Úvod > Aktuality > Národní zemědělské muzeum otevírá novou expozici Rybářství
Kultura

Národní zemědělské muzeum otevírá novou expozici Rybářství

  • Vydáno16. prosince 2015
Své brány otevře už zítra ve čtvrtek 17. prosince, návštěvníci se mohou těšit nejen na interaktivní LCD monitory a 3D prezentace, ale také na řadu akvárií s živými sumci, štikami a kapry. Expozice se věnuje také problémům ochrany ryb, úloze rybníků v krajině nebo historii rybářství v Praze.

Interaktivita, to je poslední trend při otevírání nových muzeí a expozic. Ani nová výstava Rybářství není výjimkou a tak se návštěvníci mohou těšit na celou řadu živých exponátů v podobě našich sladkovodních ryb a dotykové LCD panely, které informují o tématu expozice. Těšit se můžete také na využití množství audio-vizuální techniky se zapojením zvukových a animačních technologií a 3D prezentace. Nová expozice je koncipována tak, aby se líbila nejen dětem, ale také dospělým včetně odborné veřejnost.
 

Živé ryby v akváriích

 
Expozici oživují velká akvária s živými sladkovodními rybami. Návštěvníci tak uvidí např. sumce, štiku, kapra nebo krmné plotice. Počítá se také s předem vyhlášenými časy, ve které bude probíhat krmení.
 
Dalšími prvky v expozici jsou mimo jiné interaktivní model rybniční soustavy, diorama výlovu rybníka nebo CHKO Třeboňsko. Expozici doplňují textové panely s různými tématy, např. „životopis“ kapra, který je domácí tradicí a rodinným stříbrem České republiky.
 
Samostatným tématem bude i „Praha rybářská“. Po staletí řeka Vltava poskytovala obyvatelům Prahy i okolních osad obživu, rybářství mělo pro Prahu velký význam. Jeho stopy můžeme nalézt v pražských ulicích i dnes.
 

Sto a jedna úloha českých rybníků

 
Další část s názvem „Rybníky nejen pro ryby“ ukáže, že rybníky nejsou pouze chovná zařízení a důležité jsou také jejich další funkce – například protipovodňová, ekologická a krajinářská. Téma „Kdo otravuje ryby“ připomene, že řada ryb je dnes v ohrožení, a to i díky lidské činnosti. Dozvíte se, že vědci, rybáři i další lidé rozvíjejí řadu aktivit, které mají za cíl populacím ryb pomoci.
 
Další doprovodné informace si návštěvníci mohou sami vyhledat na dotykových LCD panelech. Expozice nabídne postupně i řadu dalších aktivit, nejen pro děti, mj. prolézačku se sítěmi a skluzavkou, tvůrčí aktivity typu „Nakresli si svoji rybu“ nebo „Obleč se jako rybář“.
 
Vzniklá expozice je první v celé řadě těch, které budou postupně v Národním zemědělském muzeu Praha vznikat. Pro příští rok se počítá s otevřením expozice Lesnictví, Myslivost či Studio gastronomie.
 

Rybářství v Turnově a betlémy v Praze

Historii rybolovu se věnuje také přechodná expozice Kapr, štika, sumecMuzeu Českého ráje v Turnově. Veřejnosti bude přístupná až do 2. ledna 2016.
 
Pokud do Národního zemědělského muzea vyrazíte do konce ledna, můžete navštívit také výstavu Půjdem spolu do muzea – na betlémy!, jejímž smyslem je navození atmosféry vánoc a připomenutí si krásných zvyků a umu našich předků; návštěvník by se měl také něco dozvědět o betlémářství, jeho historii, symbolice jednotlivých postav betlémů a o vánočních zvycích obecně.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura