Úvod > Aktuality > Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

  • Vydáno21. listopadu 2022
Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.

Lidové Vánoce v Polabí a Hlinsku

Skanzen Přerov nad LabemV areálu skanzenu v Přerově nad Labem ožívají od 17. do 30. prosince 2022 chalupy scénkami ze života našich předků. V interiérech všech staveb se předvádějí starobylé adventní a vánoční zvyky. Uvidíte zde starodávné přástky a dračky, barborky a lucky, věštění na Štědrý den, nechybí také předvánoční trhy. Součástí letošní vánoční výstavy Lidové Vánoce v Polabí je vedle starých lidových a kostelních betlémů také neustále rozšiřovaná kolekce současných betlémů z nejrůznějších materiálů. Zvláštní část výstavy tvoří rozsáhlá sbírka papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic. Výstavu s názvem Betlém vánoční můžete navštívit v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku od 7. prosince 2022 do 8. ledna 2023. Těšit se můžete na vyzdobené roubenky a betlémy lidových tvůrců. K vidění bude i unikátní mechanický betlém R. Frinty. Nechybí ani zajímavý betlém pašijový či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta.
 

Betlém z másla v Máslovicích

máslovice betlémPřijďte se podívat na betlém z opravdového másla! Tradiční, ale vždy originální betlém z másla bude opět k vidění v Muzeu másla od 27. listopadu 2022 až do konce ledna 2023. Betlém je možné vidět každou sobotu a neděli od 10 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin. Ve všední denpak pouze na předběžnou objednávku. Betlém má některé starořezače, ale většinou se objeví i někdo nový, takže výsledek není nikdy stejný. Dílo se uchovává v chladu, aby vydrželo do ledna. V expozici muzea najdete všechno možné o máslu, tiskoviny, formy, obaly, nádoby na mléko, tlouky, máselnice i malý improvizovaný chlév.
 

Jírův betlém v Kryštofově Údolí

Jírův betlémKryštofovo Údolí, malebná obec na Liberecku, kde je po celý rok pestrý výběr aktivit, láká k návštěvě i v předvánočním čase. V sobotu 26. listopadu zde opět vyroste rozměrný betlém vytvořený akademickým malířem Josefem Jírou. Večer bývá krásně nasvícen. Betlém zde bude k vidění až do 6. ledna 2023. Tradice výroby betlémů trvá v obci již více než 150 let, a tak je jim věnována i stálá výstava v prvním patře hostince U Kryštofa, kde se nachází více než dvě desítky betlémů. Nejstarší pochází z roku 1846. V Domě řemesel mohou návštěvníci obdivovat šikovnost zdejších hrnčířů, keramiků a šperkařů a také si zde sami mohou keramické polotovary dozdobit či si vytvořit šperk podle vlastního návrhu. Obec se také honosí i jediným českým venkovským orlojem, který se nachází jen kousek od betléma.
 

Stálé expozice betlémů na Karlštejně, v Třebechovicích, Horní Lidči nebo Lošticích

královský betlémMuzeu betlémů Karlštejn si můžete prohlédnout kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů, jakými jsou například cukr nebo chleba. Největšími lákadly však jsou mechanické betlémy a Karlštejnský královský betlém, největší loutkový betlém s postavami deseti nejvýznamnějších českých panovníků. Muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem na Královéhradecku najdete více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Zdejší Proboštův betlém je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku.

muzeum horní lidečNa Vsetínsku můžete navštívit mechanický betlém v Horní Lidči, který přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. V betlému najdete přes 230 figur, z toho 75 pohyblivých a více jak 100 vyřezávaných staveb. V betlému je možné zhlédnout mimo jiné dřevořezby nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. Na střední Moravě v Lošticích, které jsou známé hlavně tvarůžky, najdete ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém. V současné době ho tvoří na 300 figurek. Kromě tradičních biblických postav zachytil řezbář i skutečné postavy obyvatel města i Moravy. Betlém, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, je pohyblivý, střídá se u něj noc a den, navíc dělá také zvuky. Například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout souseda.
 

