Úvod > Aktuality > Národní galerie si na léto přichystala Cranachovy originály, současné umění i letní kino
Kultura

Národní galerie si na léto přichystala Cranachovy originály, současné umění i letní kino

  • Vydáno19. června 2016
Národní galerie v Praze zahajuje letní výstavní sezónu. Ve Šternberském paláci představuje návštěvníkům netradiční pohled na dílo Lucase Cranacha; Veletržní palác hostí výstavu dokumentující třicetiletý vývoj sbírky architektury Národní galerie, další kapitoly cyklů současného umění i to nejlepší z tvorby aktuálních diplomantů AVU. Nadto galerie představuje jedenáct nových děl od Toyen, Šímy nebo Vasarelyho, zapůjčených v rámci ozvěn výroční výstavy Velkorysost. Umění obdarovat. Příznivci kinematografie se mohou i letos těšit na letní kino na střeše Veletržního paláce.
CranachNárodní galerie již podruhé zahajuje letní výstavní sezónu jako tzv. Summer Opening – tentokrát dokonce dva dny po sobě ve Šternberském a Veletržním paláci. Všechny aktuální výstavy spojuje do určité míry téma technologií – ať už se jedná o technologie filmové, architektonické nebo v případě Cranacha technologie umožňující nahlédnout pod povrch výtvarného díla.

Výstava Cranach ze všech stran představuje německého renesančního mistra nejen prostřednictvím unikátních obrazů, ale také s pomocí průzkumu realizovaného Cranach Digital Archive Düsseldorf. Ten umožňuje návštěvníkům nahlédnout pod povrch mistrovských děl pohledem historiků, chemiků i restaurátorů a představuje výsledky, které vyvrátily pochybnosti panující ohledně pravosti některých Cranachových děl. Výstava představuje například příběh kopie malby Zákon a milost, která byla s ohledem na dataci a signaturu v podobě okřídleného hada možná jedním z prvních pokusů o Cranachovu falzifikaci.
 

Veletržní palác žije architekturou i filmem

Národní galerieNázev výstavy Sen a skutečnost ve Veletržním paláci odkazuje nejen k nelehkému osudu sbírky architektury Národní galerie, ale i k mnohdy rozdílné ideji a výsledku práce architekta. Výstava k příležitosti 30. výročí založení sbírky představuje, jak byl dnes třetí nejrozsáhlejší galerijní fond budován od prvních nákupů, zachycuje jeho vývoj a členění a představuje klíčová díla a osobnosti. V souhře kreseb, plánů, fotografií a modelů je důraz kladen především na představení konkrétních staveb – mj. Kolektivního domu v Litvínově, československého pavilonu na bruselském Expo '58, sídliště Jižní město nebo le Cobusierovu Unité d'habitation v Marseille.
 
přízemí Veletržního paláce jsou již tradičně představeny také další kapitoly cyklů současného umění, jež jsou celoročně přístupné zdarma. Projekt Introducing představuje dvojici mladých umělkyň – Nicole Morris a Miroslavu Večeřovou. Jejich tvorbu spojuje mimo jiné práce s videem. To hraje klíčovou roli i v další kapitole Moving Image Department, kde svoje „pohyblivé obrazy“ vystavují Adam Vačkářr a albánský umělec Adrian Paci. Video je součástí i třetího projektu – třetí kapitoly Poetry Passage, trojrozměrné básně, která uvádí film francouzského sdružení Bernadette Corporation a skulptury německé sochařky Katinky Bock.
 

Za filmem na střechu

FilmFilm ve své tradiční formě můžete sledovat po celé léto na střeše Veletržního paláce, kde se odehraje 24 projekcí z 16 či 35milimetrového filmového pásu. Program nabízí české i zahraniční snímky – Nejistou sezónu, Jízdu, Zvětšeninu, E. T. Mimozemšťana nebo Zbytečnou krutost.

Letní sezónu letos Národní galerie zahajuje hned dvakrát. 22. června se v 18 hodin otevře veřejnosti celý Šternberský palác a na jeho zahradě bude zahájena výstava Lucase Cranacha. O den později bude od 17 hodin ve Veletržním paláci probíhat vernisáž všech nových výstav spojená již tradičně s originální hudební produkcí – hvězdou večera bude tentokrát česká jazzová pianistka a skladatelka Beáta Hlavenková se svými hosty a projektem Scintilla.
Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Další aktuality

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Pochod krajinou barona Ringhoffera, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda