Úvod > Aktuality > Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

  • Vydáno21. listopadu 2022
Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.

Lidové Vánoce v Polabí a Hlinsku

Skanzen Přerov nad LabemV areálu skanzenu v Přerově nad Labem ožívají od 17. do 30. prosince 2022 chalupy scénkami ze života našich předků. V interiérech všech staveb se předvádějí starobylé adventní a vánoční zvyky. Uvidíte zde starodávné přástky a dračky, barborky a lucky, věštění na Štědrý den, nechybí také předvánoční trhy. Součástí letošní vánoční výstavy Lidové Vánoce v Polabí je vedle starých lidových a kostelních betlémů také neustále rozšiřovaná kolekce současných betlémů z nejrůznějších materiálů. Zvláštní část výstavy tvoří rozsáhlá sbírka papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic. Výstavu s názvem Betlém vánoční můžete navštívit v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku od 7. prosince 2022 do 8. ledna 2023. Těšit se můžete na vyzdobené roubenky a betlémy lidových tvůrců. K vidění bude i unikátní mechanický betlém R. Frinty. Nechybí ani zajímavý betlém pašijový či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta.
 

Betlém z másla v Máslovicích

máslovice betlémPřijďte se podívat na betlém z opravdového másla! Tradiční, ale vždy originální betlém z másla bude opět k vidění v Muzeu másla od 27. listopadu 2022 až do konce ledna 2023. Betlém je možné vidět každou sobotu a neděli od 10 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin. Ve všední denpak pouze na předběžnou objednávku. Betlém má některé starořezače, ale většinou se objeví i někdo nový, takže výsledek není nikdy stejný. Dílo se uchovává v chladu, aby vydrželo do ledna. V expozici muzea najdete všechno možné o máslu, tiskoviny, formy, obaly, nádoby na mléko, tlouky, máselnice i malý improvizovaný chlév.
 

Jírův betlém v Kryštofově Údolí

Jírův betlémKryštofovo Údolí, malebná obec na Liberecku, kde je po celý rok pestrý výběr aktivit, láká k návštěvě i v předvánočním čase. V sobotu 26. listopadu zde opět vyroste rozměrný betlém vytvořený akademickým malířem Josefem Jírou. Večer bývá krásně nasvícen. Betlém zde bude k vidění až do 6. ledna 2023. Tradice výroby betlémů trvá v obci již více než 150 let, a tak je jim věnována i stálá výstava v prvním patře hostince U Kryštofa, kde se nachází více než dvě desítky betlémů. Nejstarší pochází z roku 1846. V Domě řemesel mohou návštěvníci obdivovat šikovnost zdejších hrnčířů, keramiků a šperkařů a také si zde sami mohou keramické polotovary dozdobit či si vytvořit šperk podle vlastního návrhu. Obec se také honosí i jediným českým venkovským orlojem, který se nachází jen kousek od betléma.
 

Stálé expozice betlémů na Karlštejně, v Třebechovicích, Horní Lideči nebo Lošticích

královský betlémMuzeu betlémů Karlštejn si můžete prohlédnout kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů, jakými jsou například cukr nebo chleba. Největšími lákadly však jsou mechanické betlémy a Karlštejnský královský betlém, největší loutkový betlém s postavami deseti nejvýznamnějších českých panovníků. Muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem na Královéhradecku najdete více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Zdejší Proboštův betlém je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku.

muzeum horní lidečNa Vsetínsku můžete navštívit mechanický betlém v Horní Lidči, který přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. V betlému najdete přes 230 figur, z toho 75 pohyblivých a více jak 100 vyřezávaných staveb. V betlému je možné zhlédnout mimo jiné dřevořezby nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. Na střední Moravě v Lošticích, které jsou známé hlavně tvarůžky, najdete ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém. V současné době ho tvoří na 300 figurek. Kromě tradičních biblických postav zachytil řezbář i skutečné postavy obyvatel města i Moravy. Betlém, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, je pohyblivý, střídá se u něj noc a den, navíc dělá také zvuky. Například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout souseda.
 

