Úvod > Aktuality > Národní technické muzeum již dokončilo všechny své expozice
Další novou výstavou je Interkamera
"> Další novou výstavou je Interkamera "> Expozice dejin hutnictví "> Maketa uhelného dolu
Kultura

Národní technické muzeum již dokončilo všechny své expozice

  • Vydáno8. října 2013
Národní technické muzeum připravilo čtyři nové expozice: Hornictví, Dějiny hutnictví, Interkameru a expozici Technika hrou. Od 9. října 2013 tak bude možné navštívit již 12 unikátních stálých expozic, včetně uhelného a rudného dolu. Oblíbené pražské muzeum se tak otevírá návštěvníkům v celé své kráse po pětileté rekonstrukci.
NTM důlní expoziceNárodní technické muzeum nabídne všem svým návštěvníkům už dvanáct stálých expozic. Od středy 9. října si můžete prohlédnout další čtyři nové výstavy. Nově jsou otevřeny expozice Hornictví, Hutnictví, Interkamera a Technika hrou s výstavou Top Secret. Atraktivní součástí expozice Hornictví je veřejností dlouho očekávaný uhelný a rudný důl.

Maketa rudného a uhelného dolu pochází z padesátých let dvacátého století. Její chodby dosahují rozlohy 350 metrů čtverečních a už sama o sobě tvoří unikátní soubor sbírkových předmětů a věrohodně ztvárněných dioramat. V doprovodu lektora v dole na vlastní kůži pocítíte reálné prostředí dolů, když sfáráte důlní šachtou a na cestu vám posvítí karbidové lampy.

Expozice dějin hutnictví s podtitulem Kovy – cesta civilizace navazuje na expozici hornictví. Spatříte  zde rekonstrukci slovanské železářské hutě z 19. století, původní strojní vybavení kovacího hamru, modely dřevouhelných vysokých pecí z počátku devatenáctého století či model Vojtěšské huti v Kladně s prvními koksovými vysokými pecemi z roku 1856. Nejmodernější současné technologie reprezentuje např. model kontinuálního lití oceli.

InterkameraDalší novou výstavou je Interkamera, která navazuje na část prezentující vývoj fotografické techniky, která po masovém rozšíření plnila důležitou roli ve zpravodajství, zábavě i výuce. V expozici se seznámíte s historickými i současnými druhy prostorové fotografie, fotochemickými procesy barevné fotografie, principy barevného zobrazování v digitální fotografii a vývojem fotografického zachycení pohybu. Vlastnoručně si lze vyzkoušet i fotoaparáty z předminulého století.

Interativní putovní výstavu o špionážních technikách s názvem Top Secret (původně expozici Science centra Techmania v Plzni) můžete vyzkoušet ve výstavním sálu Technika hrou. Na desítkách exponátů si vyzkoušíte principy daktyloskopie, balistiky či kódování dokumentů. Součástí prohlídky je také hledání skryté kamery, odposlech tajné konverzace, odemykání zámku bezpečnostního trezoru nebo luštění šifry.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.