Úvod > Aktuality > Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne v Českém Těšíně
Kultura

Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne v Českém Těšíně

  • Vydáno19. května 2022
V pátek 20. května 2022 se od 14:00 v prostorách Kulturního a společenského střediska „Střelnice“ v Českém Těšíně uskuteční národní zahájení XVIII. ročníku Festivalu muzejních nocí 2022. Na Národní zahájení naváže od 18:00 hodin Těšínská muzejní noc. Instituce na obou březích řeky Olše – tedy jak v Českém Těšíně, tak i v Cieszynie na polské straně – si pro své návštěvníky připravily pestrou nabídku doprovodných programů.
Český TěšínVe dnech 20. května až 11. června 2022 se uskuteční 18. ročník Festivalu muzejních nocí, do něhož se přihlásilo rekordních 601 institucí a 178 měst! Slavnostního zahájení festivalu proběhne letos v Českém Těšíně. Muzejní noc bude zahájena v 18:00 hodin před hlavním vchodem do Historické budovy Muzea Těšínska zdravicí zástupce organizace a symbolickým výstřelem z repliky historického děla, poté vystoupí Folklorní soubor Slezan.

muzeum český těšínCelá budova i dvůr se budou hemžit řemeslníky a živnostníky provozující svůj um v 17.–19. století. Tradiční řemesla, zvyky a obyčeje spojené se salašnickým hospodařením představí Spolek Koliba. Užitkovou keramiku volně točenou z ruky předvede Ivona Davidová, jejíž motivy jsou inspirovány slezskou přírodou a zvyklostmi zdejších horalů a navazují na bohatou hrnčířskou tradici v Jablunkově, nejvýchodnějším městě naší republiky. Pokračovatel čtvrté generace drátenického řemesla v rodině Hozáků Róbert Hozák návštěvníky zasvětí do unikátní technologie založené na ručním tvarování, vázání a splétání kovových vláken bez svařování či pájení. Nebude chybět ani prezentace řezbářského řemesla v podání Klementa Brokeše či ukázka zdobení tradičních perníčků (U perníkářky). Ručně malovanou keramiku ve stylu majoliky 16. a 17. století vystaví Helena Pecháčková (The Pottery Paintress Wandering Shop). O šití dokonalých replik historických oděvů z období raného novověku pohovoří Łomnicki – Krawiectwo Historyczne, který s sebou přiveze celou svoji dílnu. Doplní jej Jan a Adam Ledwońovi (Warsztat po Dziadku), švec a tobolečník/rukavičník, zabývající se ručním šitím z kůže.
 

První lékárna ve střední Evropě i Příběh Těšínského Slezska

první lékárnaMichal Szymański (Pracownia alchemika) představí rekonstrukci první lékárny a alchymistické dílny ve střední Evropě. Studio Bez Kliky ukáže tiskařské řemeslo v jeho nejčernější formě. V programu nesmějí chybět ani obuvník Slawek Rokita, který návštěvníky zasvětí do tajů šití koletů (pánské kaftany ze 17.–18. století), nebo zbrojíř či švadlena ze Stowarzyszenie Kondotier. Pomyslnou řemeslnou uličku uzavře flétnař a ponocný (U člověka).

Součástí programu Muzejní noci budou i komentované prohlídky expozice Příběh Těšínského Slezska a individuální návštěva výstavy „Říční krajina Těšínska a její proměny“, možnost prozkoumání Muzejní knihovny a studovny Silesia, včetně běžně nepřístupného depozitáře v podzemí, vystoupení Folklorního souboru Slezan a žáků ZUŠ Pavla Kalety či poslech všech osmi písní orchestrionu Dalibor. Budou se také razit mince těšínského knížete Adama Václava a na památku si mohou návštěvníci odnést tematickou fotografii pořízenou ve fotobudce.
 

Další památky otevřené na české i polské straně

Čítárna AvionMimo historické budovy Muzea Těšínska bude v Těšíně otevřená Městská knihovna Český Těšín, Kavárna a Čítárna Avion nebo Těšínské divadlo. Komentované prohlídky se budou konat i v Muzeu Slezské diakonie, Zbrojnici Sboru dobrovolných hasičů i v původní budově Prochaskovy tiskárny. Nahlédnout bude možné také do kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na české straně.

A jaký program čeká na návštěvníky na polské straně? Muzeum Protestantyzmu w Kościele Jezusowym nabídne prezentaci ex libris Jiřího Třanovského a jedinečné tvorby J. A. Komenského připravená k 430. výročí narození obou těchto osobností. V 19:15, 20:00, 21:00 a ve 22:00 hodin zazní hra na varhany.

střelba z kanónuMuzeum Śląska Cieszyńskiego chystá na 19:00 hodin dělovou salvu. Další salvy jsou v Parku Pokoju připraveny ve 20:00, 21:00 a 22:00 hodin. Od 19:15 hodin bude možné prohlédnout si stálou expozici Na skrzyżowaniu dziejów i kultur (Na křižovatce dějin a kultur), modely Józefa Piłsudského a arcivévody Evžena navržené Janem Raszkou nebo nádraží z Lega. V Larischově paláci zazní starodávná hudba. Ve 20:15, 21:15, 22:15 a 23:15 hodin proběhnou v Egyptském sále ukázky „Tajemství Orlątka“. V Galerii Wystaw Czasowych je připravena výstava „Wałka 1942: Współczesność i pamięć“ (Válka 1942: Současnost a paměť). Wielkomorawska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Leszy“ předvede od 19:30 do 21:00 hodin ukázky středověkého kovářství a setkání se slovanskými obchodníky s otroky. Naopak Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich bude mít otevřeno pro zájemce o novodobou historii. Ve 21.00 hodin se uskuteční výklad s názvem Bajonety polské armády 1914–1939).