Betlémy v pražských kostelech

betlém vyšehradOblíbenou kratochvíli v době adventní je také návštěva některého z pražských kostelů, kde jsou každoročně vystavovány starobylé betlémy. Někde se objevují již od prvního prosice a některé se otevírají až na Vánoce. Od 24. prosince můžete přijít například do baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, kde uvidíte nádherný betlém z 19. století. Do 24. prosince bez Jezulátka, poté už i s malým Ježíškem. V muzeu kostela Panny Marie Vítězné (Pražské Jezulátko) objevíte stálou výstavu betlémů z celého světa – Střední a Jižní Ameriky, Kanady, Filipín a další. Nebude chybět ani samotné Jezulátko oblečené na dobu vánoční do bílého oblečku.

betlém kostel sv. ignáceK tradičním místům, kde se s betlémy setkáte na Vánoce patří například kostel sv. Matěje v Dejvicích, který vystavuje perníkový betlém; nádherný vyřezávaný betlém si prohlédnete v kostele sv. Ignáce v Ječné ulici. Jesličky byly pořízeny v letech 1949–1954. Vytvořil je František Charvát, sochař a řezbář z Uměleckého závodu pro práce kostelní a dekorativní v Kutné Hoře. Velké jesle lze považovat za vyvrcholení betlemářské práce tohoto závodu. Letos bude otevřený také emauzský kostel Panny Marie a sv. Jeronýma, sv. Cyrila a Metoděje, sv. Vojtěcha a Prokopa, a to na delší dobu než jindy – od 25. 12. 2022 až do 29. 1. 2023. Zdejší betlém – typickou ukázku beuronské umělecké školy, vyrobili na přelomu 19. a 20. století bratři Benitius, Gabhardus a Robert, členové zdejší komunity.
Orlickoústecké lidové malované betlémy v Ústí nad Orlicí

26.12.
2.2.
Orlickoústecké lidové malované betlémy v Ústí nad Orlicí

Mimořádný fenomén orlickoústeckých malovaných betlémů představuje malá expozice, která zahrnuje vedle skutečně velkého – s šířkou 5,9 m – betlému vánočního také betlém tříkrálový a dva v Čechách velmi neobvyklé betlémy, tedy hromniční a postní zvaný též velikonoční.

Tradiční výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských v Brně: Pohádkové Vánoce s betlémy

26.11.
8.1.
Tradiční výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských v Brně: Pohádkové Vánoce s betlémy

Příběhy a pohádky neodmyslitelně patří k vánočnímu období a proto tentokrát tvoří nosné téma celé expozice.

Betlém z másla v Máslovicích

27.11.
29.1.
Betlém z másla v Máslovicích

Přijďte se podívat na betlém z opravdového másla! A kam jinam, než do Máslovic. Betlém z másla je letos v muzeu k vidění od 27. listopadu do 29. ledna 2023.

Betlémy vyprávějí – výstava na zámku v Hořovicích

3.12.
8.1.
Betlémy vyprávějí – výstava na zámku v Hořovicích

K adventnímu času každoročně patří výstavy betlémů. Vypravit se za nimi můžete na zámek v Hořovicích.

Lidové Vánoce v Polabí 2022

17.11.
30.12.
Lidové Vánoce v Polabí 2022

Velká vánoční výstava pod názvem „Lidové Vánoce v Polabí“ se i letos koná v celém areálu skanzenu.

Jírův betlém v Kryštofově Údolí

26.11.
6.1.
Jírův betlém v Kryštofově Údolí

Malebná obec na Liberecku, kde je po celý rok pestrý výběr aktivit, láká k návštěvě i v předvánočním čase. Opět zde vyroste rozměrný betlém vytvořený akademickým malířem Josefem Jírou. Večer bývá krásně nasvícen.

Betlémská cesta městem Třešť 2023

26.12.
2.2.
Betlémská cesta městem Třešť 2023

Výstava betlémů v třešťských domácnostech. V Třešti na Jihlavsku patří k vánočním zvyklostem stavění betlémů. Současníci stejně jako jejich pradědečkové budují jesličky v komorách, dílnách a garážích.

Betlémy 2022 – bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

24.12.
8.1.
Betlémy 2022 – bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Jesličky byly pravděpodobně zhotoveny ještě v 19. století. Tomuto období by odpovídala i polychromie utvořená z barev tlumených odstínů. Betlém byl doplněn stylizovanou salaší ze dřeva se šindelovou krytinou.

Betlémy 2022 – kostel sv. Ignáce

24.12.
8.1.
Betlémy 2022 – kostel sv. Ignáce

Projekt Betlémy 2022 je devátým ročníkem, který má umožnit návštěvníkům snadnější prohlídku betlémů nejen v centru Prahy. Od 24. prosince, po celé vánoční období, jsou tyto betlémy vystaveny v pražských kostelech.

