Úvod > Aktuality > Nahlédněte do pravěkého světa očima Zdeňka Buriana
Kultura

Nahlédněte do pravěkého světa očima Zdeňka Buriana

  • Vydáno4. srpna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Také vás fascinují obrazy pravěkých a dávno vyhynulých živočichů? Potom byste si neměli nechat ujít místa, která vás do tohoto období za dinosaury doslova přenesou. Uprostřed pravěkých džunglí s pterodaktyly, allosaury a triceratopsy nebo v dávných mořích po boku ichthyosaurů i plesiosaurů s dlouhým krkem se ocitnete díky obrazům Zdeňka Buriana. Ten vám ukáže i pozdější období se zvířaty doby ledové či prvních lidí. Vypravit se za fascinujícími výjevy můžete do různých koutů České republiky – Safari parku, pavilonu Anthropos, do Štramberku a dalších míst. Někde navíc expozici doplňuje sbírka paleontologických exponátů!

Největší stálá výstava Burianových obrazů v Safari Parku

Obraz Zdeňka BurianaVe správní budově Zoo Dvůr Králové nad Labem se nachází Galerie Zdeňka Buriananejvětší stálá výstava olejových obrazů Zdeňka Buriana, který za šedesát let své výtvarné činnosti vytvořil na 14 tisíc prací, z toho téměř 10 tisíc ilustrací. Ve spolupráci s Národním muzeem doplnili pracovníci zoo obrazy trojrozměrnými předměty. Ve vitrinách jsou tak k vidění různé lebky, kosti a další artefakty z období pravěku. Najdete zde nejen připomínku pradávných zvířat, ale můžete také porovnat různé lebky našich prapředků. Mezi další zajímavosti se řadí také expozice modelů dinosaurů, která sídlí také v budově Galerie Zdeňka Buriana, ale vchod má z boku budovy. Nalezente zde pravěká zvířata v trojrozměrné podobě, tak jak se procházeli po Zemi před tisíci lety. K vidění je zde celkem třináct modelů, nechybí zde ani tyrannosaurus nebo stegosaurus. Za vstup do expozic se neplatí zvláštní vstupné, to je již zahrnuto v běžné vstupence do Zoo.
 

Světy dávno minulé v brněnském pavilonu Anthropos

Burian a pravěké světyMoře hemžící se trilobity a pancířnatými rybami, ptakoještěry i hrozivé tyrannosaury a tarbosaury znázorňují obrazy na stálé výstavě pavilonu Anthropos s názvem Viděl světy dávno minulé… Galerie obrazů Zdeňka Buriana pochází ze sbírek Moravského zemského muzea. Na cestu pravěkým světem vás zde vezme velké množství Burianových děl, obsahujících nejen rekonstrukce dávno vymřelých zvířat, ale také pohledy do života pravěkých lidí a předvěkých předchůdců člověka. Celkem je zde padesát reprezentativních olejů.
 

Kouzlo krajin Zdeňka Buriana ve Štramberku

Zdenek BurianBurian se narodil v Kopřivnici, část života však prožil ve Štramberku. Není proto divu, že zde také sídlí Muzeum Zdeňka Buriana. Expozice nabízí vhled do života a díla světově uznávaného malíře pravěku, původních obyvatel nejen Severní Ameriky, ale všech kontinentů; a ilustrátora dobrodružných knih (K. Maye, J. Verna, R. Kiplinga, D. Defoeho, R. L. Stevensona, J. Londona, E. Štorcha, A. V Friče, V. Zamarovského... a dalších autorů. Část svého života prožil Burian ve Štramberku, kde se mu stala velkou inspirací proslulá jeskyně Šipka. Expozice, která je celoročně přístupná, je tematicky obměňována tak, aby přinášela co možná nejkomplexnější pohled na Burianovo dílo. Výstavy originálů i reprodukcí jsou doplněny nabídkou aktuálně vydávané literatury s malířovými ilustracemi.
 

Burianosaurus augustai nejen v pražském Národním muzeu

burianosaurusJediný český dinosaurus, který žil před 94 miliony lety a dostal jméno Burianosaurus augustai, je k vidění v expozici Okna do pravěku (sál věnovaný druhohorám) Národního muzea v Praze. Pod odborným dohledem paleoartisty Jana Sováka, který mimo jiné spolupracoval se Stevenem Spielbergem na filmu Jurský park, vznikl realistický 3D model tohoto tvora. Znázorňuje jej v okamžiku smrti, kdy jeho tělo trhají žraloci. Na začátku objevu byla jediná zkamenělá stehenní kost, kterou v roce 2003 objevil lékař Michal Moučka u Mezholez nedaleko Kutné Hory. O čtrnáct let později vyšla v Journal of Systematic Palaeontology studie, která upřesnila status daného nálezu, poprvé uvedla i oficiální jméno a označila jej za zcela nový, do té doby neznámý druh.

burianosaurusAutorem popisu byl Daniel Madzia, rodák z Třince, působící na Institutu paleobiologie Polské akademie věd ve Varšavě. V současnosti se jedná o dosud jediný formálně pojmenovaný druh dinosaura z území České republiky. Jeho názvem vzdal paleontolog hold ilustrátorovi Zdeňku Burianovi a antropologovi Josefu Augustovi, s nímž Burian spolupracoval. Vzácnou kost si prohlédnete taktéž ve stálé expozici Okna do pravěku. Dva modely burianosaurů v životní velikosti, vůbec první svého druhu na světě, jsou k vidění v DinoPark Harfa Praha.
 

