!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Napoleonští vojáci ve strážnickém skanzenu ukážou, jak válečné hrůzy prožívali obyčejní lidé
Napoleonští vojáci ve strážnickém skanzenu ukážou, jak válečné hrůzy prožívali obyčejní lidé
"> "> "> "> ">
Památky

Napoleonští vojáci ve strážnickém skanzenu ukážou, jak válečné hrůzy prožívali obyčejní lidé

Vydáno 3. května 2019
Strážnický skanzen se o víkendu 3. až 4. května vrátí do roku 1805 a 1809, kdy Moravou táhla Napoleonova armáda. Lidová stavení ožijí příběhy obyvatel, kteří museli ubytovat a nakrmit vojáky hned tří evropských mocností: Francie, Rakouska a Ruska. Hlavní program se uskuteční v sobotu 4. května. V areálu skanzenu bude pobývat přes dvě stovky vojáků spolu s více než 30 koňmi, kteří se v 10:00 sejdou na slavnostní nástup. Následovat budou ukázky výcviku a dobového života.
Napoleon StrážniceProstředí skanzenu Strážnice nabízí jedinečnou příležitost dát pocítit, jak se válečné tažení dotklo obyčejných lidí. Ti se často museli smířit nejen s tím, že je vojáci obrali o peníze a jídlo. Střídání armád, bitev i potyček, šíření cholery… sebou přinášelo každodenní přítomnost smrti a bídy. Tyto dopady jsou mnohdy opomíjené, ale přitom jsou podstatou všech válečných hrůz. Akce Strážnice 1809 však nebude pouze ve vojenském duchu. Kromě civilního obyvatelstva ji obohatí také folklorní vystoupení a ukázka dobových zvyků.

Napoleon ve StrážniciProgram vyvrcholí ve 14:00 bitevní ukázkou, která je pojatá jako retrospektiva pohledu z roku 1809 do roku 1805, tedy roku. Připomeneme si tak poněkud netradičně rok 1809, kdy byla Rakouská armáda definitivně poražena Napoleonem u Wagramu nedaleko Vídně.

Dozvuky této bitvy pocítilo také město Znojmo, kde byla svedena poslední bitva tažení 1809. Dne 11. července pak bylo podepsáno příměří. Boje o Znojmo vstoupily do dějin i díky tomu, že i přes francouzskou přesilu Napoleon útok nečekaně zastavil se slovy:  „Dost bylo krve. Bitva se má svést, až když už nelze čekat žádnou šťastnou změnu, neboť svoji podstatou je osud bitvy vždy nejistý.“
Napoleonská vojska ve Strážnici

2.10.
Napoleonská vojska ve Strážnici

Setkání armád tří císařů ve strážnickém skanzenu.

Skanzen Strážnice - Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice - Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy je ukázkou lidového stavitelství jednotlivých oblastí Slovácka. Skanzen je proto rozčleněn do areálů představujících tyto regiony.

Další aktuality

4.4.
2021
Naučná stezka Turold letos projde proměnou

Naučná stezka Turold letos projde proměnou

Jižní Morava | Příroda
1.4.
2021
Moravská galerie slaví 60 let

Moravská galerie slaví 60 let

Jižní Morava | Kultura