Úvod > Aktuality > Národní muzeum letos otevře pět velkých výstav!
Kultura

Národní muzeum letos otevře pět velkých výstav!

  • Vydáno10. března 2023
Národní muzeum připravuje pro své návštěvníky řadu zajímavých projektů. Kromě stálých expozic, které jsou velmi oblíbené, se letos chystá otevřít také několik unikátních výstav. Návštěvníci se mohou těšit na pět velkých a několik menších tematických výstavních expozic, ale také na otevření Dětského muzea.
národní muzeumNárodní muzeum má za sebou úspěšný rok. Více než milión lidí si v Historické i Nové budově, ale třeba také v Českém muzeu hudby či Náprstkově muzeu a dalších objektech prohlédlo stálé expozice i nově připravené výstavy. Mezi nejvyhledávanější patřila výstava Nikdy se nevzdáme!, věnovaná 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha a událostem roku 1942, která je v Historické budově prodloužena do dubna a návštěvníci si zde mohou prohlédnout velké množství unikátních artefaktů spojených s operací Anthropoid.

zázrsky evoluceK populárním expozicím Okna do pravěku, Zázraky evoluce, Dějiny 20. století a Sály minerálů přibyly v loňském roce ještě Sál hmyzu a expozice s názvem Dějiny zachycující v celkem sedmi sálech minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Národní muzeum v polovině roku spustilo aplikaci pro mobilní zařízení s názvem Národní muzeum v kapse, která si i díky své rozšířené realitě získala jak oblibu návštěvníků, tak ocenění odborné veřejnosti hned ve třech oborových soutěžích, a to Red Dot Award, Internet Effectiveness Award (IEA) a Zlatý středník, a stala se tak jednou z nejlepších českých aplikací současnosti.

I v letošním roce muzejníci připravili atraktivní výstavní program – kromě několika menších se mohou návštěvníci těšit na pět velkých výstav.
 

Móda prvních dam, baroko a 50. léta

Na konci dubna se v Nové budově Národního muzea otevře výstava První dámy – móda a styl. Ta reflektuje rozdílnost stylu oblékání manželek prezidentů s ohledem na dobu a aktuální trendy, a ukáže například velkou společenskou toaletu Hany Benešové, šaty Livie Klausové a další modely prvních dam, ale i volnočasové kousky jako svetr Olgy Havlové, který nosila do Výboru dobré vůle či unikátní doplňky, jako jsou botky Charlotty Masarykové a pudřenka Viery Husákové, kterou u sebe měla při pádu vrtulníku.

barokoNejvětším mezinárodním výstavním projektem Národního muzea pro letošní rok je výstava Baroko v Bavorsku a Čechách, kterou si návštěvníci budou moci prohlédnout od prosince. Jde o společný mezinárodní projekt Národního muzea a Domu bavorských dějin, který představí sbírkové předměty nedozírné hodnoty nejen z oblasti malířství či sochařství ze státních i soukromých sbírek čtyř evropských států. Jako první uvede už v květnu výstavu muzeum v Řezně. Ta vychází z historického momentu třicetileté války a baroko představí ve sféře duchovní, stavitelské, vzdělanostní, umělecké, politické i jako životní styl.

Padesátá léta budou tématem stejnojmenné výstavy, která v širším kontextu představí dobu plnou represí, ale také následná léta jako fenomén změn, které se promítají do všech sfér života. Návštěvníci tak uvidí předměty tematizující oblast perzekucí, politiky, společnosti, kultury a zahraničí.
 

Hudební turné, cesty Emila Holuba a nové Dětské muzeum

emil holubI další objekty Národního muzea představí v průběhu roku 2023 nové, lákavé projekty. V Českém muzeu hudby na Malé Straně se návštěvníci budou moci na podzim vydat Na turné! Výstava ukazuje historii i současnost putování hudebníků od potulných harmonikářů až po známé hudební skladatele, operní divy a současné kapely s jejich koncertními šňůrami. Hudební cestovatele návštěvníkům přiblíží dobové předměty jako lodní lístek Antonína Dvořáka, cestovní pas Emy Destinnové či bunda z koncertu Rolling Stones na pražském Strahově.

