!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Národní galerie prodlužuje výstavu Rembrandta
Národní galerie prodlužuje výstavu Rembrandta
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Národní galerie prodlužuje výstavu Rembrandta

Vydáno 21. ledna 2021
Národní galerii se podařilo prodloužit výstavu Rembrandt: Portrét člověka až do 21. března 2021! Výstava, s níž hned několikrát zahýbala pandemie koronaviru, měla původně skončit v lednu, aktuální prodloužení však přináší naději, že ji uvidí další návštěvníci.
RembrandtVelký zájem naznačovaly již od prvního dne otevření fronty před palácem Kinských na Staroměstském náměstí. Za běžného provozu dosahovala návštěvnost v průměru 1000 lidí denně, v omezeném režimu kapacity výstavních prostor pak 450 lidí denně.

Jedná se o rozsáhlý výstavní projekt čítající 115 děl. Nikdy nebylo možné u nás spatřit tolik Rembrandtových prací pohromadě. Výstava obdobného významu se nemusí opakovat desítky let. Právě s ohledem na tato fakta kurátoři Národní galerie Praha vyvinuli maximální úsilí, aby mohla být prodloužena. Jednání byla časově náročná z důvodu velkého množství zápůjček z muzeí, galerií a soukromých sbírek nejen u nás, ale i ze zahraničí.

RembrandtDíky vstřícnosti zapůjčitelů proběhla úspěšně a milovníci umění tak budou moci v Praze zhlédnout Rembrandtova dílado 21. března, jakmile se uvolní koronavirová opatření a galerie budou opět zpřístupněny.

Do popředí vystoupí výjimečná malba Zvěstování Panně Marii od Willema Drosta, získaná jako malba samotného Rembrandta, která zaujme místo obrazu Čtoucí mnich. Ten se jako jediný koncem ledna vrátí do Helsinek.
 

Rembrandt naživo i online

výstava RembrandtPo znovuotevření galerie bude spuštěn rezervační systém s časovými sloty. Tím chce instituce zajistit maximální komfort návštěvníků a zamezit vzniku front. Navíc se počítá s delší otevírací dobou výstavy – denně od 9 do 21 hodin.

V rámci sociálních sítí Národní galerie je dále Rembrandt k vidění online. Promyšlený koncept obsahuje různé s výstavou související aktivity – komentovaná videa věnovaná vybraným dílům, v přípravě je workshop pro děti či komentovaná prohlídka s kurátorkou.

Rembrandt SaskiaVe spolupráci s Baletem Národního divadla vzniklo video Balet mezi obrazy: Rembrandt a Saskia, které natočil italský režisér Marco Chiodi. Sólisté Evgeniya Gonzalez a Fraser Roach interpretují skutečný milostný příběh malíře a jeho životní lásky Saskie.

Na webových stránkách Národní galerie bude nově zveřejněn film Rembrandt – malíř člověka, dříve uváděný pouze ve výstavních sálech paláce Kinských. Organizátoři výstavy se tak snaží přiblížit Rembrandtovu osobnost a jeho dílo všem, a to včetně těch, kteří nemohou přicestovat, případně se na výstavu pro velký zájem nedostanou.
Rembrandt: Portrét člověka

16.11.
21.3.
Rembrandt: Portrét člověka

U příležitosti 350. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších nizozemských malířů Rembrandta Harmensz van Rijn (1606 Leiden – 1669 Amsterdam) připravuje Národní galerie Praha společně s Wallraf-Richartz-Museem v Kolíně nad Rýnem reprezentativní výstavu věnovanou tomuto umělci.

Expozice Národní galerie Praha - největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha - největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Palác Kinských v Praze

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je sídlem Národní galerie Praha. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.