Úvod > Aktuality > Nová budouva Národního muzea zve děti do expozice Dětské muzeum
Kultura

Nová budouva Národního muzea zve děti do expozice Dětské muzeum

  • Vydáno15. července 2023
V prostorách Nové budovy Národního muzea naleznou od začátku letošního července děti a jejich blízcí zcela novou expozici s názvem Dětské muzeum. Pečlivě připravený, unikátní koncept klade důraz na dětskou kreativitu a objevování světa kolem nás. Přijďte s dětmi do expozice, která vybízí k poznávání, imaginaci a kreativitě! Rozsáhlá expozice nabízí nové pohledy na přírodu, lidi a jejich výtvory prostřednictvím interaktivní exponátů a herních prvků. Aby nedocházelo u jednotlivých aktrakcí k frontám, je třeba si do expozice rezervovat časovou vstupenku.

Národní muzeum se dlouhodobě a systematicky zaměřuje na dětské návštěvníky. Všechny expozice a výstavy připravuje tak, aby byly zajímavé, atraktivní a srozumitelné i pro dětského návštěvníka. Od července 2023 je právě pro nejmenší otevřena nová stálá expozice Dětské muzeum, která je plně interaktivní a komunikuje s dětmi především prostřednictvím herních prvků, ilustrací či obrázkových manuálů. Deset hlavních témat, se kterými si tu volně hrají, nabízí zcela nový pohled v rovině přírodovědné, společenské i symbolické, a nechává na dětech, jak a zda ve svých myslích témata propojí a budou s nimi dále pracovat. Děti si mohou na vše sáhnout, vyzkoušet si, jak co funguje. Zároveň je Národní muzeum zábavnou formou seznamuje se svými sbírkami a tématy, kterým se muzeum věnuje.

dětské muzeumRozmanitost témat a jejich nevšední pojetí prostupuje celou expozicí. V námětu "vývoj" děti poznají, jakým způsobem plyne čas v přírodě – od larvy k motýlovi, od přesličky k černému uhlí. Téma "obydlí" ukáže, jak bydlí zvířata i lidé. "Obrana" je hezkou ukázkou paralely zvířecího krunýře a lidského brnění. Téma "smysly" porovnává vnímání lidí a jiných živočichů. "Záznam" zdokumentuje příběhy skryté v geologii i v technologii. Křehkost upozorní na půvab jemných křídel hmyzu i vzácné keramiky. "Chyba" je téma ukazující odchylky od norem a pravidel jako zdroj jedinečnosti. Let ptáků, migraci stád, ale i tok dat jsou zachyceny v tématu "pohyb". Pomíjivý i trvalý "lesk" přírodnin a lidských výrobků reprezentuje téma blyštivosti, a hra dává věcem univerzální princip napříč dějinami i živočišnou říší. Tato specifická témata se vzájemně prolínají ve všech třech expozičních sálech.


Velká herní stěna, zeměkoule i dílny

dětské muzeumPrvní z nich je věnován hře a jeho dominantou je velká herní stěna obsahující sérii her ovládaných házením míčků, doplněná netradiční skluzavkou a prolézačkou. Druhý sál, který je určen k poznávání, je na první pohled tradičním expozičním sálem o třech podlažích, kde na návštěvníky ale nečekají pouze klasické vitríny a exponáty, ale také velké množství interaktivních a herních prvků. Ústředním motivem je tu zeměkoule, která ukrývá promítací sál s projekcí připravenou ve spolupráci s ČT:D a také herní kiosek obsahující hry z dílny webu Déčko.cz. Třetí sál je pak věnován tvořivosti. Děti si tu mohou číst, hrát stolní hry, kreslit.

dětské muzeumCestou z druhého do třetího sálu je možné se zastavit ve fotografické laboratoři. Tady se děti seznámí s technikou klasické fotografie, vybavením temné komory, a vyzkouší si aktivity spojené s projekcí světla. Přestože je expozice Dětského muzea plně interaktivní, jednotlivé prvky jsou většinou mechanické a celkové výtvarné ladění vychází z tradičních materiálů (dřevo a kov) a postupů (perokresba, dřevoryt). Každé téma reprezentuje jak vitrína s exponáty, tak samostatně stojící skulptury či modely a interaktivní prvky.


Programy pro školy a časové vstupenky

dětské muzeumS propojováním zdánlivě vzdálených témat pracují rovněž doprovodné edukační materiály a lektorované programy pro školy, které je možné rezervovat na webu Národního muzea. Lektoři pak prostřednictvím tvořivých workshopů s jednotlivými náměty, jako je například kaligrafická dílna či komunikace včel, seznámí děti s expozicí a světem kolem nás.

Dětské muzeum je určeno dětem od 4 let, vstup pro návštěvníky je z Nové budovy Národního muzea na časové vstupenky. Ty lze zakoupit na 1,5hodinový časový slot 30 dnů předem online či v pokladnách za jednotnou cenu 120 korun. Další expozice a výstavy Národního muzea jsou pro děti do 15 let přístupné zdarma.

Dětské muzeum – expozice Národního muzea v Nové budově

Dětské muzeum – expozice Národního muzea v Nové budově

Přijďte s dětmi do expozice nazvané Dětské muzeum, která vybízí k poznávání, imaginaci a kreativitě! Rozsáhlá expozice nabízí nové pohledy na přírodu, lidi a jejich výtvory prostřednictvím interaktivní exponátů a herních prvků.

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Další aktuality

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana u Dvořáka, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Poznejte práci lampáře – Staré Město ve svitu plynových lamp. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda

Farmářské trhy na Jiřáku startují

Farmářské tržiště Jiřák zahájí pravidelný týdenní provoz už ve středu 28. února. Obyvatelé Vinohrad, Žižkova a blízkého i vzdáleného okolí tak mohou nakupovat na oblíbeném trhu sezónní potraviny. Nebude chybět kvalitní čerstvé pečivo včetně bezlepkového a celozrnného, tradiční kváskový chléb, domácí cukrárny, sirupy, med, koření, sušené byliny, marmelády a další lokální potraviny zimní sezóny.
Praha | Gurmánská turistika

Socha hlavy Franze Kafky u Quadria se znovu roztočí

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Podobu sochy a mechaniku jejího pohybu ztvárnil světoznámý umělec David Černý. Na místě, kde stojí od roku 2014, se schází turisté, aby si ji vyfotili v proměnlivé podobě. Ve čtvrtek 29. února v 19 hodin se busta začne poprvé znovu otáčet.
Praha | Památky