Úvod > Aktuality > Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne v Českém Těšíně
Kultura

Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne v Českém Těšíně

  • Vydáno19. května 2022
V pátek 20. května 2022 se od 14:00 v prostorách Kulturního a společenského střediska „Střelnice“ v Českém Těšíně uskuteční národní zahájení XVIII. ročníku Festivalu muzejních nocí 2022. Na Národní zahájení naváže od 18:00 hodin Těšínská muzejní noc. Instituce na obou březích řeky Olše – tedy jak v Českém Těšíně, tak i v Cieszynie na polské straně – si pro své návštěvníky připravily pestrou nabídku doprovodných programů.
Český TěšínVe dnech 20. května až 11. června 2022 se uskuteční 18. ročník Festivalu muzejních nocí, do něhož se přihlásilo rekordních 601 institucí a 178 měst! Slavnostního zahájení festivalu proběhne letos v Českém Těšíně. Muzejní noc bude zahájena v 18:00 hodin před hlavním vchodem do Historické budovy Muzea Těšínska zdravicí zástupce organizace a symbolickým výstřelem z repliky historického děla, poté vystoupí Folklorní soubor Slezan.

muzeum český těšínCelá budova i dvůr se budou hemžit řemeslníky a živnostníky provozující svůj um v 17.–19. století. Tradiční řemesla, zvyky a obyčeje spojené se salašnickým hospodařením představí Spolek Koliba. Užitkovou keramiku volně točenou z ruky předvede Ivona Davidová, jejíž motivy jsou inspirovány slezskou přírodou a zvyklostmi zdejších horalů a navazují na bohatou hrnčířskou tradici v Jablunkově, nejvýchodnějším městě naší republiky. Pokračovatel čtvrté generace drátenického řemesla v rodině Hozáků Róbert Hozák návštěvníky zasvětí do unikátní technologie založené na ručním tvarování, vázání a splétání kovových vláken bez svařování či pájení. Nebude chybět ani prezentace řezbářského řemesla v podání Klementa Brokeše či ukázka zdobení tradičních perníčků (U perníkářky). Ručně malovanou keramiku ve stylu majoliky 16. a 17. století vystaví Helena Pecháčková (The Pottery Paintress Wandering Shop). O šití dokonalých replik historických oděvů z období raného novověku pohovoří Łomnicki – Krawiectwo Historyczne, který s sebou přiveze celou svoji dílnu. Doplní jej Jan a Adam Ledwońovi (Warsztat po Dziadku), švec a tobolečník/rukavičník, zabývající se ručním šitím z kůže.
 

První lékárna ve střední Evropě i Příběh Těšínského Slezska

první lékárnaMichal Szymański (Pracownia alchemika) představí rekonstrukci první lékárny a alchymistické dílny ve střední Evropě. Studio Bez Kliky ukáže tiskařské řemeslo v jeho nejčernější formě. V programu nesmějí chybět ani obuvník Slawek Rokita, který návštěvníky zasvětí do tajů šití koletů (pánské kaftany ze 17.–18. století), nebo zbrojíř či švadlena ze Stowarzyszenie Kondotier. Pomyslnou řemeslnou uličku uzavře flétnař a ponocný (U člověka).

Součástí programu Muzejní noci budou i komentované prohlídky expozice Příběh Těšínského Slezska a individuální návštěva výstavy „Říční krajina Těšínska a její proměny“, možnost prozkoumání Muzejní knihovny a studovny Silesia, včetně běžně nepřístupného depozitáře v podzemí, vystoupení Folklorního souboru Slezan a žáků ZUŠ Pavla Kalety či poslech všech osmi písní orchestrionu Dalibor. Budou se také razit mince těšínského knížete Adama Václava a na památku si mohou návštěvníci odnést tematickou fotografii pořízenou ve fotobudce.
 

Další památky otevřené na české i polské straně

Čítárna AvionMimo historické budovy Muzea Těšínska bude v Těšíně otevřená Městská knihovna Český Těšín, Kavárna a Čítárna Avion nebo Těšínské divadlo. Komentované prohlídky se budou konat i v Muzeu Slezské diakonie, Zbrojnici Sboru dobrovolných hasičů i v původní budově Prochaskovy tiskárny. Nahlédnout bude možné také do kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na české straně.

A jaký program čeká na návštěvníky na polské straně? Muzeum Protestantyzmu w Kościele Jezusowym nabídne prezentaci ex libris Jiřího Třanovského a jedinečné tvorby J. A. Komenského připravená k 430. výročí narození obou těchto osobností. V 19:15, 20:00, 21:00 a ve 22:00 hodin zazní hra na varhany.

střelba z kanónuMuzeum Śląska Cieszyńskiego chystá na 19:00 hodin dělovou salvu. Další salvy jsou v Parku Pokoju připraveny ve 20:00, 21:00 a 22:00 hodin. Od 19:15 hodin bude možné prohlédnout si stálou expozici Na skrzyżowaniu dziejów i kultur (Na křižovatce dějin a kultur), modely Józefa Piłsudského a arcivévody Evžena navržené Janem Raszkou nebo nádraží z Lega. V Larischově paláci zazní starodávná hudba. Ve 20:15, 21:15, 22:15 a 23:15 hodin proběhnou v Egyptském sále ukázky „Tajemství Orlątka“. V Galerii Wystaw Czasowych je připravena výstava „Wałka 1942: Współczesność i pamięć“ (Válka 1942: Současnost a paměť). Wielkomorawska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Leszy“ předvede od 19:30 do 21:00 hodin ukázky středověkého kovářství a setkání se slovanskými obchodníky s otroky. Naopak Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich bude mít otevřeno pro zájemce o novodobou historii. Ve 21.00 hodin se uskuteční výklad s názvem Bajonety polské armády 1914–1939).

