Úvod > Aktuality > Naučná stezka v Pekle u České Lípy je uzavřena
Naučná stezka v Pekle u České Lípy je uzavřena
"> ">
Příroda

Naučná stezka v Pekle u České Lípy je uzavřena

  • Vydáno27. února 2019
Naučná stezka v přírodní rezervaci Peklo mezi obcí Zahrádky a Českou Lípou je až do odvolání uzavřena. Na vině je rozsáhlý skalní sesuv, který zabraňuje v průchodu asi v polovině naučné stezky. Lesy ČR momentálně připravují odstranění závalu, avšak v tuto chvíli nelze odhadnout dobu, po kterou bude stezka uzavřena.
Zával v Pekle_foto Lesy ČRNaučná stezka Lesů ČR v národní přírodní památce Peklo je dočasně neprůchodná. Svízelnou situaci způsobil skalní sesuv v úseku mezi Novým Dvorem (Lisovou Samotou) a začátkem naučné stezky od obce Sosnová, přibližně 0,5 km od Lisovy Samoty. Možnosti odstranění závalu a případná asanace okolí se teprve zjišťují a zatím není možné odhadnout dobu, po kterou bude stezka uzavřena.

Českolipské Peklo v údolí Robečského potoka je národní přírodní památkou. Potok se zde zařezává do vlhkého údolí na pískovcovém podloží, ve kterém voda vymodelovala bizarní tvary skal. Naučná trasa kaňonovitým údolím vede v délce 8 km mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa. Cesta vede nejen malebnými osadami s lidovou architekturou, ale na jaře zde vykvétají koberce bledulí.
Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Karba je malá osada v údolí Robečského potoka na vstupu do údolí s národní přírodní památkou Peklo, nyní je součást obce Zahrádky na Českolipsku.