!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Národní park České Švýcarsko láká k návštěvě i mimo hlavní sezonu
Národní park České Švýcarsko láká k návštěvě i mimo hlavní sezonu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Národní park České Švýcarsko láká k návštěvě i mimo hlavní sezonu

  • Vydáno9. listopadu 2021
České Švýcarsko je krásné v každé roční době. Milovníky turistiky láká k návštěvě i v listopadu, kdy zde již nejsou davy turistů. Klidné prostředí skal a lesů zve například k Pravčické bráně, na Mariinu vyhlídku, k Dolskému mlýnu anebo na Růžovský vrch.
pravčická bránaČeské Švýcarsko láká turisty k návštěvě i mimo hlavní sezonu. Udělat si pěkný podzimní výlet můžete například na Pravčickou bránu, která je však od listopadu 2021 otevřena pouze o víkendech. Dále doporučujeme vycházku k Děčínské Fudžijamě neboli výstup na Růžovský vrch, a to jako cca 13 km dlouhý pěkný výlet po žluté značce ze Srbské Kamenice přes Růžák na Kamenickou Stráň, odtud ke Královskému smrku, odbočkou kromantickému torzu Dolského mlýna a zpátky po modré značce nad Ferdinandovou soutěskou do Srbské Kamenice. Posledním tipem je naučná stezka Kyjovským údolím okolo meandrující říčky Křinice. Asfaltová část cesty zajišťuje dobrou schůdnost i v horším počasí.

české švýcarskoK vyzkoušení vábí také nová turistická lávka přes Stožecké sedlo. Jedná se o jednu z nejdůležitějších turistických křižovatek těchto hor, kudy procházejí pěší, cyklistické a běžkařské trasy. Místem prochází mimo jiné i Nová (Modrá) hřebenovka, která zde přechází z Ústeckého do Libereckého kraje. Most je dlouhý 67 m a nad silnicí se vypíná ve výšce 8 metrů.

Turisté si v národním parku však musí dávat pozor na uzavírky turistických cest, kde platí vysoké riziko pádu stromů:

české švýcarsko1 – Zeleně značená TZT od Soví vyhlídky do údolí Vlčího potoka (dočasně odstraněno turistické značení)
2 – Zeleně značené propojení od Vlčí desky k Niedermühle (cesta přechodně uzavřena, neprůchodná)
3 – Modře značená TZT v úseku Hadí pramen – Panenská jedle, vč. odbočky k Černé bráně (cesta přechodně uzavřena, neprůchodná) a žlutě značená TZT v úseku od začátku klidového území k odb. k Černé bráně (cesta přechodně uzavřena, neprůchodná)
4 – Červeně značená TZT v úseku Pohovka – skalní kaple Kny uzavřena z důvodu skalního řícení
5 – Žlutě značená TZT v úseku od odb. pod Šaunštejnem k cyklotrase č. 3030 (dočasně odstraněno turistické značení, možnost obejít po červeně značené TZT přes Malou Pravčickou bránu)
6 – Část červeně značené TZT od Mezní Louky směrem na Větrovec (trasa přeložena souběžně se zeleně značenou TZT a napojena později zpět na červenou, prodloužení cca 0,5 km)
7 – Modře značená TZT v úseku Mezní Louka – Vysoký most (náhradní vedení trasy)
8 – Žlutě značená TZT v úseku Divoká soutěskaSoorgrund (cesta přechodně uzavřena)
 

Mimosezónní autobus do Jetřichovic a Mezní Louky

české švýcarskoStejně jako loni je i letos v provozu propojení Jetřichovic a Mezní Louky v zimním období. Autobus umožní individuální výlety v Jetřichovických skalách bez nutnosti vracet se okruhem na místo startu výletu. Autobus 434 odjíždí z Jetřichovic (zastávka Obecní úřad) v sobotu, neděli a svátek od 1. 11. do 11. 12. 2021 vždy v 9:01 a 17:01.

