Úvod > Aktuality > Národní galerie opět otevřela celou stálou expozici starého umění
Zážitky

Národní galerie opět otevřela celou stálou expozici starého umění

  • Vydáno13. října 2012
Národní galerie znovu otevřela tento víkend ve Šternberském paláci expozici starého evropského umění. Vidět v ní můžete obrazy slavných tvůrců holandského, italského, vlámského, španělského a francouzského umění od 16. do 18. století od Rembrandta, Halse, Tintoretta, Tiepola, Rubense či El Greca až po Goyu nebo Bouchera.
Po čtyřměsíční přestávce Národní galerie v Praze znovu otevírá poslední část stálé expozice starého evropského umění ve Šternberském paláci na Hradčanském náměstí.
 
Návštěvnickým tahákem obnovené stálé expozice rozhodně bude i obraz Josepha Heintze mladšího, známého také jako Giuseppe Enzo, jehož námětem je Dís jedoucí z Tartaru.

Heintz byl obdivovatelem díla Hieronyma Bosche. Právě Boschovy vize po svém využil u obrazu na němž bůh podsvětí Hádes (Dís) vyjíždí na voze s koňským čtyřspřežím z ohněm osvětleného Tartaru. Dísovu ponurou říši obývají na obraze monstra a příšery, malované podle Boschova vzoru.
 
V novém prostoru pro krátkodobé výstavy uvidíte výstavu Mistrovská díla rakouského a německého malířství 19. století. Představuje kolekci obrazů, v níž nechybějí díla Caspara Davida Friedricha, Carla Spitzwega či Ferdinanda Georga Waldmüllera. Mnohá z těchto pláten nebyla vystavována dlouhá desetiletí.
 
Vedle nové instalace kladli autoři expozice důraz na zlepšení informačního komfortu pro návštěvníky. Obrazy a sochy jsou na rozdíl od minulosti doprovázeny rozšířenými popiskami, které se už neomezují pouze na autora, název a vročení díla, ale doplňují také další fakta o jednotlivých malbách či plastikách. Pro lepší celkové porozumění jednotlivým uměleckým školám a žánrově či tematicky seskupeným souborům jsou v expozici umístěny také informační panely, uvádějící návštěvníka do historického a uměleckého kontextu vystavených děl. Rozšířené popisky s informačními texty se doplňují s již fungujícím systémem audioprůvodce a společně poskytují návštěvníkům obsáhlou informaci o vystavených dílech, jejich autorech i době, v níž vystavené artefakty vznikaly.
 

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Palác Kinských v Praze

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Další aktuality

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již devatenáctiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 2. a 3. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Kultura

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.12. – 3.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, Mikulášské jízdy Prahou a okolím – Čertohráček, Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Advent na Hamousově statku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Vánoční trhy v Praze vrátí do centra sváteční pohodu a zvyky

Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, které jsou největšími trhy v České republice, začnou už v sobotu 2. prosince. Svým návštěvníkům nabídnou pochutiny zejména z českých zdrojů, především pak svařené víno z ryze moravských hroznů odrůdy svatovavřinecké a české klobásy. Ve stáncích nebudou chybět vánoční ozdoby z dílen z celé země a atmosféru doladí tradiční zvyky a pestrý program. Vánoční trhy, které potrvají do 6. ledna 2024, se zaměří na ekologii. Ozdoby na stromě vyrobí dekoratéři z recyklovaného materiálu, návštěvníci budou konzumovat z plně rozložitelných kelímků, příborů a brček a objeví se také sběrače na kelímky.
Praha | Zážitky

Užijte si Vánoční trhy v centru i na okraji Prahy

Oblíbené vánoční trhy v Praze zvou všechny milovníky Vánoc a pohodové atmosféry a vánočních vůní na šálek svařeného vína, horké čokolády, velký výběr dekorací a dárečků, které si zde můžete po celou dobu adventu pořídit. Radost vám udělají nazdobené stromky, rozzářené ozdoby a kulturní program. Některé vánoční trhy v Praze začaly již minulý týden, ty větší se otevřou nyní a potrvají mnohdy až do 6. ledna 2024.
Praha | Zážitky

Chystáte se na výlet do Prahy? Tipy na nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
Praha | Památky

Kam v Praze za kulturou? Tipy na návštěvu pražských divadel

Hlavní město nabízí dostatek zábavy v kteroukoliv roční dobu. Pokud patříte k milovníkům divadelních představení, nechte se inspirovat našimi tipy a vyražte za známými herci do velkých i komorních divadel, kde je zaručena osobitá atmosféra prosycená přímým kontaktem se samotnými herci. Navíc v řadě divadel se s nimi můžete sejít po představení v divadelní kavárně. Neseďte doma a užijte si jedinečný kulturní zážitek!
Praha | Kultura

Kam vyrazit s dětmi na Mikuláše? Přinášíme přehled akcí v Praze i mimo ni

Marně byste v Česku hledali město, které nepořádá mikulášský program. Svátek svatého Mikuláše letos připadá na úterý 5. prosince, oslavy se konají na náměstích, na hradech i zámcích, ale i ve vlaku a tajemném podzemí. Připravili jsme pro vás přehled zajímavých tematických akcí na které můžete vyrazit.
Praha | Zážitky

Užijte si lední bruslení v Praze!

Kudy z nudy vám i v zimní sezóně 2023/24 přináší tipy, kde si v Praze zabruslit na oblíbených i nových venkovních kluzištích nebo na krytých stadionech. Vezměte si brusle a vzhůru na led! Pokud vlastní vybavení nemáte, nevadí. Na většině pražských kluzišť si brusle můžete půjčit anebo si své vlastní nechat perfektně nabrousit.
Praha | Zimní sporty