Úvod > Aktuality > Den železnice v Lužné u Rakovníka se koná již tuto sobotu!
Den železnice v Lužné u Rakovníka se koná již tuto sobotu!
"> "> "> "> ">
Zážitky

Den železnice v Lužné u Rakovníka se koná již tuto sobotu!

  • Vydáno13. září 2021
Tradiční svátek všech příznivců železniční techniky připadl v roce 2021 na zářijový víkend 18. a 19. 9., kdy se Den železnice bude slavit v Lužné u Rakovníka.
VlakDen železnice 2021 se koná v Muzeu ČD v Lužné u Rakovníka. Muzeum se promění ve svět historie, změny a zábavy. Letos se oslavynabídnou přehlídku historické i moderní techniky, nostalgické jízdy, pestrý program pro rodiny s dětmi i noční show. Milovníci železnice uvidí ty nejkrásnější historické lokomotivy. Chybět nebudou parní jízdy a jízdy zvláštních vlaků do okolí ČD Muzea.

V rámci Dne železnice si prohlédnete historické lokomotivy: Kafemlejnek, Všudybylka, Heligón, Velký Bejček, Papoušek, Šlechtična, Kremák, Štokr, Matylda a Bulík.

Vlaky Lužná u RakovníkaNa kolejišti mezi stanicí a areálem ČD Muzea budou ale k vidění i například v letošním roce nově zmodernizované vozy pro regionální i dálkovou dopravu. Prohlédnout si budete moci i speciálně upravený nákladní vůz ČD Cargo nebo moderní posunovací lokomotivu.

Chybět nebude ani bohatý doprovodný program pro malé i velké návštěvníky nebo přímo celé rodiny. Například závod drezín bude skvělou zábavou pro celou rodinu. Protože velké stroje jsou na některé nejmenší fanoušky železnice možná až moc velké, bude v areálu také "úzkokolejka". Opravdová mašinka s opravdovými vagónky, jen v menším provedení.
 
parní vlakCena vstupného na Den železnice v Lužné bude 100 korun (jednodenní) pro dospělé, pro děti pak 50 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Bude však nutné prokázat věk dítěte.
Rakovník

Rakovník

Rakovník je město památek, piva a renesančních povídek Zikmunda Wintera. A také bílého mýdla s rakem, jak připomíná prvorepublikový reklamní slogan „když souboj, tak s drakem – když mýdlo, tak s rakem“. Možná Rakovník znáte z filmu Nezbedný bakalář, ale pokud jste tu ještě nebyli, neváhejte!

Lužná

Lužná

Ve středních Čechách u Rakovníka leží obec Lužná, kterou znají především všichni milovníci železnic. Za prvé byla jednou z posledních stanic s parním provozem, který tu skončil až na sklonku sedmdesátých let. Za druhé v sezoně tu můžete navštívit Železniční muzeum ČD, největší svého typu u nás.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes

Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes

Expozice historických železničních vozidel ze sbírky Klubu historie kolejové dopravy KHKD. Uvidíte zde jedenáct parních a tři motorové lokomotivy a motorové osobní a nákladní vozy. Expozice je otevřena jen v době jízd historických parních a motorových vlaků.

Další aktuality