Úvod > Aktuality > Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zahajuje hlavní návštěvnickou sezónu

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zahajuje hlavní návštěvnickou sezónu

Vydáno 30. března 2019 Zážitky
Národní hřebčín Kladruby nad Labem zahajuje v sobotu 30. března hlavní návštěvnickou sezónu 2019 otevřením stájí, císařského zámku a expozice historických kočárů, saní a postrojů. Letošní rok se bude upínat zejména k oslavám výročí 440 let od povýšení na císařský dvorní hřebčín.
KladrubáciV Kladrubech nad Labem se můžete těšit na komentovanou prohlídku stájí, kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Budete-li mít štěstí, můžete zahlédnout i letošní hříbata. Nenechte si ujít také prohlídku lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí. I ve Slatiňanech se můžete vydat na prohlídku hřebčína, která vás zavede jak do stájí s vraníky, tak i do kočárovny a knížecí sedlovny Auerspergů.

Hlavní návštěvnická sezóna trvá v Kladrubech i Slatiňanšch od 30. 3. do 31. 10. 2019. Ve všední dny začínají prohlídky Kladrubech nad Labem v 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin a ve Slatiňanech v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. O víkendu startují v Kladrubech nad Labem prohlídky v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin a ve Slatiňanech v 11:00, 13:00, 14:30 a 16:00 hodin. Vstupné do stájí v Kladrubech je za 120 Kč a ve Slatiňanech stojí 90 Kč.
 

Co přinese letošní sezóna

Koně SlatiňanyNárodní hřebčín i pro letošní rok připravil celou řadu tematických akcí. Mezi tři hlavní vrcholy sezóny tak patří Rudolfův pohár – mezinárodní závody spřežení, Den starokladrubského koně a Kladruby naruby – zábavné rodinné odpoledne. K nim se připojí speciální akce jako Noc kostelů, Víkend otevřených zahrad, Muzejní noc či Hubertova jízda pro veřejnost. Pro dětské návštěvníky jsou připraveny prázdninové pohádkové prohlídky, které se budou konat každé úterý v měsíci červenci a srpnu.

Pozornost bude v letošním roce soustředěna na další vývoj týkající se nominace Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Hřebčín Slatiňany - seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany - seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.