Úvod > Aktuality > Nahlédněte do výroby klavírů Petrof v Hradci Králové

Nahlédněte do výroby klavírů Petrof v Hradci Králové

Vydáno 7. září 2019 Kultura
Věděli jste, že v Hradci Králové sídlí světoznámá firma Petrof, která vyrábí klavíry a pianina s nezaměnitelným romantickým zvukem? V Muzeu klavírů továrny Petrof v Hradci Králové si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů. Letos navíc uplyne rovných 180 let od narození Antonína Petrofa, zakladatel firmy Petrof.

PianoDne 8. září 1839 se narodil Antonín Petrof, podnikatel a zakladatel firmy Petrof. Vyučil se truhlářem v dílně svého otce Jana Petrofa. Roku 1857 se odjel učit stavitelem klavírů do Vídně k firmám Heitzman, Ehrbar a Schweighofer. Roku 1864 se vrátil do Hradce Králové, postavil svůj první koncertní klavír a o rok později přeměnil otcovu truhlářskou dílnu na dílnu klavírnickou. Postupně se vypracoval a zařadil se mezi nejvýznamnější výrobce klavírů a pian v Evropě. Mezi zákazníky firmy Petrof patřil také císařský dvůr a v roce 1899 Antonín Petrof obdržel privilegium c. a k. dvorního dodavatele a byl mu propůjčen titul tajného dvorního rady. V roce 1932 získala firma Petrof licenci na výrobu elektroakustických klavírů značky Neo-Bechstein, později přejmenované na Neo-Petrof. V závodech se pod hlavičkou Petrof vyráběly také nástroje jiných značek. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl podnik Petrof znárodněn. V letech 1991 až 1998 byl podnik reprivatizován.

PianistaV rámci oslav 150. výročí oslav založení rodinné firmy bylo v roce 2014 otevřeno Muzeum Petrof s mimořádnou expozicí hudebních nástrojů. Nově zrekonstruované prostory dřevovýroby nabízí k obdivu unikátní klavíry, pianina, harmonia, doplněné naprostými perličkami tohoto krásného řemesla. To však není vše! Zájemci se mohou vydat s průvodcem do výrobny těchto nádherných nástrojů a sledovat tak proces vzniku klavíru od neopracovaného kusu dřeva přes ladění až po přípravu na expedici k zákazníkovi. Do Muzea Petrof a na exkurze je nutná předchozí rezervace přes formulář, který najdete na webových stránkách muzea. Prohlídky probíhají pouze v úterý a ve čtvrtek. Minimální počet návštěvníků pro konání prohlídky je 5 osob. Pokud vás bude méně, spojí vás v Petrofu s jinou skupinou.
 

Sobotní Den otevřených dveří a Muzeum Petrof

klavíry petrofV sobotu 7. 9. 2019 se koná ve firmě Petrof Den otevřených dveří! Budete mít možnost si na vlastní oči prohlédnout, jak pod rukama zaměstnanců firmy vznikají piana, jejichž zvuk se rozeznívá po celém světě. Krom toho se můžete těšit také na prohlídku Muzea Petrof a Petrof Gallery. Prohlídky budou začínat vždy u vrátnice společnosti Petrof a konat se budou v pravidelných intervalech od 8:00 do 13:00 hodin. Vstup na všechny prohlídky bude během Dne otevřených dveří zdarma.

V Muzeu Petrof vás čeká mimořádná expozice jedinečných hudebních nástrojů. Můžete zde obdivovat unikátní klavíry, pianina, harmonia a další historické i moderní skvosty klavírnického řemesla. Dozvíte se mnoho zajímavého z historie továrny. Průvodce vám odkryje také spletité osudy všech pěti generací rodiny Petrofů a mistrů klavírníků, kteří již od roku 1864 v Hradci Králové staví ty nejkvalitnější hudební nástroje.

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

Petrof Gallery

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.