Zpět z Mezní Louky jede autobus 434 v 8:47 a 16:47. Zároveň je spoj přímo propojen s linkou 436 Děčín – Srbská Kamenice – Jetřichovice, tedy autobus z Děčína (od autobusového nádraží) s odjezdem v 8:01 s 16:01 jede přímo bez přestupu v Jetřichovicích přes Vysokou Lípu na Mezní Louku. Samozřejmě platí to i pro zpáteční směr.

české švýcarskoSpoje od Mezní Louky v Jetřichovicích nekončí, ale pokračují po lince 436 přes Srbskou Kamenici do Děčína. Na Mezní Louce navazují spoje linky 438 směr Hřensko a Děčín v 9:05 a 17:05. Opačně od Hřenska přijíždí linka 438 na Mezní Louku v 8:43, resp. 16:43, kde navazují již zmíněné nové spoje linky 434 do Jetřichovic.

Nabízí se tak řada pěkných pěších tras, např.:
Lávka na Šébru na Stožeckém sedle

Lávka na Šébru na Stožeckém sedle

Lávky na Šébru slouží pěším, cyklistům i běžkařům. Zajišťuje bezpečný přechod frekventované silnice na Stožeckém sedle mezi Svorem a Jiřetínem pod Jedlovou.

Z Jetřichovic po trasách Českého Švýcarska

Z Jetřichovic po trasách Českého Švýcarska

Ať již na kole nebo pěšky můžete vyrazit do Českého Švýcarska, kde je pro vás připravena cca 30km trasa z Jetřichovic.

Jetřichovické stěny

Jetřichovické stěny

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Rozhledna v Janově u Hřenska

Rozhledna v Janově u Hřenska

Železnou 40metrovou rozhlednu s krásným výhledem do Česko-saského Švýcarska najdete v obci Janov mezi Hřenskem a Labskou Strání.

Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy

Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy

Skalní vyhlídku Ptačí kámen najdete pod divokým kaňonem Kamenice na dosah obce Vysoká Lípa. Výhled je především na okolí a do údolí řeky Kamenice.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Přírodní památka Meandry Chřibské Kamenice

Přírodní památka Meandry Chřibské Kamenice

Říčka Chřibská Kamenice patří se svými meandry mezi skvosty národního parku České Švýcarsko. Jedná se o přírodní památku, která se nachází mezi obcemi Srbská Kamenice a Všemily.

Vyhlídka Rudolfův kámen u Jetřichovic

Vyhlídka Rudolfův kámen u Jetřichovic

Vyhlídku Rudolfův kámen naleznete v Jetřichovických skalách. Místo s vynikajícím kruhovým výhledem patří mezi nejvyhledávanější vyhlídky v oblasti. Výstup na vrchol je náročnějšího rázu, avšak určitě stojí za to.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Černá brána v Českém Švýcarsku

Černá brána v Českém Švýcarsku

Skalní útvar nad cestou podél Červeného potoka, v těsné blízkosti státní hranice, vznikl zřícením pískovcového balvanu do skalní průrvy. Průchod je tři metry vysoký a pět metrů široký.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Kyjovské údolí – romantika v kaňonu Křinice

Kyjovské údolí – romantika v kaňonu Křinice

Údolí řeky Křinice patří od 19. století mezi oblíbené turistické cíle Českého Švýcarska. Místa však bývalo v minulosti hospodářsky významné také při plavení dříví do Saska.

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka vznikla již během sedmdesátých let dvacátého století a prochází po nejzajímavějších místech Českého Švýcarska. Tvoří okruh, který začíná v obci Hřensko, pokračuje k Pravčické bráně a do obcí Mezní Louka a Mezná, dále k Edmundově soutěsce a zpět do Hřenska.

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka s jedenácti zastaveními vede od Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic. Turistům přiblíží stopy zanechané našimi předky za několik tisíciletí – pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků, zaniklou osadu Zadní Jetřichovice i památku na natáčení pohádky Pyšná princezna.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Další aktuality

2.12.
2021
Oprašte lyže a prkna – na Klínovci startuje zimní sezóna!

Oprašte lyže a prkna – na Klínovci startuje zimní sezóna!

Severozápadní Čechy | Zimní sporty
27.11.
2021
Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu

Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu

Severozápadní Čechy | Památky