Úvod > Aktuality > Národní zemědělské muzeum v Praze otevírá nové expozice a unikátní střešní terasu
Národní zemědělské muzeum v Praze otevírá nové expozice a unikátní střešní terasu
">
Kultura

Národní zemědělské muzeum v Praze otevírá nové expozice a unikátní střešní terasu

  • Vydáno26. července 2017
Národní zemědělské muzeum v Praze s létem ožívá – po rekonstrukci vnitřních prostor, započaté v loňském roce, se návštěvníkům od poloviny prázdnin představí ve zcela nové podobě. A proměna se nebude týkat jen stavebních úprav, které měly za cíl budovu co nejvíce přiblížit původnímu návrhu architekta Milana Babušky z roku 1937. Muzeum otevírá také další tři z řady nových expozic a unikátní střešní terasu, nabízející jeden z nejkrásnějších pohledů na hlavní město. Proces znovuvzkříšení muzea, zažitý pod názvem Oživování, tak vstupuje do velkého finále. To odstartuje 27. července po slavnostním otevření.
Národní zemědělské muzeumTřemi novinkami, které rozšíří od 26. července nabídku Národního zemědělského muzea v Praze, jsou stálé expozice Voda v krajině, Objevovna a Gastrostudio. Voda v krajině je koncipována tak, aby interaktivní formou představila kompletní příběh vody. Návštěvníci mohou na plastické obří mapě naší republiky sledovat, jak vypadá hospodaření s vodou v jednotlivých regionech, pracovat s mapami rybničních soustav, povodí, rozvodí, srážek a sucha a dozvědět se, kam se voda ztrácí a kde se naopak může nečekaně objevit; jaký vliv má na život v jednotlivých oblastech a jak ovlivňuje ráz krajiny. Vše je doprovázeno animacemi a podmanivým zvukovým podkreslením, aby byla iluze vodního světa úplná.
 
KuchařNaopak Objevovna i Gastronomie, jejíž součástí je Gastrostudio, nejsou postaveny na animacích, efektech a iluzi, ale na skutečnosti a realitě. Jak už sám název napovídá, v Objevovně se bude především objevovat, bádat a zkoumat. Je určena hlavně školákům a stane se nejen přednáškovým a výukovým prostorem, ale také jednou velkou laboratoří, v níž budou probíhat pokusy všeho druhu. A pokusům, ačkoliv zcela odlišného ražení a s voňavými a lahodnými konci, bude zasvěceno i Gastrostudio. Je postaveno a pojato jako tréninkové místo pro kuchaře a cukráře národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR, který reprezentuje naši republiku na mezinárodních soutěžích v kulinářském umění. V Gastrostudiu se budou jeho členové „rozcvičovat“ před velkými mezinárodními kláními a návštěvníci budou moci jejich práci sledovat díky kamerám nad pracovní plochou v detailním přímém přenosu nebo ze záznamu na obrazovkách před studiem. Sami se ale mohou také učit a zkoušet – v Gastrostudiu se budou pod vedením těch nejzkušenějších odborníků konat kurzy vaření.


Nádherný výhled ze střešní terasy

Výhled ze střechy NZMVrcholem a pomyslnou třešinkou na dortu červencového otevření zrekonstruované pražské budovy NZM je ale střecha, přesněji řečeno střešní vyhlídková terasa s piknikovou loučkou, která se v budoucnu spojí s expozicí Živá zahrada. Pohled ze střechy Národního zemědělského muzea aspiruje na jeden z nejkrásnějších a nejatraktivnějších v celém hlavním městě, protože z ní lze dohlédnout na všechna významná místa historie i současnosti Prahy najednou.
 
Návštěvníci ji budou moci spolu s nově zrekonstruovanou budovou a třemi novými expozicemi Národního zemědělského muzea navštívit od 27. července letošního roku.
Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

Rybářství je moderní, interaktivní expozice prezentující tradici českého rybníkářství. Expozice byla v roce 2015 oceněna 2. místem v národní soutěži Gloria musaealis v kategorii Výstava roku.

Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

Expozice vytváří obraz myslivosti jako životního stylu, postoje, poslání, profese i koníčka mnoha lidí, oboru s tradicí, kde role člověka byla vždy zásadní. Představuje profesi, v níž je důležitá etika, morálka lidí, ale je to i obor hospodářsky přínosný, schopný produkce kvalitních potravin.

Laboratoř ticha v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Laboratoř ticha v Národním zemědělském muzeu

Čím pomaleji jdeme přírodou, tím větší tajemství nám odkrývá. Takové je motto Laboratoře ticha, nové expozice Národního zemědělského muzea. Jde o multidimenzionální projekt, který představuje živý les vsazený do futuristické laboratoře.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Zveme vás i na vyhlídkovou terasu na střeše muzea s výjimečným výhledem na celou Prahu.