Úvod > Aktuality > Národní zemědělské muzeum otevírá v Ostravě novou pobočku – muzeum potravin a zemědělských strojů
Národní zemědělské muzeum otevírá v Ostravě novou pobočku – muzeum potravin a zemědělských strojů
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Národní zemědělské muzeum otevírá v Ostravě novou pobočku – muzeum potravin a zemědělských strojů

  • Vydáno18. září 2020
Od pátku 18. září má veřejnost možnost navštívit novou pobočku Národního zemědělského muzea situovanou v oblasti Dolní Vítkovice. Muzeum vzniklo v místě dvou bývalých továrních hal a návštěvníci zde najdou expozice věnované potravinám a zemědělským strojům. Svůj provoz pobočka zahájí výstavou 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích. Muzeum se zároveň připojí k akci Moravskoslezského kraje Vstupy zdarma, která trvá až do konce října.
NZM OstravaDepozitárně-expoziční objekt Národního zemědělského muzea v Ostravě vrostl do dvou původních továrních hal v Dolních Vítkovicích. Zpátky halám vdechnul život až projekt architekta Josefa Pleskota a inženýra Milana Šramla, kteří propojili obě haly velkorysou vestavbou a v proluce mezi halami nechali vztyčit třetí halu, která komplex budov pomyslně korunuje. Může se sice zdát, že Moravskoslezský kraj nemá se zemědělstvím mnoho společného, ale byl, a ostatně stále je, zemědělsky produktivním regionem. A pokud jde o železo a ocel, hrají ve vývoji lidské civilizace, tedy i zemědělství, důležitou roli. I proto bylo rozhodnuto, že nová pobočka Národního zemědělského muzea vznikne právě zde. Rezortní peníze spolu s evropskými pomohly zachránit krásnou industriální památku určenou k demolici a muzeum pro ni zajistilo zajímavý a atraktivní obsah.

Ostravská pobočka nabízí pro návštěvníkům studijní depozitáře zemědělské techniky, expozici Depozitář potravin a průběžně obměňovanou Galerii českých potravin. Muzeum do budoucna chystá také řadu doprovodných akcí či lektorské vzdělávací programy pro školy.
 

Expozice potravin i zemědělských strojů

Muzeum OstravaPři výstupu do třetí haly, která se tyčí více než 13 metrů nad terénem, návštěvníci najdou třicetimetrový regál s 30 tématy, která se snaží představit potraviny z nejrůznějších úhlů pohledu. Co jeden metr, to jedno téma, které je zpracováno atraktivní grafickou formou. Expozice přiblíží to nejdůležitější o potravinách, jejich základní typy, nastíní i aktuální otázky, které jsou s problematikou potravin spojeny. Instalace je doplněna o interaktivní exponáty, díky kterým lze potraviny vnímat doslova všemi smysly. Modulární systém umožňuje expozici doplňovat, aktualizovat a měnit.

NZM OstravaV atraktivním prostoru původních průmyslových hal jsou vystaveny známé i méně známé zemědělské stroje představující průřez největší sbírkou zemědělské techniky v České republice. Haly, které si zachovaly svůj původní ráz (železniční koleje a mostový jeřáb), slouží jako kulisy pro minimalistickou prezentaci reprezentativního vzorku sbírky zemědělských strojů Národního zemědělského muzea.

Čekají zde více než čtyři desítky strojů různé provenience i různého stáří, známé české značky i stroje zahraniční. Z pohledu roku výroby lze obdivovat techniku z konce století páry nebo stroje, které sjely z výrobní linky před 50 lety. Zemědělská technika je rozdělena do tří základních tematických celků – traktory, stroje na zpracování píce a stroje na zpracování obilovin.
 

Do konce října můžete do muzea přijít zadarmo

pivovar nošoviceVstupným zdarma se Národní zemědělské muzeum v Ostravě připojuje k akci Objevuj zdarma Moravskoslezský kraj. Akce se koná v měsících září a říjen 2020, pak bude možné přijít do expozic s platnou vstupenkou za 130 Kč. Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 hodin.

Návštěvu muzea zakončete prohlídkou hlavní výstavy sezony, která je věnována výročí 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích. Cestujte časem, prožijte historii, seznamte se s důležitými osobnostmi a připomeňte si další aktivity oblíbeného pivovaru.
NZM Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

NZM Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Zveme vás i na vyhlídkovou terasu na střeše muzea s výjimečným výhledem na celou Prahu.

Další aktuality

18.8.
2022
FC Baník Ostrava slaví 100 let

FC Baník Ostrava slaví 100 let

Moravskoslezský kraj | Letní sporty
17.8.
2022
V Malé Morávce si pochutnáte na Borůvkových hodech

V Malé Morávce si pochutnáte na Borůvkových hodech

Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika
7.8.
2022
Objevte svět podle Julese Verna v Ostravě

Objevte svět podle Julese Verna v Ostravě

Moravskoslezský kraj | Památky
3.8.
2022
V Jablunkově se chystá festival Gorolski Święto

V Jablunkově se chystá festival Gorolski Święto

Moravskoslezský kraj | Kultura