!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Národní technické muzeum otevře v sobotu budoucí Muzeum železnice a elektrotechniky na Masaryčce
Národní technické muzeum otevře v sobotu budoucí Muzeum železnice a elektrotechniky na Masaryčce
"> "> "> ">
Památky

Národní technické muzeum otevře v sobotu budoucí Muzeum železnice a elektrotechniky na Masaryčce

Vydáno 11. září 2020
Národní technické muzeum v sobotu 12. září 2020 na Pražský železniční den zpřístupní areál budoucího Muzea železnice a elektrotechniky NTM na Masarykově nádraží. Pro návštěvníky je připraven zajímavý program přímo v areálu a jízdy parního vozu Komarek na dvou trasách z Masarykova nádraží. Ve stejný den mohou zájemci před Národním technickým muzeem na Letné sledovat start automobilové soutěže Rallye Vltava.
muzeum železnice a elektrotechnikyV letošním roce si připomínáme několik významných výročí. Před 175 lety přijel do Prahy první vlak, před 175 lety bylo tedy také otevřeno Masarykovo nádraží a před 170 lety byl uveden do provozu Negrelliho viadukt. V pondělí 28. září pak uplyne 110 let od otevření prvních expozic Národního technického muzea ve Schwarzenberském paláci. V sobotu 12. září si NTM připomíná historii, ale především chce návštěvníkům představit na Masarykově nádraží budoucnost – projekt Muzea železnice a elektrotechniky NTM.

muzeum železnice a elektrotechnikyV areálu Národního technického muzea na Masarykově nádraž, v památkově chráněných objektech bývalých dílen, čeká na návštěvníky na Pražský železniční den zajímavý program. Při prohlídce areálu se seznámí s projektem nového muzea, které v tomto prostoru vznikne. Budoucí Muzeum železnice a elektrotechniky NTM, které bude otevřeno v roce 2028, si bude možné prohlédnout v plánech a vizualizacích. Z železniční sbírky NTM bude vystaven salonní vůz Františka Ferdinanda d´Este Aza 1-0086 z roku 1909, salónní vůz prezidentů ČSSR Aza 061 z roku 1968, lokomotiva T478.1010 zvaná Bardotka z roku z roku 1967 a lehátkový vůz s bufetovým oddílem řady BRcm z roku 1984.
 

Vyzkoušejte si práci topiče a svezte se vozem Komárek

muzeum železnice a elektrotechnikyPředevším mladší návštěvníci se budou moci s železniční tematikou seznámit hravou formou. Národní technické muzeum v současnosti realizuje moderní edukační projekt Startin, podpořený z ESF, který je zaměřený na podporu přípravy žáků ke vstupu na trh práce. Ze čtyř nových moderních vzdělávacích programů pro školy, které v rámci projektu vznikají, budou prezentovány aktivity z tématu energie, konkrétně energie a železnice. Zájemci si budou moci vyzkoušet na modelu stanoviště strojvedoucího parní lokomotivy práci topiče, díky modelu kolejové dráhy pochopí, proč se vlak udrží na kolejích i v zatáčce, a při další aktivitě si vyzkouší, jak brzdí vlak. Projekt Startin a práci s pomůckami představí návštěvníků tým zkušených lektorů.

Parní motorový vůz Komarek ze sbírky NTM bude vozit zájemce na dvou různých trasách: Praha Masarykovo nádražíPraha-Dejvice nebo vyhlídkovou trasou po Negrelliho viaduktu. Jízdenky se budou prodávat přímo ve voze, předprodej není zajištěn. Vůz odjíždí ze železniční stanice Praha Masarykovo nádraží.

vůz komárekParní motorový vůz M 124.001 Komarek byl vyroben v roce 1903 v Ringhofferově vagonce na Smíchově. Jedná se o jeden z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky NTM, který spojuje v jednom vozidle lokomotivu a osobní vagon, a jako jediný vůz tohoto typu z našich tratí se dochoval dodnes. Jeho význam překračuje hranice České republiky. Vůz Komarek byl po náročné rekonstrukci v roce 2016 zprovozněn.

 

Rallye Vltava 2020 na Letné

rallye VltavaNa sobotu 12. září 2020 zve NTM zájemce o automobilovou historii před svou budovu na pražskou Letnou, kde v 9 hodin startuje automobilová soutěž Rallye Vltava. Soutěž pod názvem „Ideální stopou Rallye Vltava 2020“ navazuje na tradici rallye z roku 1960.  

Vozy a jejich posádky můžete vidět také na trati jízdy: 11:00 cíl I. etapy – Buš u Slap, 13:30 cíl II. etapy – Cholín (autokemp), 13:30 cíl III. etapy a soutěže + jízda zručnosti – Praha–Letenská pláň.
Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.