Betlémy 2022 – Emauzy: kostel Panny Marie a sv. Jeronýma, sv. Cyrila a Metoděje, sv. Vojtěcha a Prokopa

25.12.
29.1.
Betlémy 2022 – Emauzy: kostel Panny Marie a sv. Jeronýma, sv. Cyrila a Metoděje, sv. Vojtěcha a Prokopa

Na přelomu 19. a 20. století betlém – typickou ukázku beuronské umělecké školy – vyrobili bratři, Benitius, Gabhardus a Robert, členové zdejší komunity.

Betlémy 2022 – kostel Panny Marie Královny andělů (Loreta)

25.12.
8.1.
Betlémy 2022 – kostel Panny Marie Královny andělů (Loreta)

Odhaduje se, že nejstarší postavy betlému mohly vzniknout už ve 2. čtvrtině 18. století, zřejmě zásluhou jednoho bratra kapucína. Ten údajně betlém vytvářel 10 let. Lze předpokládat, že soubor byl zhotoven v českém prostředí autorem dobře obeznámeným s tradicí neapolských kašírovaných betlémů.

Písecké betlémy

27.11.
6.1.
Písecké betlémy

Od první adventní neděle až do Tří králů budou na několika místech v Písku k vidění venkovní betlémy. Přijeďte se i vy na ně podívat!

Vánoční výstava betlémů v Třebíči

24.11.
15.1.
Vánoční výstava betlémů v Třebíči

Muzeum Vysočiny Třebíč připravilo v zámecké konírně tradiční vánoční výstavu betlémů. Nabídne návštěvníkům ve dnech 24.11. 2022 – 15.1. 2023 pohled do současné betlemářské tvorby.

Výstava betlémů v Muzeu Karlova mostu – Tridentské betlémy

28.11.
4.2.
Výstava betlémů v Muzeu Karlova mostu – Tridentské betlémy

Přijďte nasát atmosfétu a kouzlo Vánoc do Muzea Karlova mostu. I letos pro vás Muzeum Karlova mostu připravuje již tradiční výstavu betlémů.

Betlémy 2022 – kostel sv. Matěje v Dejvicích

24.12.
6.1.
Betlémy 2022 – kostel sv. Matěje v Dejvicích

V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených autentickými kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové, Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002.

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím Muzea Jindřichohradecka.

Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn

V muzeu si můžete prohlédnout kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné vidět i betlémy z raritních materiálů jako např. cukr nebo chleba.

Mechanický betlém Horní Lideč

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

Pohyblivý mechanický betlém ve Frýdlantu

Pohyblivý mechanický betlém ve Frýdlantu

V jedné z nejstarších budov ve Frýdlantu je umístěn pohyblivý betlém, jehož autorem je zdejší rodák Gustav Simon. Betlém je umístěn v bývalé obytné místnosti tvůrce tohoto díla, v níž strávil velkou část svého života.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách najdete v budově obecního úřadu Utzův mechanický Betlém. Můžete si ho zde prohlédnout a seznámit se s jeho historií. Betlém je unikátní tím, že kromě posuvného pohybu postavy hýbají hlavou, rukama i nohama a v některých případech se i vzájemně přibližují či vzdalují.

Mohelnický betlém

Mohelnický betlém

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém. Autorem betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř 30 let.

Unikátní dřevěný loštický betlém

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.

Další aktuality

Na Štěpána není pána aneb lidové tradice o druhém svátku vánočním

Na pondělí připadá druhý svátek vánoční, který připomíná památku svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka, jenž podle legendy položil život za víru v Krista. Tradičně patří tento den setkávání členů rodiny a přátel, koledníkům a koním.
Kultura

Oslavte svátek sv. Barbory a nezapomeňte na větvičky třešní

Dne 4. prosince slaví svátek svatá Barbora, patronka horníků, sedláků, architektů, stavebních dělnických profesí, kuchařů, řezníků, ale i dělostřelců, zajatců a umírajících. Její přímluva vás ochrání před bouřkou, horečkou a morem. Den této světice, kterou brutálně mučil a nakonec sťal její vlastní otec, bývá spojen také s řadou lidových zvyků a pranostik.
Kultura

Hej mistře, vstaň bystře: Rybova Česká mše vánoční rozezní kostely po celé zemi

Tradiční i ojedinělé pojetí České mše vánoční, jejíž poslech je součástí vánočních svátků. Zavítejte do kostelů po celé zemi, kde si pro vás připravili jedinečné vánoční koncerty, a nechte se vnést do příběhu o narození Krista. Portál Kudy z nudy vás zve na místa, kde zazní Rybova Česká mše vánoční v podání různých sborů a orchestrů.
Kultura

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.
Kultura