Betlémy v pražských kostelech

betlém vyšehradOblíbenou kratochvíli v době adventní je také návštěva některého z pražských kostelů, kde jsou každoročně vystavovány starobylé betlémy. Někde se objevují již od prvního prosice a některé se otevírají až na Vánoce. Od 24. prosince můžete přijít například do baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, kde uvidíte nádherný betlém z 19. století. Do 24. prosince bez Jezulátka, poté už i s malým Ježíškem. V muzeu kostela Panny Marie Vítězné (Pražské Jezulátko) objevíte stálou výstavu betlémů z celého světa – Střední a Jižní Ameriky, Kanady, Filipín a další. Nebude chybět ani samotné Jezulátko oblečené na dobu vánoční do bílého oblečku.

betlém kostel sv. ignáceK tradičním místům, kde se s betlémy setkáte na Vánoce patří například kostel sv. Matěje v Dejvicích, který vystavuje perníkový betlém; nádherný vyřezávaný betlém si prohlédnete v kostele sv. Ignáce v Ječné ulici. Jesličky byly pořízeny v letech 1949–1954. Vytvořil je František Charvát, sochař a řezbář z Uměleckého závodu pro práce kostelní a dekorativní v Kutné Hoře. Velké jesle lze považovat za vyvrcholení betlemářské práce tohoto závodu. Letos bude otevřený také emauzský kostel Panny Marie a sv. Jeronýma, sv. Cyrila a Metoděje, sv. Vojtěcha a Prokopa, a to na delší dobu než jindy – od 25. 12. 2022 až do 29. 1. 2023. Zdejší betlém – typickou ukázku beuronské umělecké školy, vyrobili na přelomu 19. a 20. století bratři Benitius, Gabhardus a Robert, členové zdejší komunity.
Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Mechanický betlém Horní Lideč

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím Muzea Jindřichohradecka.

Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn

V Muzeu betlémů v Karlštejně můžete prožít pravou vánoční atmosféru s českými historickými betlémy.

Pohyblivý mechanický betlém ve Frýdlantu

Pohyblivý mechanický betlém ve Frýdlantu

V jedné z nejstarších budov ve Frýdlantu je umístěn pohyblivý betlém, jehož autorem je zdejší rodák Gustav Simon. Betlém je umístěn v bývalé obytné místnosti tvůrce tohoto díla, v níž strávil velkou část svého života.

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách najdete v budově obecního úřadu Utzův mechanický Betlém. Můžete si ho zde prohlédnout a seznámit se s jeho historií. Betlém je unikátní tím, že kromě posuvného pohybu postavy hýbají hlavou, rukama i nohama a v některých případech se i vzájemně přibližují či vzdalují.

Mohelnický betlém

Mohelnický betlém

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém. Autorem betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř 30 let.

Unikátní dřevěný loštický betlém

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.

Další aktuality

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Slavíme Rok české hudby a společně s ním dvojité výročí hudebního skladatele Bedřicha Smetany: 2. března uplyne 200 let od skladatelova narození a 12. května 140 let od jeho úmrtí. V rámci projektu Smetana 200 se můžete těšit na spousty koncertů, festivalů, divadelních představení a dalších kulturních akcí, Smetanu ale připomíná také řada zajímavých míst, spojená s jeho životními osudy.
Kultura

20 nápadů na tvůrčí a zábavné Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 29. března až 1. dubna 2024. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
Kultura

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojď s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.
Kultura

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které vedly české umělce do Itálie. Vydejte se v jejich stopách s Kudy z nudy a podívejte se, kam vedly jejich italské cesty, která díla obdivovali a kde hledali inspiraci pro vlastní práci.
Kultura

20 tipů, kam do galerie v Česku

Vyberte si z tipů redakce Kudy z nudy a vydejte se za uměním, raritami, historií i zábavou… Využijte naší nabídky ze světa umění – grafiky, malby a sochařství i multimediálních oborů. O historii, výtvarném umění, výstavách, umělcích i zajímavých akcích se dozvíte na řadě míst České republiky.
Kultura

Masopustní veselí 2024 vrcholí, užijte si poslední letošní masopusty!

Konec masopustu 2024 se nezadržitelně blíží, a proto nepromeškejte poslední letošní masopustní průvody a akce plné veselí a hodování. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled maškarních obchůzek, které se v následujících dnech budou konat po celé zemi a ponoří vás do reje tance, zpěvu a dobrého jídla.
Kultura