Úvod > Aktuality > Soutěž muzeí Gloria musaealis 2021 zná vítěze
Soutěž muzeí Gloria musaealis 2021 zná vítěze
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2021 zná vítěze

  • Vydáno28. května 2022
Od 9. dubna do 22. srpna 2021 probíhal již XX. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 52 muzeí a galerií s celkem 79 projekty. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2021 (33 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2021 (29 projektů) a Muzejní počin roku 2021 (17 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.

Vítězem v kategorii Muzejní výstava je Národní galerie v Praze

toyenPrvní cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2021 získala Národní galerie v Praze za výstavu „Toyen: Snící rebelka“, uspořádanou ve dnech 9. dubna až 22. srpna 2021. Výrazné dílo jedné z nejoriginálnějších českých umělkyň 20. století i její neotřelé životní postoje vzbuzují po celém světě čím dál větší zájem. Mezinárodní projekt představil Toyen prostřednictvím třech výstav a podrobného katalogu. Ukázal nejen obrazy, kresby či ilustrační tvorbu, ale i její zásadní spolupráci s přáteli ze surrealistické skupiny.

Druhé místo v kategorii muzejní výstava obsadilo Východočeské muzeum v Pardubicích za stálou expozici „Peníze si do hrobu nevezmeš“ (chronologický vývoj české měny od 10. století), třetí cenu dostala Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře za výstavu „Samota uprostřed davu: Charles Baudelaire a české umění“, uspořádanou ve dnech 3. října 2021 až 16. ledna 2022.
 

Muzejní publikace roku holduje salónům

salonyJako nejlepší publikaci porota vyhodnotila titul Aleše Filipa a Romana Musila "Epocha salonů: České salonní umění a mezinárodní výtvarná scéna 1870–1914", kterou vydala Západočeská galerie v Plzni. Salonní umění bylo v letech 1870 až 1914 na vrcholu popularity a umělci čerpali inspiraci ze života v Paříži, v Mnichově, ve Vídni i v Praze. Mimo vítěznou publikaci byly nominovány například publikace "Znojmo 1918–2020: Architektonické proměny" z Jihomoravského muzea ve Znojmě nebo "…to jsou těžké vzpomínky: Vzpomínky Romů a Sintů na život před válkou a v protektorátu" Muzea romské kultury.


Kategorii Muzejní počin roku ovládly náklaďáky Tatra

muzeum tatra kopřivnicePrvní příčku této kategorie bezpečně obsadilo nové "Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici", které spadá pod Muzeum Novojičínska. Jedním z impulzů pro vybudování nového muzea v bývalé slévárně bylo rozšíření dosavadní sbírky firmy Tatra Trucks, a. s., o tzv. Hlachovu kolekci, čítající několik desítek exponátů. Cílem bylo představit výrobu kopřivnického podniku napříč časem za použití klasických prostředků i moderních technologií.

Muzeu Ostrov lidových krojůDruhé místo bylo uděleno hned dvakrát – poprvé Muzeu města Ústí nad Labem za projekt „Lutra Lutra aneb Jak vydra přes hranici přišla“. Expozice mapuje původ, stav a rizikové faktory populace vydry říční v příhraničních oblastech Saska a Ústeckého kraje. Data o ohroženém živočichovi se podařilo prezentovat nejen v rámci odborné a laické veřejnosti, ale předat i úřadům a institucím, které mají ochranu tohoto druhu na starosti. Podruhé byla druhá cena udělena Muzeu Ostrov lidových krojů za otevření tohoto nového muzea, které představuje největší soukromou sbírku lidových krojů v České republice. Jedná se o originály svátečních oděvů ze všech významnějších krojových oblastí převážně z 19. a 20. století. Třetí místo v téže kategorii obdržela Galerie moderního umění v Hradci Králové za projekt "Sbírka Karla Tutsche" – galerie zakoupila výjimečnou kolekci čítající více než 800 uměleckých děl.

vila Low-BeerJedno ze zvláštních ocenění dostalo Muzeum Brněnska – Vila Löw-Beer za projekt „V kůži tajného agenta“. Účastníci pátrací hry, která vychází z detektivního románu Paula Dukese Tanec s gestapem, se ocitnou v roli bývalého agenta britské tajné služby a postupně řeší záhadu zmizení textilního magnáta Alfreda Löw-Beera. Program je obohacen o audiovizualní projekce i autentické rekvizity, které přispívají ke vnoření se do příběhu.
Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Peníze si do hrobu nevezmeš

14.12.
31.12.
Peníze si do hrobu nevezmeš

Nová numizmatická expozice na pardubickém zámku. nové expozici se návštěvníci dozví, jak se svatý Václav zapsal do dějin českých mincí a proč už neplatíme zlatem. Spolu s českým stříbrným tolarem se vydají na dalekou pouť za Atlantik a nahlédnou do tajů medailérského umění.

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v novém muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Muzeum Ostrov lidových krojů v Posázaví

Muzeum Ostrov lidových krojů v Posázaví

Muzeum Ostrov lidových krojů disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Unikátní expozice je úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí České republiky.

Muzeum romské kultury v Brně

Muzeum romské kultury v Brně

Muzeum romské kultury se nachází v brněnské čtvrti Zábrdovice. Muzeum nabízí stálou expozici Příběh Romů, která prezentuje dějiny a kulturu Romů od Indie po současnost. Konají se zde výstavy, přednášky, besedy, filmové projekce, koncerty, módní přehlídky, programy pro děti a kurzy romštiny.

Jihomoravské muzeum ve Znojmě v minoritském klášteru

Jihomoravské muzeum ve Znojmě v minoritském klášteru

V bývalém minoritském klášteru naleznete moderní expozice pravěcí zemědělci, živá a neživá příroda Znojemska, zbraně Orientu a černé řemeslo. Expozice plné interaktivních prvků zaujmou jak děti, tak dospělé.

Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum v centru města Ústí nad Labem vlastní rozsáhlé sbírky z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění. K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19. století.

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Druhá největší galerie v České republice sídlí v prostorách rozsáhlé citlivě zrekonstruované barokní budovy bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Galerie GASK se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. století.

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni patří k významným galerijním institucím. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.