Úvod > Aktuality > Národní zemědělské muzeum slaví sto let
Národní zemědělské muzeum slaví sto let
">
Kultura

Národní zemědělské muzeum slaví sto let

  • Vydáno23. srpna 2017
Národní zemědělské muzeum zahajuje oslavy výročí 100 let od svého založení. Jubilejní rok otevírá výstavou unikátní Šrobárovy sbírky uměleckých děl malířů 16. – 19. století, následovat bude nová expozice Zemědělství či jubilejní výstava Fenomén zemědělství. Oslavy potrvají až do konce roku 2018, všechny aktivity probíhají současně v rámci oslav výročí republiky.
Rubens: Opilý SilenusVýstava s příznačným podtitulem Odhalení veřejnosti poprvé v historii představí soubor obrazů mimořádné a současně téměř neznámé Šrobárovy sbírky, vzniklé v období první republiky za ne zcela jasných okolností. V nově otevřeném výstavním sále pražské budovy na Letné budou obrazy k vidění od 22. srpna 2017 do 30. června 2018. Oslavy jubilea se ale netýkají jen pražské hlavní výstavní budovy muzea, která nedávno otevřela další dvě expozice a veřejnosti zpřístupnila novou vyhlídkovou terasu na střeše budovy, ale i mimopražských poboček.

V rámci jubilejních oslav budou také restaurovány některé významné exponáty. Například parní oračky Přemysl a Libuše, vystavované v muzeu zemědělské techniky Čáslav, či Komenského včelí úl, který si návštěvníci mohou prohlédnout na zámku Kačina.

Do velkého sálu zámku Ohrada by se zase měly vrátit kopie původních velkoformátových pláten Johanna Georga Hamiltona. V Čáslavi bude příští rok také probíhat výstava 100 let techniky ve sbírkách NZM – vývoj sbírky zemědělské techniky.
 

Nové expozice i jubilejní známka

Národní zemědělské muzeumExpozice Zemědělství, kterou Národní zemědělské muzeum v Praze otevře na přelomu roku 2017 a 2018, bude další z řady expozic přibližujících jednotlivé zemědělské obory v širším kontextu. Společně s rekonstrukcí pražské budovy byly v roce 2017 otevřeny i expozice Myslivost, Voda v krajině, Gastronomické studio a také Objevovna. Ve spolupráci s Lesy ČR připravuje muzeum na příští rok i expozici Lesnictví, probíhají rovněž přípravy expozice Potravinářství. Ještě letos na podzim bude otevřena Dětská gastronomická herna.

Kromě nových expozic a tematických výstav chystá Národní zemědělské muzeum pro příští rok také Jubilejní víkend a další akce pro veřejnost. Významné jubileum připomene i poštovní známka, kterou Česká pošta zařadila do emisního plánu roku 2018.
Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice.

NZM Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

NZM Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

Muzeum vystavuje v současnosti ve dvou expozicích unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské a zahraniční výroby. Zájemci mohou po předchozí domluvě navštívit i zpřístupněné depozitáře stabilních motorů a klasických mlátiček.

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Letenská husa 2022 a košt svatomartinského vína

12.11.
Letenská husa 2022 a košt svatomartinského vína

Již šestnáctý ročník tradiční slavnosti spojené s řízenou degustací svatomartinských a mladých vín předních moravských a českých producentů, prezentacemi, ochutnávkami a prodejem vína a různých gastronomických specialit. Dopřejte si pravou atmosféru posvícení!

Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

Rybářství je moderní, interaktivní expozice prezentující tradici českého rybníkářství. Expozice byla v roce 2015 oceněna 2. místem v národní soutěži Gloria musaealis v kategorii Výstava roku.

Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

Expozice vytváří obraz myslivosti jako životního stylu, postoje, poslání, profese i koníčka mnoha lidí, oboru s tradicí, kde role člověka byla vždy zásadní. Představuje profesi, v níž je důležitá etika, morálka lidí, ale je to i obor hospodářsky přínosný, schopný produkce kvalitních potravin.

Laboratoř ticha v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Laboratoř ticha v Národním zemědělském muzeu

Čím pomaleji jdeme přírodou, tím větší tajemství nám odkrývá. Takové je motto Laboratoře ticha, nové expozice Národního zemědělského muzea. Jde o multidimenzionální projekt, který představuje živý les vsazený do futuristické laboratoře.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Zveme vás i na vyhlídkovou terasu na střeše muzea s výjimečným výhledem na celou Prahu.