Úvod > Aktuality > Nalaďte se na Vánoce v Přerově nad Labem, kde ožívají starobylé vánoční tradice
Nalaďte se na Vánoce v Přerově nad Labem, kde ožívají starobylé vánoční tradice
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Nalaďte se na Vánoce v Přerově nad Labem, kde ožívají starobylé vánoční tradice

  • Vydáno12. listopadu 2021
Přípravy na Vánoce v polabské lidové kuchyni, štědrovečerní zvyky a obyčeje, vánoční trh, zdobení perníčků či ukázka starodávných řemesel. Ve skanzenu v Přerově nad Labem ožívají chalupy našich předků. Nalaďte se s portálem Kudy z nudy na Vánoce a nechte se inspirovat vánočními zvyky, jimiž oživíte vaše svátky.
Lidové vánoceVelká vánoční výstava Lidové Vánoce v Polabí vám  představí život našich předků a starobylé zvyky a obyčeje, které k adventnímu a vánočnímu času patřily. Již 33. ročník tradiční lidové výstavy začíná od 17. listopadu a potrvá ve skanzenu v Přerově nad Labem v čase adventu a v období vánočních svátků až do 30. prosince 2021.

Pro veřejnost je výstava otevřena vždy od pátku do neděle od 9 do 16 hodin. Každou sobotu a neděli čeká návštěvníky ještě bohatý doprovodný program. Prohlídky pro skupiny – školní výpravy a další zájezdy jsou možné i v jiný čas po objednání na telefonu 733 715 342. Na Štědrý den 24. 12. a Boží hod vánoční 25. 12. bude výstava zavřená, ale od 26. prosince už bude otevřeno denně. Na vstupenku si připravte 100 korun, snížené vstupné je za 50 korun a rodinné za 270 korun.
 

Příprava vánočních pokrmů v polabské lidové kuchyni

Výstava začíná v první chalupě z Chvalovic starodávnými přástkami, dračkami a podvečerním besedováním. V druhé chalupě z Draha jsou předváděny tradiční obchůzky barborek, lucek a mikulášský průvod s nadílkou. V kuchyni se připravuje vánoční pečení a ve výměnku jsou vystaveny ukázky starých druhů vánočního cukroví i s recepty a nejrůznější stará tvořítka. „Staročeská chalupa“ je vyhrazena pro Štědrý den se všemi věštbami a pověrami, „devaterem jídel“, štědrovečerním koledováním a představením krajové vánoční hry. Ve vitrínách jsou nainstalovány všechny lidové betlémy z vlastních muzejních sbírek.

Chalupy v dolní části skanzenu ukazují, jak trávili vánoční svátky naši předkové v průběhu minulého století – kolem roku 1860, 1890, 1910 a 1930 na statku i v cha- loupce. Nově je otevřena celá chalupa z Oskořínka s interiérem z druhé třetiny 20. století, upravená na předvádění vánočního pečení a tradičních řemesel. Na závěr výstavy je ve staré škole scéna tříkrálové koledy. Součástí letošní vánoční výstavy jevedle starých lidových a kostelních betlémů také neustále rozšiřovaná kolekce současných betlémů z nejrůznějších materiálů. Výstavu doplňují ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků.

Zvláštní část výstavy tvoří rozsáhlá sbírka papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic, umístěná do přísálí. V chodbě u staré školy v bednárně je nově připravená výstava „Z historie vánočního stromečku“, jejíž součástí je velká kolekce starých vánočních ozdob z muzejních sbírek. Ve školním kabinetu je opět nainstalován velký betlém z oblékaných figurek, zhotovený podle vlastního vystřihovacího „Betlému z Přerova nad Labem“ od akademického malíře Jiřího Škopka. Další velký betlém – kopie kostelního betlému z 19. století ze Semic je v kapličce na návsi.

Součástí Lidových Vánoc bývají i víkendové dílničky pro veřejnost. V minulých letech bylo možné si například upéci vánoční cukroví, ozdobit perníčky, vyrobit ozdoby na stromeček ze zlámy, textilu či přírodních materiálů, vyzkoušet si přípravu vizovického pečiva anebo si zhotovit svíčku z včelího vosku.
Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Kostel sv. Vojtěcha v Přerově nad Labem

Kostel sv. Vojtěcha v Přerově nad Labem

Kostel byl postaven v letech 1681 – 1682 v raně barokním slohu. Z původní stavby se zachoval polokruhový presbytář. V roce 1865 byla nově postavena věž a loď.

Další aktuality

22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky