!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě
#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě
"> "> "> "> "> "> "> Vedeli jste, že v Hradci Králové sídlí svetoznámá firma Petrof? "> Firmu Petrof založil Antonín Petrof v roce 1864 "> V rámci oslav 150. výrocí oslav založení rodinné firmy bylo otevreno Muzeum Petrof
Kultura

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

Vydáno 5. října 2020
Věděli jste, že v Hradci Králové sídlí světoznámá firma Petrof, která od roku 1864 vyrábí klavíry a pianina s nezaměnitelným romantickým zvukem? V Muzeu klavírů továrny Petrof v Hradci Králové si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů. Podobnou tradici výroby unikátních klavírů má od roku 1827 vídeňská firma Bösendorfer. Považuje se za vůbec nejstarší firmu tohoto druhu na světě.

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů

Klavíry Petrof
Klavíry Bösendorfer

Klavíry Petrof měli i na císařském dvoře

PianoDne 8. září 1839 se narodil Antonín Petrof, podnikatel a zakladatel firmy Petrof. Vyučil se truhlářem v dílně svého otce Jana Petrofa. Roku 1857 se odjel učit stavitelem klavírů do Vídně k firmám Heitzman, Ehrbar a Schweighofer. Roku 1864 se vrátil do Hradce Králové, postavil svůj první koncertní klavír a o rok později přeměnil otcovu truhlářskou dílnu na dílnu klavírnickou.

Postupně se vypracoval a zařadil se mezi nejvýznamnější výrobce klavírů a pian v Evropě. Mezi zákazníky firmy Petrof patřil také císařský dvůr a v roce 1899 Antonín Petrof obdržel privilegium c. a k. dvorního dodavatele a byl mu propůjčen titul tajného dvorního rady. V roce 1932 získala firma Petrof licenci na výrobu elektroakustických klavírů značky Neo-Bechstein, později přejmenované na Neo-Petrof. V závodech se pod hlavičkou Petrof vyráběly také nástroje jiných značek. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl podnik Petrof znárodněn. V letech 1991 až 1998 byl podnik reprivatizován.


Muzeum klavírů a exkurze do výrobny

PianistaV rámci oslav 150. výročí oslav založení rodinné firmy bylo v roce 2014 otevřeno Muzeum Petrof s mimořádnou expozicí hudebních nástrojů. Zrekonstruované prostory dřevovýroby nabízí k obdivu unikátní klavíry, pianina, harmonia, doplněné naprostými perličkami tohoto krásného řemesla. To však není vše!

Zájemci se mohou vydat s průvodcem do výrobny těchto nádherných nástrojů a sledovat tak proces vzniku klavíru od neopracovaného kusu dřeva přes ladění až po přípravu na expedici k zákazníkovi. Do Muzea Petrof a na exkurze je nutná předchozí rezervace přes formulář, který najdete na webových stránkách muzea. Prohlídky probíhají pouze v úterý a ve čtvrtek. Minimální počet návštěvníků pro konání prohlídky je 5 osob. Pokud vás bude méně, spojí vás v Petrofu s jinou skupinou.
 

Klavíry a pianina vídeňské značky Bösendorfer

BösendorferZa nejstarší firmu na výrobů luxusních klavírů se považuje vídeňská továrna značky Bösendorfer. Zde se od roku 1827 vyrábí klavíry určeny nejen pro bohaté rodiny, císaře a cary, ale také pro koncertní pódia, vzdělávací instituce a milovníky hudby po celém světě. Společnost založil tehdy třiatřicetiletý Ignaz Bösendorfer, který pocházel z rakouské metropole. Studoval nejprve Akademii výtvarných umění a následně byl díky své velké muzikálnosti a technické způsobilosti v 19 letech poslán do učení ke známému výrobci pian Josephu Brodmannovi. Po vyučení se registroval jako klavírní výrobce ve Vídni a založil si vlastní firmu. Piana, které Ignaz Bösendorfer vyráběl, si získala pověst nejen svým velmi ojedinělým zvukem, ale také svou robustní kostrou.

Bosendorfer Grand Bohemian PianoBösendorfer byl označován za nejpomalejšího výrobce pian ve světě, jeden klavír vyráběl i čtyři roky. Nástroje z jeho dílny byly mimořádně kvalitní a Bösendorfer se brzy stal jedničkou mezi vývozci tohoto druhu zboží v Evropě i v zámoří. Po smrti zakladatele převzal firmu jeho syn Ludvík, který prosperitu podniku ještě zvýšil. Společnost Bösendorfer vyráběla klavíry do 1. poloviny 20. let, během světové ekonomické krize pak výroba poklesla a ke konci druhé světové války byla pozastavena úplně. Po válce se firma začala stavět na nohy velmi zvolna, avšak nakonec se to podařilo. Piana značky Bösendorfer jsou spojována s velmi silným a zpěvným tónem. Rám klavírů je vyroben z pevných jedlových částí, takže se skříň stává pokračováním ozvučné desky. Velké klavíry mají navíc čtyři tóny v basech.
 

Největší výrobce akustických klavírů a pianin v Evropě

klavíry petrofV současnosti je největším výrobcem akustických klavírů a pianin v Evropě Petrof. Obchoduje na 5 kontinentech a vyváží do více než 65 zemí celého světa. Od roku 1864, kdy Antonín Petrof postavil svůj první klavír, byl pod značkou Petrof vyrobeno zhruba 630 000 nástrojů a řadu dalších v rámci Petrof Brand Family. Piana jsou mezi hudebníky oblíbená především pro neobyčejně měkký, něžný, kulatý a romantický tón. Za desetiletí jejich výroby se mnohé změnilo, precizní ruční práce, pečlivý výběr materiálů a nezaměnitelný romantický zvuk však zůstává. Nástroje značky Petrof si zamilovalo nespočet slavných interpretů a významných osobností a představitelé páté generace dál s hrdostí pokračují v poctivém řemeslu a rodinné tradici.

Nejkvalitnější nástroje z královéhradecké továrny zná dnes celý hudební svět. Snad z toho důvodu získal Petrof celou řadu ocenění - od medaile krále Jiřího z výstavy v Londýně, přes Grand Prix z Paříže, Barcelony nebo Bruselu, až po titul Rodinné stříbro nebo Czech Goodwill 2015. Všechny nástroje jsou navíc označeny pečetí European Excellence, jež dokládá evropský původ a kvalitu používaných materiálů.

Petrof Gallery

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.