Také Náprstkovo muzeum otevře na jaře novou výstavu s názvem Emil Holub, která připomene osobnost slavného českého světoběžníka a na pozadí konfrontace legendy, mýtu a reality a kontrastu cestovatelových úspěchů i selhání uvede sbírkové předměty jako mapy, fotografie či deníky.

národní muzeumNárodní muzeum se dlouhodobě zaměřuje také na dětské návštěvníky. Kromě workshopů a vzdělávacích programů pro školy se v Nové budově Národního muzea otevře v první polovině letošního roku expozice, která je výjimečná mimo jiné cílovou skupinou, na kterou je zaměřena. Unikátní koncept Dětského muzea je plně interaktivní a komunikuje s dětmi především prostřednictvím předmětů, ilustrací, komiksových kreseb a obrázkových manuálů, a boří tak věkové i jazykové bariéry. Ústředními prvky expozice jsou instalace s audiovizuální projekcí a interaktivní stěna. Pracovat, kreslit či hrát hry mohou děti ve speciální worshopové místnosti.
Nikdy se nevzdáme!

28.5.
30.4.
Nikdy se nevzdáme!

27. května 1942 bylo po útoku na Reinharda Heydricha v Protektorátu Čechy a Morava vyhlášeno druhé stanné právo. Během 38 dnů byly zatčeny a popraveny desítky odbojářů. Poznejte osudy lidí, kteří pomohli odstranit kata českého národa.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Expozice s názvem Dějiny atraktivním způsobem zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Na celkové ploše 1300 m² uvidíte na 2000 exponátů, které společně vypráví poutavý příběh naší historie.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Navštivte jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s nejznámějším exponátem Národního muzea, kostrou plejtváka myšoka, a dalšími 1 500 unikátními předměty.

České muzeum hudby

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Sál minerálů – nová expozice Národního muzea

Sál minerálů – nová expozice Národního muzea

V expozici nazvané Sál minerálů si mohou návštěvníci prohlédnout více než 4000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.

Dějiny 20. století – expozice v Nové budově Národního muzea

Dějiny 20. století – expozice v Nové budově Národního muzea

Nová expozice v Nové budově Národního muzea přibližuje dějiny českých zemí v letech 1914–2004. V expozici se nachází jak vzácné a unikátní exponáty, tak obyčejné předměty, které lidem usnadňovaly život. Součástí expozice je technologicky jedinečná „časozdviž“ i dětská herna.

Další aktuality

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Praha láká nejen turisty, ale také filmové štáby. Nacházejí se tu Ateliéry Barrandov a Prague Studios, které jsou filmaři díky své rozloze a profesionalitě velmi oblíbené. Filmů a seriálů se zde natáčely už doslova stovky. Ale i samotná Praha dokáže nabídnout ty správné kulisy pro nejeden film. Robert Eggers si nyní Prahu vybral pro svůj nový snímek Nosferatu, pokračovat zde bude i Interview s upírem.
Praha | Kultura

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásného hlavního města. Vydat se můžete i do okrajových částí Prahy, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.
Praha | Příroda

Parníky od dubna znovu vyplují do pražské zoo

Po zimní přestávce zahájí od dubna Pražská paroplavební společnost plavby svou pravidelnou lodní linkou do zoologické zahrady v Troji. Na začátku jara budou lodě zatím vyplouvat pouze o víkendu z Rašínova nábřeží (Výtoň), s přibývajícími teplými dny pak od května do přelomu srpna a září budou jezdit denně.
Praha | Zážitky

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní i národopisné soubory

Velikonoční tradice ze všech koutů země a zábava pro nejmenší – nejen to přinese oslava největších křesťanských svátků do centra Prahy. Na pódiu na Staroměstském náměstí se představí folklórní i národopisné soubory i staročeská kapela. Chybět nebude animační program pod velikonoční břízou. Letošní novinkou bude zelené pivo a obří zajíc.
Praha | Zážitky

Národní divadlo uvádí v roce 2023 řadu premiér v činohře, opeře i baletu

Rok 2023 je v Národním divadle opět nabitý. Kromě již zavedeného repertoáru vás čeká řada premiér nově nastudovaných klasických, i zcela nových inscenací. Novinky představí Balet Národního divadla, Činohra, Opera, i Laterna magika.
Praha | Kultura

Objevte perly kubistické a funkcionalistické architektury Josefa Gočára

Víte, že v anketě o největší osobnost české architektury 20. století zvítězil Josef Gočár, stavitel kubismu a funkcionalismu? Josef Gočár se narodil 13. března 1880 v Semíně u Přelouče, zemřel 10. září 1945 v Jičíně. Málokterý jiný tvůrce by dovedl zosobnit moderní českou architekturu lépe než Josef Gočár. Jeho díla zdobí řadu našich měst a jeho jméno znají i lidé, kteří se o architekturu příliš nezajímají.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 1. a 2. dubna 2023.
Praha | Zážitky

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!
Praha | Zážitky