Úvod > Aktuality > Národní galerie opět otevírá poklady starověku v paláci Kinských
Národní galerie opet otevre poklady staroveku v paláci Kinských
"> Národní galerie opet otevre poklady staroveku v paláci Kinských
Kultura

Národní galerie opět otevírá poklady starověku v paláci Kinských

  • Vydáno15. dubna 2014
Cenné historické památky z antického světa, ale i orientu nabídne již od středy 16. dubna rozsáhlá expozice v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Novinkou mezi vystavovanými skvosty bude i lakovaná japonská truhlička z první poloviny 17. století.

Palác KinskýchNárodní galerie musela vloni v březnu, z finančních důvodů, uzavřít stálou výstavu orientálního umění v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Už 16. dubna 2014 se ale expozice všem milovníkům umění a historie znovu otevře.

V prvním patře budou sbírky asijského umění, ve druhém pak najdete starověké umění. Sbírka orientálního umění přitom má v Národní galerii více než šedesátiletou tradici, spravuje přes třináct tisíc předmětů původem z Japonska, Číny, Koreje, Tibetu, jižní a jihovýchodní Asie, islámské kulturní oblasti a Afriky. Svým rozsahem a významem patří k předním kolekcím v Evropě. Vznikala postupně především z darů cestovatelů, kteří své artefakty či celé kolekce galerii věnovali, ale také nákupy.

Letošní novinkou ve sbírce japonského umění je lakovaná truhlička. Ta patří k významným ukázkám japonských exportních laků, které se dovážely z Japonska do Evropy. Vznikaly podle předem dodaných předloh. V jejich výzdobě se mísí tradiční japonský způsob lakové dekorace s evropskými a indickými vlivy. Národní galerie sice vlastní soubor japonského lakového umění, nicméně předmět z počátku 17. století určený pro evropské odběratele ve sbírce nebyl.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Palác Kinských v Praze

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je sídlem Národní galerie Praha. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.