Úvod > Aktuality > Národní zemědělské muzeum otevírá novou expozici Rybářství
Národní zemědělské muzeum otevírá novou expozici Rybářství
"> ">
Kultura

Národní zemědělské muzeum otevírá novou expozici Rybářství

  • Vydáno16. prosince 2015
Své brány otevře už zítra ve čtvrtek 17. prosince, návštěvníci se mohou těšit nejen na interaktivní LCD monitory a 3D prezentace, ale také na řadu akvárií s živými sumci, štikami a kapry. Expozice se věnuje také problémům ochrany ryb, úloze rybníků v krajině nebo historii rybářství v Praze.

Interaktivita, to je poslední trend při otevírání nových muzeí a expozic. Ani nová výstava Rybářství není výjimkou a tak se návštěvníci mohou těšit na celou řadu živých exponátů v podobě našich sladkovodních ryb a dotykové LCD panely, které informují o tématu expozice. Těšit se můžete také na využití množství audio-vizuální techniky se zapojením zvukových a animačních technologií a 3D prezentace. Nová expozice je koncipována tak, aby se líbila nejen dětem, ale také dospělým včetně odborné veřejnost.
 

Živé ryby v akváriích

 
Expozici oživují velká akvária s živými sladkovodními rybami. Návštěvníci tak uvidí např. sumce, štiku, kapra nebo krmné plotice. Počítá se také s předem vyhlášenými časy, ve které bude probíhat krmení.
 
Dalšími prvky v expozici jsou mimo jiné interaktivní model rybniční soustavy, diorama výlovu rybníka nebo CHKO Třeboňsko. Expozici doplňují textové panely s různými tématy, např. „životopis“ kapra, který je domácí tradicí a rodinným stříbrem České republiky.
 
Samostatným tématem bude i „Praha rybářská“. Po staletí řeka Vltava poskytovala obyvatelům Prahy i okolních osad obživu, rybářství mělo pro Prahu velký význam. Jeho stopy můžeme nalézt v pražských ulicích i dnes.
 

Sto a jedna úloha českých rybníků

 
Další část s názvem „Rybníky nejen pro ryby“ ukáže, že rybníky nejsou pouze chovná zařízení a důležité jsou také jejich další funkce – například protipovodňová, ekologická a krajinářská. Téma „Kdo otravuje ryby“ připomene, že řada ryb je dnes v ohrožení, a to i díky lidské činnosti. Dozvíte se, že vědci, rybáři i další lidé rozvíjejí řadu aktivit, které mají za cíl populacím ryb pomoci.
 
Další doprovodné informace si návštěvníci mohou sami vyhledat na dotykových LCD panelech. Expozice nabídne postupně i řadu dalších aktivit, nejen pro děti, mj. prolézačku se sítěmi a skluzavkou, tvůrčí aktivity typu „Nakresli si svoji rybu“ nebo „Obleč se jako rybář“.
 
Vzniklá expozice je první v celé řadě těch, které budou postupně v Národním zemědělském muzeu Praha vznikat. Pro příští rok se počítá s otevřením expozice Lesnictví, Myslivost či Studio gastronomie.
 

Rybářství v Turnově a betlémy v Praze

Historii rybolovu se věnuje také přechodná expozice Kapr, štika, sumecMuzeu Českého ráje v Turnově. Veřejnosti bude přístupná až do 2. ledna 2016.
 
Pokud do Národního zemědělského muzea vyrazíte do konce ledna, můžete navštívit také výstavu Půjdem spolu do muzea – na betlémy!, jejímž smyslem je navození atmosféry vánoc a připomenutí si krásných zvyků a umu našich předků; návštěvník by se měl také něco dozvědět o betlémářství, jeho historii, symbolice jednotlivých postav betlémů a o vánočních zvycích obecně.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Zveme vás i na vyhlídkovou terasu na střeše muzea s výjimečným výhledem na celou Prahu.