!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Národní galerie zve na Rembrandta do Paláce Kinských
Národní galerie zve na Rembrandta do Paláce Kinských
"> "> "> ">
Kultura

Národní galerie zve na Rembrandta do Paláce Kinských

Vydáno 21. září 2020
V pátek 25. září 2020 bude zahájena reprezentativní výstava věnovaná jednomu z nejvýznamnějších malířů ⁠–⁠ Rembrandtovi Harmenszoonovi van Rijn. Ústředním dílem výstavy bude portrét Učence ve studovně ze sbírek Národní galerie Praha. Výstava se pak s pomocí dalších Rembrandtových děl, i prací jeho současníků a následovníků, pokusí přiblížit vnitřní život zachycený ve výrazu portrétovaného, ať už jím byl neznámý člověk či Rembrandt sám.
Rembrandt Učenec v knihovněNárodní galerie Praha ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum v Kolíně nad Rýnem zve od 25. září 2020 do 31. ledna 2021 do Paláce Kinských na reprezentativní výstavu Portrét člověka věnovanou jednomu z nejvýznamnějších malířů ⁠–⁠ Rembrandtovi Harmenszoon van Rijn (1606 Leiden ⁠–⁠ 1669 Amsterdam).

Ústředním dílem výstavy je portrét Učence ve studovně ze sbírek Národní galerie Praha z roku 1634, tedy z období naplněného pro Rembrandta úspěchem jak v profesním, tak v soukromém životě. Portrét však nezachycuje jen fyzickou podobu neznámého muže, ale Rembrandtovi se v něm mistrně podařilo zachytit dramatický duchovní život portrétovaného starce a díky výrazu tváře tak vyprávět bohatý příběh, čímž samotnou malbu staví na úroveň malby historické.

Rembrandt UlrikaVýstava se tak s pomocí dalších Rembrandtových děl, i prací jeho současníků i následovníků (Jan Lievens, Gerrit Dou, Ferdinand Bol, Govaert Flinck či Christopher Paudiss), pokusí přiblížit vnitřní život zachycený ve výrazu portrétovaného, ať už jím byl neznámý člověk či Rembrandt sám. Poznání Rembrandtovy tvorby nikdy nemůže být úplné bez grafiky a kresby, jelikož zejména grafice se Rembrandt věnoval se stejnou intenzitou a invencí jako malbě a právě proto je pracím na papíře věnována stejná pozornost jako malbě.

Epilog výstavy potom nabídne moderní pochopení Rembrandtova díla v tvorbě předních současných umělců. Jejich autorská intepretace pražského Učence ve studovně ukazuje, že Rembrandtovo dílo je i více než tři sta padesát let po umělcově smrti stále zdrojem inspirace.
 

Prvotřídní díla a doprovodné akce

Rembrandt módaVýstava představí řadu prvotřídních děl zapůjčených nejen z významných tuzemských i světových muzeí a galerií, jako je například Moravská galerie v Brně, Arcibiskupství olomoucké, Královská kanonie premonstrátů na Strahově, The Metropolitan Museum of Art New York, Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen, Rijksmuseum Amsterdam, Museo Nacional del Prado a Tiroler Landesmuseum Ferdinandeum, Innsbruck, The National Gallery London, Staatliche Kunstsammlungen Dresden či vídeňská Albertina, ale i od soukromých zapůjčitelů.

Výstavu doprovodí řada zajímavých akcí - například komentované prohlídky, workshopy, setkání s umělci a přednášky. Nejbližší komentovaná prohlídka se bude konat 7. 10. v 18:30 hodin, výstavou zájemce provede kurátorka Lucie Němečková. V sobotu 17. 10. bude velmi zajímavá přednáška Móda v době Rembrandtově, a to opět v Paláci Kinských od 15:00 hodin.
Rembrandt: Portrét člověka - výstava v Paláci Kinských

25.9.
31.1.
Rembrandt: Portrét člověka - výstava v Paláci Kinských

U příležitosti 350. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších nizozemských malířů Rembrandta Harmensz van Rijn (1606 Leiden – 1669 Amsterdam) připravuje Národní galerie Praha společně s Wallraf-Richartz-Museem v Kolíně nad Rýnem reprezentativní výstavu věnovanou tomuto umělci.

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie v Praze je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Palác Kinských na Staroměstském náměstí

Palác Kinských na Staroměstském náměstí

Budova paláce Kinských byla svědkem mnoha historických událostí. Dnes je sídlem Národní galerie Praha.

Národní galerie zdarma pro děti a studenty

1.9.
31.12.
Národní galerie zdarma pro děti a studenty

Národní galerie v Praze nabízí neomezený přístup do stálých expozic pro děti, mládež do 18 let a studenty do 26 let.