Úvod > Aktuality > Poznejte dílo Jana Křížka ve Valdštejnské jízdárně – výstava je prodloužena
Národní galerie prodlužuje výstavu Jana Krížka
Kultura

Poznejte dílo Jana Křížka ve Valdštejnské jízdárně – výstava je prodloužena

  • Vydáno24. září 2013
Národní galerie v Praze vyhovuje zájmu návštěvníků a odborné veřejnosti a prodlužuje retrospektivní výstavu Jana Křížka pod názvem Jan Křížek a umělecká Paříž 50. let ve Valdštejnské jízdárně v Praze do 13. října 2013. Křížek se věnoval práci se dřevem, kamenem, keramikou a také kresbám i malbám. Zahleděn do introvertních úvah, uznával jen málo osobností. Některé z nich jsou na výstavě symbolicky zastoupeny: August Rodin, Pablo Picasso či Jean Debuffet, z českých pak Václav Boštík, s nímž ho pojilo přátelství.
Jan KřížekNárodní galerie v Praze prodloužila výstavu Jan Křížek a umělecká Paříž 50. let, která sleduje umělcovy životní osudy i vývoj jeho tvorby, až do 13. října. Výstava sleduje umělcovy životní osudy i vývoj jeho tvorby. Prezentuje dvacetiletí Křížkovy aktivní tvůrčí činnosti a představuje mnoho jeho dosud neznámých děl. V díle Jana Křížka se ojedinělým způsobem propojují výsledky obdivu k archaickému a mimoevropskému umění, k raně románské stylizaci, barokní expresi i k dílu Augusta Rodina s naprosto spontánním, rychlým gestem pohybujícím se na hranici automatického, intuitivního a impulsivního projevu. Ve skutečnosti proces tvorby dokonale promýšlel a přesně věděl, kam směřuje a co sleduje. Jan Křížek se věnoval práci se dřevem, kamenem, keramikou a také kresbám i malbám.

Výstava uvádí více než tři stovky Křížkových prací a také díla jeho přátel, jak z Čech tak z Francie. Na výstavě ve Valdštejnské jízdárně tak uvidíte obrazy Václava Boštíka, díla Jeana Dubuffeta, Jeana Degottexe, René Duviliera a také keramiku Pabla Picassa. Jan KřížekJe vhodná a úžasně inspirativní i pro děti, které si ve výtvarné dílně mohou malovat na různé materiály, které Křížek používal při své tvorbě, od novinového papíru po nastříhané jutové pytle.

Jan Křížek je jedním z nejoriginálnějších českých umělců, kteří se v minulém století usadili ve Francii. Podněty českého umění dokázal propojit s aktuálními proudy poválečné pařížské výtvarné scény a nalézt vlastní osobitý výraz. Dostalo se mu uznání významných francouzských teoretiků i umělců, například André Bretona či Pabla Picassa. Rodák z Dobroměřic u Loun, odejel roku 1947 jako čerstvý absolvent Akademie výtvarných umění na studijní pobyt do Francie, a už se nikdy nevrátil.

Ve svých třiačtyřiceti letech však opustil se svou manželkou Paříž a veškerý umělecký provoz. Usadili se ve střední Francii na opuštěném místě zvaném Le Bartheil. V dřevěné chatě bez vody a elektřiny nabíral v podstatě jiné směřování své další existence. Vlastní "problém" zřejmě vyřešil. Přestal se oddávat umělecké tvorbě a věnoval se jen včelařství a prodeji medu.
Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky