Úvod > Aktuality > Národní památkový ústav letos připomene Marii von Eschenbach – ženu tří století
Národní památkový ústav letos připomene Marii von Eschenbach – ženu tří století
">
Kultura

Národní památkový ústav letos připomene Marii von Eschenbach – ženu tří století

  • Vydáno17. března 2016
V letošním roce bude jednou z hlavních akcí Národního památkového ústavu projekt Marie von Ebner – Eschenbach – Žena tří století. Napříč institucemi, jako jsou zámky ve správě Národního památkového ústavu, Moravským zemským muzeem, Moravským zemským archivem, Magistrátem města Brna, Masarykovou univerzitou, Vídeňskou univerzitou, pražským Klementinem a dalšími, se uskuteční výstavy, koncerty, divadelní představení a speciální komentované prohlídky.
Marie von EbnerMarie von Ebner-Eschenbach byla moderní ženou a skvělou spisovatelkou, sběratelkou, ale i autorkou divadelních her. Prezentovala i přirozené prostupování světa česko i německojazyčného a patřila k těm tvůrcům, kteří zásadně napomohli k obecnému rozšíření informací o malebnosti a kulturním svérázu Moravy. Byla autorkou řady publikací, populární a dodnes platné jsou její aforismy. Byla první ženou, které udělila univerzita ve Vídni čestný doktorát, a vedle jiných poct byla v roce 1911 nominována na Nobelovu cenu za literaturu

Jednou z hlavních akcí bude otevření zcela nové stálé a celoročně přístupné interaktivní literárně historické expozice na zámku v Lysicích věnované Marii von Ebner-Eschenbach. Výstava bude otevřena v pátek 27. května 2016 a její nezvyklá instalace by se mohla stát vyhledávanou atrakcí širokého spektra návštěvníků od rodin s dětmi přes jednotlivce, seniory i školní výpravy, protože každá z těchto skupin si na výstavě najde to své. V sobotu 4. června, 23. července a 13. srpna se v Lysicích budou konat speciální prohlídky v českém a německém jazyce s názvem Zámkem s Marií von Ebner-Eschenbach.

Mimo této expozice je na letošní rok plánována řada zajímavých akcí věnujících se Marii von Eschenbach. Od 15. dubna do 19. června můžete navštívit v Moravském zemském muzeu v Brně výstavu Marie Ebnerová z Eschenbachu – Deník moderní Evropanky. Ženu tří století představí také výstava hodinek v zámku Lešná u Valašského Meziříčí od 15. 3. do 1. 9. V půli června, konkrétně 10. – 12. 6. proběhnou komentované prohlídky hrobky ve Zdislavicích. V úterý 28. června bude v Arcibiskupském zámku v Kroměříži zahájena výstava Básnířka tří století a na stejném místě se ve čtvrtek 14. července a v neděli 28. srpna odehraje koncert na podporu památníku Marie von Ebner-Eschenbach. Na podzim od 9. září do 31. října bude lákat výstava Básnířka tří století návštěvníky pražského Klementina.
 

Kdo byla Marie von Ebner-Eschenbach?

zámek LysiceNarodila se 13. září 1830 ve Zdislavicích u Kroměříže. Jejími rodiči byli František, hrabě Dubský a Marie, rozená svobodná paní z Vockelu. V roce 1848 se hraběnka Marie Dubská vdala za Morice von Ebner-Eschebach, svého o patnáct let staršího bratrance. Manželé se usadili v Louce u Znojma. V roce 1856 se trvale přestěhovali do Vídně a spisovatelka vždy v létě dlouhodobě zajížděla do Zdislavic a Lysic.

Ve dvaceti osmi letech anonymně vydala satyru ve formě dopisů nazvanou Z Františkových Lázní a dále se soustředila na psaní dramat. Počáteční neúspěchy své literární dráhy svěřuje svému deníku, jehož psaní jí pomáhá vyrovnat se s kritikou v dramatické oblasti. Zlom nastává s románem Božena, který je skvěle přijat nejen čtenáři, ale i kritiky. Následuje próza Hodinářka Lotti, Die Freiherren von Gemperlein, Dorf – und Schloßgeschichten, Obecní dítě, Dvě komtesy, Krambambuli, Štědrý večer slečny Zuzanky, Ohne Liebe atd. V roce 1901 získala čestný doktorát na Vídeňské univerzitě a o deset let později byla nominována na Nobelovu cenu za literaturu. Dne 12. března 1916 zemřela ve Vídni.
Hrobka Marie Ebnerové z Eschenbachu

Hrobka Marie Ebnerové z Eschenbachu

Pozoruhodná klasicistní hrobka s nádhernou kaplí se nachází v obci Zdislavice v okrese Kroměříž. Místo je obdivuhodné svým technickým a architektonickým řešením, jedinečnou atmosférou i citlivým začleněním do terénu s dálkovými výhledy do krajiny.

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura