ÚvodAktualityMuzea v přírodě zahajují o prvním adventním víkendu vánoční pořady
Zdroj foto: VMP, autor Jan Kolář
Památky

Muzea v přírodě zahajují o prvním adventním víkendu vánoční pořady

  • 22. listopadu 2024
Během prvního adventního víkendu začínají ve dvou muzeích, spadajících pod Národní muzeum v přírodě, adventní a vánoční pořady. V sobotu 30. 11. 2024 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 30. listopadu do neděle 8. prosince program Vánoce na Veselém Kopci spojený ukázkou výroby vánočních předmětů a kulturním programem.

Hanácké Vánoce na grutně

Hanácké VánoceV sobotu 30. listopadu 2024 zve Hanácké muzeum v přírodě na pořad Hanácké Vánoce. Návštěvníci zažijí adventní a vánoční lidové zvyky a obyčeje v autentickém prostředí hanáckého gruntu. Připraven bude hanácký štědrovečerní stůl a malí i velcí hosté si v případě zájmu vyzkouší pečení a zdobení perníčků, házení střevícem nebo pouštění lodiček. Na 14:00 je připraveno vystoupení pěveckého národopisného souboru Pantla, který zazpívá známé i měné známé koledy, provede vás celým adventním obdobím a předvede některé adventní a vánoční zvyky.  Komentované prohlídky v podání Josefa Kameníčka proběhnou v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin.
 

Vánoce na Veselém kopci a v hlineckém Betlémě

veselý kopecMuzeum v přírodě Vysočina zve na vánoční pořady na Veselý Kopec i do památkové rezervace Betlém v Hlinsku. Oblíbený program Vánoce na Veselém Kopci bude zahájen v sobotu 30. listopadu a potrvá do neděle 8. prosince. Slavnostně vyzdobené roubenky na Veselém Kopci přiblíží způsoby oslavy vánočních svátků v období od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Návštěvníci se například dozví, co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a jak lidé trávili Štědrý večer. Po celou dobu trvání programu bude možné sledovat ukázky výroby vánočních předmětů, například malování skleněných ozdob, výrobu ozdob ze skleněných perliček, pletení ozdob ze slámy nebo pečení perníků z dřevěných forem. Na závěr prohlídky se mohou děti stát součástí veselokopeckého betlému a vyzkoušet si úlohu darovníků. O víkendech atmosféru zpestří hudební vystoupení. V neděli 1.12. bude na Veselém Kopci nadělovat Mikuláš se svým doprovodem. Program zakončí v neděli 8. 12. Adventní jarmark, kterého se zúčastní vybraní a pozvaní řemeslníci z celé České republiky.

Vánoce na Veselém KopciV památkové rezervaci Betlém v Hlinsku bude od 11. prosince připraven vánoční program nazvaný Betlém vánoční. Ten si stihnete prohlédnout až do 12. ledna 2025. Návštěvníci se mohou těšit na svátečně vyzdobené roubenky, které vykouzlí atmosféru vánočních obyčejů v období od poloviny 19. století do 30. let 20. století. Dozvíte se například na jaké dárky se mohly děti pod vánočním stromečkem těšit. Ale také, jaké pokrmy nesměly chybět na štědrovečerním stole před 100 lety a proč. Pozornost vždy poutá mechanický betlém s postavičkami různých řemeslníků, který vyřezal pan Rudolf Frinta z Nového města nad Metují před 50 lety.
 

Vánoční zvyky Čechů i Němců v Zubrnicích

vánoce zubrniceVe dvou zbývajících muzeích v přírodě začnou vánoční pořady v následujících dnech. V sobotu 14. a v neděli 15. prosince jste zváni do Muzea v přírodě Zubrnice na pořad Vánoce v Zubrnicích, kde si připomenete adventní a vánoční zvyky i českých Němců, které byly běžné na přelomu 19. a 20. století. Čerstvě upečená vánočka v kachlovém sporáku provoní světničku a všichni se necháme inspirovat tradiční výzdobou mikulášskými čertíky, polazy, vrkoči, stromečkem ozdobeným jablíčky, oříšky a perníčky. Dětem zpestří prohlídku úkoly na vánoční stezce, mohou si také v dílnách vyrobit malou drobnost.
 

Bohatý vánoční program Valašského muzea v Rožnově

Valašské muzeum v příroděRožnovské Valašské muzeum v přírodě připravuje na čtvrtek  5. prosince prohlídku areálu Valašská dědina spojenou s mikulášskou nadílkou. Mikulášský podvečer začíná ve 14:00 hodin. Čekat vás budou oživené expozice s předvánoční atmosférou, zpěvem koled a vůní mikulášského pečiva, perníčků a čaje z devatera kvítí. Volný vstup mají děti do 15 let. Další týden 14. a 15. prosince bude následovat Vánoční jarmark. Užijte si Valašskou dědinu s atmosférou lidových vánoc v oživených expozicích – budete svědky koledování, obchůzky lucek a čertů, vaření štědračky a dalších událostí, které se odehrají nejen na dědině, ale také v Dřevěném městečku. Těsně před Štědrým dnem se odehraje v Dřevěném městečku oblíbený Živý betlém, a to 21. a 22. prosince. Posledním vánočním pořadem ve Valašském muzeu v přírodě je 26. prosince Štěpánská koleda. Vánoční koncert v kostele sv. Anny začíná ve 13:00 a 15:00 hodin.
Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2024

14. 12.15. 12.
Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2024

Sváteční atmosféru valašských vánočních zvyků prožijí návštěvníci v sobotu a v neděli 14. a 15. prosince 2024.

Vánoce ve skanzenu Zubrnice 2024

14. 12.15. 12.
Vánoce ve skanzenu Zubrnice 2024

Zveme do Muzea v přírodě Zubrnice, kde si návštěvníci připomenou adventní a vánoční zvyky, které byly běžné na přelomu 19. a 20. století, v pořadu Vánoce v Zubrnicích. Zažijte chvíle klidu a pohody ve skanzenu v Zubrnicích od 14. do 15. prosince 2024.

Betlém vánoční – Betlém Hlinsko

11. 12.12. 1.
Betlém vánoční – Betlém Hlinsko

Výstavu s názvem Betlém vánoční můžete navštívit od 11. 12. 2024 do 12. 1. 2025v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Těšit se můžete na svátečně vyzdobené roubenky, které vykouzlí atmosféru adventních a vánočních obyčejů v období od poloviny 19. století do 30. let 20. století.

Hanácké Vánoce 2025

29. 11.
Hanácké Vánoce 2025

Pravá vánoční atmosféra na hanáckém gruntu. Pečení vánočního cukroví, ukázka štědrovečerního stolu i prezentace tradičních adventních a vánočních zvyků a obyčejů.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy Památky

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný "Hanácké skanzen") tvoří památkově chráněná usedlost č. p. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři stodoly.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách Památky

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

21. 12.22. 12.
Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Víkend před Štědrým dnem se můžete podívat na živý betlém v Dřevěném městečku.

Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

26. 12.
Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční koncert v kostele sv. Anny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program začíná ve 13:00 a 15:00 hodin.

Další aktuality

Schované v lese: zimní procházky k dobře utajeným památkám

Zážitky z objevování neznámého a prapodivného: přesně to vás čeká, pokud se s portálem Kudy z nudy vypravíte na pár míst, skrytých lidským očím. Jsou pitoreskní a zvláštní, romantická i strašidelná, jedno ale mají společné: zná je opravdu jen málokdo.
10. prosinec 2024 10:00
Památky

100 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

Neuvěřitelná místa či expozice, o jejichž existenci mnohdy nemáme ani potuchy, nebo díla nekonečné lidské fantazie, o nichž přemýšlíme, kde jejich autoři čerpali inspiraci… Takové jsou tipy portálu Kudy z nudy, které se věnují bizarním skulpturám, zvláštním stavbám, unikátním dílům přírody i originálním muzeím. Označení bizarní pochází z francouzského bizarre, jeho význam je podivný, neobvyklý či zvláštní – a takových věcí a míst najdete v našich tipech víc než dost.
7. prosinec 2024 9:19
Památky

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček těch nejpodivnějších kousků.
2. prosinec 2024 4:13
Památky

Kde můžete vidět netradiční betlémy: z másla, perníku i sena?

Na živé, vyřezávané betlémy anebo na obří slaměné betlémy, jsme si už zvykli a máloco nás překvapí. Přesto existují betlémy zvláštní, nečekané, exotické a málokdo je zná – viděli jste už například betlém z másla, perníku, sena, fotografií anebo scénu narození Páně vytvořenou z loutek? Zveme vás na přehlídku betlemářských kuriozit!
1. prosinec 2024 21:09
Památky

10 jedinečných staveb a interiérů architekta Adolfa Loose

Adolf Loos (10. 12. 1870 – 23. 8. 1933) byl světově proslulý architekt moderny a purismu. Názor, že architektura není umění, od Loose převzala celá generace funkcionalistů. Podobně jako jim záleželo i Loosovi na funkčním rozvrhu prostoru – jeho koncept takzvaného raumplanu spočíval v uspořádání jednotlivých prostorů v různých výškových úrovních. Loos věřil, že účel stavby by měl určovat způsob, jakým bude stavba zpracována a postavena, a důrazně oponoval všem dekorativním slohům.
1. prosinec 2024 9:20
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.
1. prosinec 2024 8:39
Památky

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
30. listopad 2024 9:00
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například Grabštejn, Křivoklát, Opočno anebo zámek Raduň.
29. listopad 2024 16:00
Památky