Úvod > Aktuality > Nalaďte se na Vánoce v Přerově nad Labem, kde ožívají starobylé vánoční tradice
Nalaďte se na Vánoce v Přerově nad Labem, kde ožívají starobylé vánoční tradice
"> "> ">

Nalaďte se na Vánoce v Přerově nad Labem, kde ožívají starobylé vánoční tradice

Vydáno 28. listopadu 2019 Kultura
Přípravy na Vánoce v polabské lidové kuchyni, štědrovečerní zvyky a obyčeje, vánoční trh, zdobení perníčků či ukázka starodávných řemesel. Ve skanzenu v Přerově nad Labem ožívají chalupy našich předků. Nalaďte se s portálem Kudy z nudy na Vánoce a nechte se inspirovat vánočními zvyky, jimiž oživíte vaše svátky.
Lidové vánoceVelká vánoční výstava Lidové Vánoce v Polabí vám  představí život našich předků a starobylé zvyky a obyčeje, které k adventnímu a vánočnímu času patřily. Již 32. ročník tradiční lidové výstavy začal v polovině listopadu aletos potrvá ve skanzenu v Přerově nad Labem v čase adventu a v období vánočních svátků až do 30. prosince 2019.

Pro veřejnost je výstava otevřena vždy od pátku do neděle od 9 do 16 hodin. Každou sobotu a neděli čeká návštěvníky ještě bohatý doprovodný program. Prohlídky jsou možné po objednání i pro školní výpravy a další zájezdy (na telefonu 733 715 342). V pondělí 23. 12., na Štědrý den a Boží hod bude výstava zavřená, ale od 26. prosince už bude otevřeno denně. Na vstupenku si připravte 100 korun, snížené vstupné je za 50 korun a rodinné za 270 korun.
 

Příprava vánočních pokrmů v polabské lidové kuchyni

Výstava začíná ukázkou starodávných přástek a draček s podvečerním besedováním, budou zde předváděny tradiční obchůzky barborek a lucek či mikulášský průvod s nadílkou. Jedna z chalup bude věnována koledování, zazní zde koledy, které jsou tradiční pro Štědrý den, na Štěpána a na Nový rok. Staročeská chalupa je věnována Štědrému večeru, její obyvatelé vás seznámí s věštbami a pověrami a představí vám štědrovečerní zvyky a obyčeje. Nebude chybět také štědrovečerní stůl s „devaterem jídel“ a lidové vánoční hry.

Pokud chcete vidět, jak se nakupovalo na předvánočních trzích, a jak probíhaly přípravy na Vánoce v polabské lidové kuchyni, zavítejte do chalupy z Draha a špýchar z Vlkavy. Obyvatelé této chalupy vám představí tradiční perník, vánoční cukroví a nebudou zde chybět ani mikulášské trhy a obchůzky s nadílkou. Dále na vás čeká výstava starých a novodobých lidových betlémů či představení dětských hraček a knížek, které děti nacházely pod vánočním stromečkem v období první poloviny 20. století.

Výstavu doplňují ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Zvláštní část výstavy tvoří rozsáhlá sbírka papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic, umístěná do přísálí a chodby u staré školy v bednárně. Ve školním kabinetu je opět nainstalován velký betlém z oblékaných figurek, zhotovený podle vlastního vystřihovacího „Betlému z Přerova nad Labem“ od akad. malíře Jiřího Škopka.  Další velký betlém z oblékaných figurek na způsob neapolských jesliček je v kapličce na návsi.
 

Staňte se na den uměleckým dřevořezbářem či staročeskou pekařkou

Přerov nad Labem expozicePokud se nechcete jen dívat a máte chuť si některé věci také vyzkoušet, je právě pro vás připraven speciální víkendový program výstavy Lidových Vánoc. V sobotu a neděli bude program doplněn o speciální dílny, kde na vás čeká například výroba ozdob různými způsoby, vánoční pečení nebo zdobení perníčků. Vyzkoušet si také můžete práci uměleckého dřevořezbáře nebo kováře. Zjistíte, jak si můžete doma vyrobit svíčku z včelího vosku nebo vyzkoušíte přípravu vizovického pečiva a staročeského perníku.

VánoceV průběhu adventu se můžete těšit například na zpracování výrobků ze slaného těsta, zdobení perníčků, výroba svíček z včelích mezistěn, ozdobičky ze slámy, vyšívané ozdobičky v dřevěném rámečku, pletené a háčkované výrobky, výrobky z textilu a přírodních materiálů, drátkování drobné keramiky, práce ze sklem - mozaiky, košíkářské řemeslo, řezbářské a truhlářské řemeslo, kovařina a vánoční pečení.

 
Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Kostel sv. Vojtěcha v Přerově nad Labem

Kostel sv. Vojtěcha v Přerově nad Labem

Kostel byl postaven v letech 1681 - 1682 v raně barokním slohu. Z původní stavby se zachoval polokruhový presbytář. V roce 1865 byla nově postavena věž a loď.

Další aktuality

11.8.
2020
10 míst, kde se budete bát

10 míst, kde se budete bát

Střední Čechy | Památky