Úvod > Aktuality > Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví
Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví
">
Památky

Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví

  • Vydáno4. září 2019
Národní technické muzeum se v sobotu 7. září 2019 připojuje ke Dnům evropského dědictví, které se každoročně v září pořádají, a zpřístupní své mimopražské objekty zdarma. Hlavní budova muzea na Letné bude přístupná za 50 korun. Muzeum se zároveň přidává i k oslavám Dožínek na Letné. Centrum stavitelského dědictví Plasy a Železniční depozitář v Chomutově budou pro návštěvníky otevřené zcela zdarma.

Národní technické muzeum v Praze

NTMV hlavní budově Národního technického muzea na Letné si mohou návštěvníci prohlédnout 15 stálých expozic a několik výstav, např. výstavu věnovanou prvorepublikovému průmyslu „Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět“.

V sobotu 7. 9. bude v rámci EHD pro všechny příchozí vstupné jen za 50 Kč a budova zůstane otevřena od 9 do 18 hodin. Pro menší návštěvníky je připravena oblíbená dětská chemická laboratoř Kids’Lab. Vstup do expozice Uhelný a rudný důl zůstává zpoplatněn.

Sobotní program navíc přinese možnost zúčastnit se tradiční oslavy sklizně, letenských Dožínek 2019, které budou mít svojí hlavní základnu ve vedlejším Národním zemědělském muzeu. Letošní ročník bude zaměřen především na farmáře, kteří se vám představí na jednom z největších farmářských trhů, vystoupí folklórní soubory a mnoho dalšího.
 

Centrum stavitelského dědictví NTM v Plasích

Centrum PlasyCentrum stavitelského dědictví v Plasích je umístěno v nově opraveném hospodářském areálu památkově hodnotného kláštera. Navštívit je zde možné stálou Expozici stavitelství, kde je atraktivní formou podle jednotlivých etap stavby budovy představena stavební historie, stavební hřiště a tři výstavy. Ve 13:30, 15:00 a 16:30 hodin se zde bude konat workshop kreativních fotografických technik s Ivem Kornatovským. Od 18:00 hodin se chystá v elmi zajímavá přednáška hydrobioložky, polárnice a cestovatelky Marie Bulínové, která na ostrově Vega v Antarktidě objevila nový druh řasy rozsivky a pojmenovala ji ne náhodou Hantzschia zikmundiana. A ve 20:00 zhlédnou příchozí film Století Miroslava Zikmunda – životopisný film, který přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět.

Otevírací doba Censtra stavitelského dědictví bude 7. 9. 2019 od 9:00 do 17:00 hodin. Vstup do expozice, na výstavy a na veškerý doprovodný program je tento den zdarma!
 

Železniční depozitář NTM v Chomutově

vůz komárekV Železničním depozitáři v Chomutově si zájemci o železniční historii mohou prohlédnout velkou část největší státní železniční sbírky u nás – na 100 kolejových vozidel.

NTM na 7. září 2019 připravilo veřejné jízdy parního motorového vozu M 124.001 Komárekdepozitáře do Jirkova a zpět. Kapacita vozu je omezena, vstupenky se prodávají pouze při nástupu do vozu.

Přístup do oploceného areálu je možný pouze po značené trase z Černovické ulice z prostoru parkoviště nákupního centra Globus. Depozitář bude otevřen zdarma od 9:00 do 17:00 hodin.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.