Zamek CieszynOtevřen bude i zámek v polském Těšíně (Zamek Cieszyn). V 17:00, 17:30, 18:00, 18:30 a v 19:00 hodin proběhnou procházky po okolí Hradního vrchu (sraz účastníků u pomníku Jana Kubisze, skupina do max. 10 osob). Od 19:00 hodin jsou připraveny ukázky historické rekonstrukce Na Holasickém hradišti. V budově A se budou od 19:00 hodin konat komentované prohlídky výstavy „Graduation Projects 2022“. Zpřístupněna bude též Piastovská věž a hradní kaple sv. Mikuláše a sv. Václava. V budově B na návštěvníky čekají „Světelná komnata“ a výtvarné díly. Od 22:00 do 24:00 hodin proběhne vycházka „Tajemství Hradního vrchu pod rouškou noci“ (sraz účastníků před PIT Zamek Cieszyn).
Muzejní noc 2022: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Muzejní noc 2022: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Letošní Festival muzejních nocí je tu! Letos se tato oblíbená akce koná ve dnech 20. května až 11. června 2022. 18. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí rekordních 592 institucí a 175 měst! Národní zahájení 18. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 20. května 2022 od 14.00 hodin v Českém Těšíně. Každý víkend (v pátek a sobotu večer) budou otevřena jiná muzea. Velký přehled najzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné.

Zámecký vrch s bývalým hradištěm v Českém Těšíně

Zámecký vrch s bývalým hradištěm v Českém Těšíně

Původně slovanské hradiště, poté obranný hrad, nyní památné místo v polské části Těšína. Dnes se zde nachází Park na Andělské Zámkové hoře, odkud je pěkný výhled na Český Těšín, Slezské a Moravskoslezské Beskydy.

Muzeum Těšínska

Muzeum Těšínska

Muzeum Těšínska sídlí v Českém Těšíně a v regionu české části Těšínského Slezska provozuje celkem 5 poboček. Pobočka na Hlavní ulici v Českém Těšíně prošla rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí mimo jiné novou expozici Příběh Těšínského Slezska.

Funkcionalistická budova České pošty v Českém Těšíně

Funkcionalistická budova České pošty v Českém Těšíně

Po rozdělení města Těšína zůstala budovapoštovního úřadu na polské straně, a tak bylo potřeba, aby tehdejší Československá poštovní správa nechala postavit budovu novou.

Evangelický kostel Na Rozvoji v Českém Těšíně

Evangelický kostel Na Rozvoji v Českém Těšíně

Evangelický kostel typu baziliky byl vystavěný v letech 1926–1927. Sloužil nejprve německým luteránům, po druhé světové válce ho převzala Českobratrská církev evangelická.

Novorenesanční radnice v České Těšíně

Novorenesanční radnice v České Těšíně

Dominantou náměstí ČSA je budova radnice, postavená v novorenesančním slohu. Architektem byl Vilém Richter z Ostravy, stavbu realizovala firma Eugena Fuldy v letech 1928-1929.

Kostel sboru Církve bratrské v Českém Těšíně

Kostel sboru Církve bratrské v Českém Těšíně

Kostel byl navržen v roce 1926 pro evangelický českobratrský sbor v Českém Těšíně. Projekt vyhotovil Edward David a dle jeho návrhu byl kostel v letech 1928-1929 postaven.

Další aktuality

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Karlovarský kraj | Životní styl

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Karlovarský kraj | Příroda

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Karlovarský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi.
Karlovarský kraj | Příroda

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky

10 tipů, jak si užít výlet do Chebu a okolí

Na řece Ohři, nedaleko hranic s Německem, stojí starobylé město Cheb. První písemná zmínka pochází až z roku 1061, ovšem název města se odvozuje od z keltského názvu řeky Ohře – Agara, který se později změnil na latinské Egire a germánský Eger. Český název Cheb se objevuje v časném středověku a je odvozen od "ohbí řeky" Ohře, která obtéká skalní ostroh v severní části města. Ve městě bohatém na historické události a jeho okolí je mnoho unikátních památek – od románského hradu přes legendární Špalíček, kostel sv. Mikuláše až k poutnímu areálu Maria Loreto. Nechybí ani přírodní zajímavosti, jako jsou sopky Komorní a Železná hůrka či vodní nádrž Jesenice.
Karlovarský kraj | Památky