Úvod > Aktuality > Národní muzeum vystavuje šaty císařovny Sissi i největší diamantový šperk v Česku
Národní muzeum vystavuje šaty císařovny Sissi i největší diamantový šperk v Česku
">
Kultura

Národní muzeum vystavuje šaty císařovny Sissi i největší diamantový šperk v Česku

  • Vydáno16. prosince 2012
"V Národním muzeu v Praze vystavují plesové šaty císařovny Sissi s pojistnou hodnotou na 22 milionů korun i největší diamantový šperk v Česku, náhrdelník Naděždy Kramářové. Výstava s názvem Monarchie má návštěvníkům přiblížit život za císaře Františka Josefa I. Do projektu Monarchie se ale mohou zapojit i sami návštěvníci. Muzeum totiž na svých webových stránkách otevřelo projekt nazvaný Uchovejte rodinnou historii. Lidé mohou prostřednictvím internetu posílat staré fotografie ze svých rodinných alb, a ty se stanou součástí výstavy. "
Šaty, které se původně nosily s krinolínou, tvoří korzet s krátkými balónovými rukávky a bohatá sukně s působivou vlečkou. Spodní část sukně zdobí po obvodu bohatě řasené pruhy ze stejného materiálu. Sissi, manželka císaře Františka Josefa I., považovala za svou největší pýchu dlouhé hnědé vlasy. Podnikala četné projížďky na koni, pěší výlety a mnoho času také trávila v domácí tělocvičně, kterou si nechala zřídit v paláci.
 
Výstava Monarchie se věnuje době vlády Františka Josefa I. a patří do cyklu expozic, které Národní muzeum uspořádalo téměř ve všech svých objektech.
 
Dosavadní výstavy celého cyklu Monarchie jsou doslova roztroušeny po celé Praze: jako první byla v Českém muzeu hudby na Malé Straně otevřena letos v létě výstava Kouzelné hrací strojky. Po ní následovaly výstavy Krmě – jídlo – žrádlo v Musaionu v Národopisném oddělení muzea na Smíchově, Sportsmeni v zemích českých na Vítkově a Po stopách Karla Maye v Náprstkově muzeu na Starém Městě. Nyní byly v Nové budově společně zahájeny výstavy Monarchie, Dětský svět za císaře pána a Člověk ve fotografii.

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.