zámecký park a rozárium na zámku Jemniště

Zámecký park byl na Jemništi založen kolem roku 1725 Františkem Adamem Trauttmansdorffem. Skládá se z francouzské zahrady a přírodně krajinářského parku. Květy trvalek, růží a dřevin oživují park od jara do podzimu. Areál parku zahrnuje rovněž rosarium a zvěřinec.

Historický palmový skleník u zámku v Kopidlně

Historický palmový skleník u zámku v Kopidlně

Zámek v Kopidlně na Jičínsku v Královéhradeckém kraji obklopuje anglický park, ve kterém kdysi stávala zimní zahrada, fíkovna a oranžérie. Zdejší skleníky jsou dnes technickou památkou, kterou můžete sami navštívit.

Zámecký park v Blatné

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámecká zahrada a anglický park v Manětíně

Zámecká zahrada a anglický park v Manětíně

K zámecké budově v Manětíně přiléhá zahrada, doložená již roku 1604 v dědickém řízení po zemřelém Jeronýmu Hrobčickém z Hrobčic. Počátkem 19. století byl v prostoru jižně od Manětínského potoka upraven park v anglickém přírodně-krajinářském stylu.

Zámecký park s barokními sochami v Lysé nad Labem

Zámecký park s barokními sochami v Lysé nad Labem

Zámecký park v Lysé nad Labem je svou celou rozlohou 21 ha a umístěním na temeni Zámeckého vrchu (220 m n. m.) výraznou krajinnou dominantou. Spolu s architektonickými dominantami objektů zámku, bývalého kláštera bosých augustiniánů a kostela sv. Jana Křtitele vytváří jedinečné panorama.

Hořovice – zámecký park se sochami M. B. Brauna

Hořovice – zámecký park se sochami M. B. Brauna

Prohlídku zámku Hořovice zcela jistě obohatí procházka parkem se sochami z dílny M. B. Brauna a pozoruhodnou sochařsky vyzdobenou Sluneční bránou. Park v přírodně krajinářském stylu má bohatou kolekci domácích i zahraničních dřevin.

Hotel Zámek Štiřín – uzavřeno

Hotel Zámek Štiřín – uzavřeno

Zámek Štiřín se nachází v malebném prostředí anglického parku s golfovým hřištěm. V současné době slouží zámek jako luxusní ubytovací zařízení se širokou škálou sportovních aktivit. Zámek Štiřín uzavřen od 1.1.2023.

Veltruským zámeckým parkem na kole

Veltruským zámeckým parkem na kole

Poznejte jeden z největších přírodně-krajinářských parků s průvodcem na kole, prohlédněte si zámek Veltrusy a jinak zamčené pavilony a odhalte tajemství Sfingy a Egyptského kabinetu.

Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy

Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy

V zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známého procházkového okruhu vedoucího kolem zámeckého rybníku k minaretu i další, dnes zapomenutá zahrada, ze které se zachovalo pouhé torzo. Zahrada vznikla na základě barokní kompozice, kdy stromy a květiny zde vysázené tvořily geometrické obrazce.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika