Úvod > Aktuality > Národní muzeum v nové budě
Národní muzeum v nové budě
">
Kultura

Národní muzeum v nové budě

  • Vydáno4. března 2011
Kdo by neznal zvláštní stavbu mezi Národním muzeem a Státní operou, která sloužila jako sídlo rádia Svobodná Evropa a za komunistické éry coby budova Federálního shromáždění. Nyní se stala útočištěm Národního muzea.
Stavba tak mění svůj účel už poněkolikáté. Původní Pražská burza peněžní a zbožní v průběhu let sloužila jako vojenské skladiště, zázemí divadla, lazaret, parlament a sídlo rozhlasové stanice. Nejvýraznější přestavba budovy proběhla v 70. letech, kdy starou burzu doplnila přístavba a k ní ještě nadstavba. Od roku 1995 z ní vysílalo rádio Svobodná Evropa. Rozhlasová stanice se ale vloni z centra Prahy odstěhovala a budovu na začátku června 2010 předala Národnímu muzeu.

Muzeum se nyní snaží budovu co nejvíce otevřít, protože v minulosti byla víceméně nepřístupná, ať už jako komunistický parlament či jako rozhlasová stanice, kterou hlídalo komando ozbrojenců proti teroristům. Dnes je návštěvníkům hned u vchodu k dispozici "museum shop" a kavárna.

Nová budova Národního muzea láká nyní na výstavu prací autora této kontroverzní budovy Karla Pragera Město nad městem, která potrvá do 17. dubna. Probíhat budou zároveň i komentované prohlídky.

Budova „rádia Svobodná Evropa“bude, z důvodu rekonstrukce historického objektu, až do roku 2015 jediným prostorem výstav a expozic Národního muzea.

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.