Úvod > Aktuality > Národní technické muzeum slaví 10 let od svého znovuotevření
Národní technické muzeum slaví 10 let od svého znovuotevření
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Národní technické muzeum slaví 10 let od svého znovuotevření

  • Vydáno11. února 2021
Před 10 lety se začala psát nová kapitola dějin Národního technického muzea. Po rozsáhlé rekonstrukci bylo 15. února 2011 NTM znovu otevřeno veřejnosti. V současnosti muzeum prezentuje své sbírky ve 22 expozicích v budově v Praze na Letné a ve 2 svých pobočkách, které za 10 let navštívilo přes 2,6 milionu návštěvníků. Výročí oslaví Národní technické muzeum 15. února v 19 hodin koncertem dostupným online na webových stránkách muzea.
NTMBudova Národního technického muzea začala po rekonstrukci v roce 2011 poprvé, za svoji více než sedmdesátiletou historii, sloužit výhradně muzejním účelům. Pět počátečních expozic se v průběhu několika let rozšířilo na současných patnáct. Nejpopulárnější je již tradičně Dopravní hala, jejíž exponáty vyprávějí příběh historie automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké, lodní a železniční dopravy na území dnešní České republiky. Nezapomínejme ani na expozice jako je Technika v domácnosti, Architektura, stavitelství a design, Tiskařství, Astronomie, Chemie kolem nás nebo jedinečný Uhelný a rudný důl.

Adolf LoosV uplynulých deseti letech připravilo Národní technické muzeum několik desítek rozsáhlých výstavních projektů. Vzpomeňme ty nejvýraznější: probíhající výstavy Adolf Loos světoobčan a Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte. Jedinečnou připomínkou historie protetických pomůcek byla výstava Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně. K celorepublikovým „karlovským“ oslavám se muzeum připojilo výstavou Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV. Z dalších výstavních projektů můžeme zmínit Parní stroje v českých zemích, Naše moře... Rakousko-uherské válečné námořnictvo, 60 let televizního vysílání, Jak Fingerhut k Náprstkovi přišel nebo Dosušeno!

Prezidentský vlak 2018Muzeum také pravidelně pořádá akce pro veřejnost. Tou dosud největší byl projekt Prezidentský vlak 2018, připomínka stého výročí založení Československa jako moderního společného státu Čechů a Slováků. Autentické salonní vozy, které sloužily československým prezidentům, byly zařazeny ve vlakové soupravě a prezentovány v českých, ale i slovenských městech. Historii cest prezidentů přiblížila desítkám tisíc návštěvníků výstava umístěná v jednom z vozů soupravy. Muzeum se pravidelně podílí také na organizaci soutěže historických vozidel 1000 mil československých, kam vysílá své posádky.
 

Expozice NTM mimo Prahu

centrum stavitelského dědictví plasyNárodní technické muzeum už více než pět let zve své návštěvníky také mimo Prahu. V západních Čechách v areálu kláštera v Plasích najdeme Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy. Tato evropsky unikátní expozice nabízí nové možnosti práce s návštěvníkem a vhodné propojení výstavní činnosti s aktivitami vzdělávacími a badatelskými.

V Železničním depozitáři NTM v Chomutově byly v roce 2017 výrazně rozšířeny každoroční Dny otevřených dveří, a muzeum tak v letní sezonně několik dní v týdnu zpřístupňuje největší státní sbírku historických kolejových vozidel na území České republiky. Návštěvníci si v depozitáři mohou prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel: parní lokomotivy, lokomotivy elektrické a dieselové, salonní vozy a mnohé další.
 

Muzeum oslaví výročí koncertem

NTM10. výročí otevření po rekonstrukci oslaví Národní technické muzeum koncertem Hudba mezi lokomotivami aneb koncert k 10. výročí znovuotevření NTM. Koncert se uskuteční 15. února 2021 od 19 hodin online na stránkách ntm.cz, youtube a facebooku NTM. Ve vybraných expozicích muzea vystoupí kytarista Lukáš Sommer za doprovodu houslisty Pavla Šporcla. Padesáti minutový pořad moderuje Petr Vacek.
Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte – výstava v Plasích

8.3.
31.10.
Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte – výstava v Plasích

Výstava v Centru stavitelského dědictví v Plasích „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte“ připomíná nejvýznamnějšího motocyklového výrobce, který výrazně ovlivnil daný obor i ve světovém měřítku. Vystaveny jsou zde dvě desítky motocyklů Jawa, v řadě případů jde o jediné dochované kusy daného typu.