Zamek CieszynOtevřen bude i zámek v polském Těšíně (Zamek Cieszyn). V 17:00, 17:30, 18:00, 18:30 a v 19:00 hodin proběhnou procházky po okolí Hradního vrchu (sraz účastníků u pomníku Jana Kubisze, skupina do max. 10 osob). Od 19:00 hodin jsou připraveny ukázky historické rekonstrukce Na Holasickém hradišti. V budově A se budou od 19:00 hodin konat komentované prohlídky výstavy „Graduation Projects 2022“. Zpřístupněna bude též Piastovská věž a hradní kaple sv. Mikuláše a sv. Václava. V budově B na návštěvníky čekají „Světelná komnata“ a výtvarné díly. Od 22:00 do 24:00 hodin proběhne vycházka „Tajemství Hradního vrchu pod rouškou noci“ (sraz účastníků před PIT Zamek Cieszyn).
Muzejní noc 2022: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Muzejní noc 2022: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Letošní Festival muzejních nocí je tu! Letos se tato oblíbená akce koná ve dnech 20. května až 11. června 2022. 18. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí rekordních 592 institucí a 175 měst! Národní zahájení 18. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 20. května 2022 od 14.00 hodin v Českém Těšíně. Každý víkend (v pátek a sobotu večer) budou otevřena jiná muzea. Velký přehled najzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné.

Zámecký vrch s bývalým hradištěm v Českém Těšíně

Zámecký vrch s bývalým hradištěm v Českém Těšíně

Původně slovanské hradiště, poté obranný hrad, nyní památné místo v polské části Těšína. Dnes se zde nachází Park na Andělské Zámkové hoře, odkud je pěkný výhled na Český Těšín, Slezské a Moravskoslezské Beskydy.

Muzeum Těšínska v Českém Těšíně

Muzeum Těšínska v Českém Těšíně

Muzeum Těšínska sídlí v Českém Těšíně a v regionu české části Těšínského Slezska provozuje celkem 7 poboček a výstavních síní. Pobočka na Hlavní ulici v Českém Těšíně prošla rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí mimo jiné novou expozici Příběh Těšínského Slezska.

Funkcionalistická budova České pošty v Českém Těšíně

Funkcionalistická budova České pošty v Českém Těšíně

Po rozdělení města Těšína zůstala budovapoštovního úřadu na polské straně, a tak bylo potřeba, aby tehdejší Československá poštovní správa nechala postavit budovu novou.

Evangelický kostel Na Rozvoji v Českém Těšíně

Evangelický kostel Na Rozvoji v Českém Těšíně

Evangelický kostel typu baziliky byl vystavěný v letech 1926–1927. Sloužil nejprve německým luteránům, po druhé světové válce ho převzala Českobratrská církev evangelická.

Novorenesanční radnice v České Těšíně

Novorenesanční radnice v České Těšíně

Dominantou náměstí ČSA je budova radnice, postavená v novorenesančním slohu. Architektem byl Vilém Richter z Ostravy, stavbu realizovala firma Eugena Fuldy v letech 1928-1929.

Kostel sboru Církve bratrské v Českém Těšíně

Kostel sboru Církve bratrské v Českém Těšíně

Kostel byl navržen v roce 1926 pro evangelický českobratrský sbor v Českém Těšíně. Projekt vyhotovil Edward David a dle jeho návrhu byl kostel v letech 1928-1929 postaven.

Další aktuality

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od 5. listopadu do 26. března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
Karlovarský kraj | Památky

Ježíškova vánoční pošta na Božím Daru se rozjede 1. prosince

Od roku 1994 funguje na Božím Daru Ježíškova pošta. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak přání rozešle Ježíšek adresátům. Ti kteří se na Boží Dar nedostanou osobně, mohou svá přáníčka zaslat na poštu Boží Dar. Ježíšek tato přání rozešle v prosinci spolu s ostatními. Každý rok se na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko. V místním infocentru razítkují pracovnice dopisy nejen z celé České republiky, ale prakticky ze všech koutů světa. Každý den čeká na speciální vánoční razítko několik tisíc dopisů.
Karlovarský kraj | Zážitky

Udělejte si cestu za pivem Karlovarským krajem

Na menších pivovarech je krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji jich existuje hned několik od těch nejmenších až po ty, co vyvážejí své produkty do celé země. Najdete tady klasické ležáky, ale i speciály s vřídelní vodou nebo bylinkami podobnými těm z Becherovky. Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě karlovarského piva.
Karlovarský kraj | Gurmánská turistika

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

V roce 2022 slaví Bondovky 60. narozeniny: právě tolik let uplynulo od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně. Dohromady bylo natočeno 27 filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít měl premiéru loni. Jak dobře Jamese Bonda znáte a co o něm možná ještě nevíte?
Karlovarský kraj | Zážitky