Praveká zvířata a ilustrace legend českého paleoartu

dinosauriaDo pravěku vás vtáhne i expozice Dinosauria Praha, která se nachází jen pár kilometrů od Letiště Václava Havla v Ruzyni. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů. Nechybí zde ani galerie nejznámějších českých tvůrců paleoartu Zdeňka Buriana, Karla Zemana a Jana Sováka. Na čtyřech tisících metrů čtverečních vás čeká dobrodružná cesta do minulosti – díky nejmodernější technologii 5D reálných smyslových efektů zažijete pocity hrdinů dobrodružných filmů Cesta do pravěku nebo Jurský park.
Štramberk

Štramberk

V horském městečku, rozloženém na strmých úbočích několika kopců, vás okouzlí půvabné uličky i dřevěné roubené domy z 18. a 19. století, díky nimž se Štramberku říká Valašský betlém. Vysoko nad městem se tyčí pozůstatky hradu a válcová věž zvaná Trúba s dřevěným ochozem a fantastickým výhledem.

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Cesta do pravěku, obrazy života pravěkého osídlení, to i mnoho dalšího od světoznámého malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana láká od roku 1992 děti i dospělé do autorova muzea ve Štramberku.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos

Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos

Do Pavilonu Anthropos se vrátily atraktivní obrazy Zdeňka Buriana!

Výstava Když Brnem táhli mamuti – Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos

21. 6.31. 12.
Výstava Když Brnem táhli mamuti – Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos

Po delší době se do Pavilonu Anthropos navrátí atraktivní obrazy Zdeňka Buriana. Nová instalace by však měla být oproti těm minulým inovativní.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Museum Prague. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

Lašské muzeum Šustalova vila v Kopřivnici

Lašské muzeum Šustalova vila v Kopřivnici

Stálá expozice v Šustalově vile se věnuje někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, zejména pak malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi.

Jurský svět v Česku aneb kam se vypravit za dinosaury a do pravěku

Jurský svět v Česku aneb kam se vypravit za dinosaury a do pravěku

Sáhnout si na tyranosaura, vlézt a nechat se vyfotit v tlamě fotosaura anebo v dinosauřím vejci, a také se svézt se speciálním vláčkem DinoExpresem: takové zážitky nabízí Jurský svět v Česku. Vydejte se do dinosauřích muzeí, DinoParků a dalších míst, kde se setkáte s největšími zvířaty, jaká kdy žila na naší planetě. Sami rychle zjistíte, proč se na portálu Kudy z nudy řadí mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější výletní cíle.

Burianosaurus augustai – jediný český dinosaurus

Burianosaurus augustai – jediný český dinosaurus

Jediný český dinosaurus žil před 94 miliony lety a dostal jméno Burianosaurus augustai. Jeho názvem vzdal paleontolog Daniel Madzia hold legendám české paleontologie a dobrodružné literatury, ilustrátorovi Zdeňku Burianovi (1905–1981) a antropologovi Josefu Augustovi (1903–1968), s nímž Burian spolupracoval.

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Díky obrazům Zdeňka Buriana (11. února 1905, Kopřivnice – 1. července 1981, Praha) se každý z nás může podívat do pravěku. Ilustroval totiž všechny knihy paleontologa Josefa Augusta a jeho malířské rekonstrukce prehistorických zvířat a vyhynulých živočichů dodnes sklízí uznání po celém světě.

20 tipů, kam vzít děti na výlet za dinosaury a prehistorií

20 tipů, kam vzít děti na výlet za dinosaury a prehistorií

Snad každého z nás v mládí fascinoval film Cesta do pravěku a kresby Zdeňka Buriana. Pokud vaše děti nevydrží poslouchat celou prohlídku na hradě či zámku a do muzea je nedostanete, tak pro vás máme tipy na výlet, kde se skutečně budou bavit, a kde se na několik hodin společně přenesete o miliony let zpět do historie, do časů pravěkých dinosaurů, prehistorických zvířat a fosilií.

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Obrazy pravěkých a dávno vyhynulých monster fascinovaly v dětském věku snad každého z nás. V Galerii Zdeňka Buriana v Safari Parku si můžete tyto chvíle připomenout a svým ratolestem zároveň vysvětlit, že roztomilá zvířátka běhala po naší planetě už před desítkami milionů let.

Genobanka afrických zvířat – Safari Park Dvůr Králové největší kolekce afrických zvířat v Evropě

Genobanka afrických zvířat – Safari Park Dvůr Králové největší kolekce afrických zvířat v Evropě

O Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem se občas mluví a píše jako o unikátní evropské genobance afrických zvířat. Proč? Pečuje totiž o největší kolekci afrických zvířat v Evropě a součástí zoologické zahrady je jedinečné Africké a Lví safari.

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

#světovéČesko a jeskyně Šipka ve Štramberku: na návštěvě u neandertálců

#světovéČesko a jeskyně Šipka ve Štramberku: na návštěvě u neandertálců

Krásný výhled, příjemná procházka a hlavně archeologická lokalita, která proslavila město Štramberk v celém světě: to je jeskyně Šipka na severním úbočí vrchu Kotouč. V roce 1880, pouhých 24 let po nálezu lebky a kosti v německém Neanderthalu, tu Karel Jaroslav Maška objevil úlomek čelisti neandrtálského dítěte, takzvanou Šipeckou čelist.

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

Film, v němž hlavní role hrají mamuti, trilobiti a brontosauři, kde se objevují všeho všudy čtyři herci, a který je podle serveru Kinobox nejlepším českým sci-fi filmem všech dob se jmenuje Cesta do pravěku. V roce 1955 ho natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman a o čtyřicet let později inspiroval Stevena Spielberga, režiséra filmu Jurský Park.

#světovéČesko a Safari Park ve Dvoře Králové: od zookoutku až po africké a lví safari

#světovéČesko a Safari Park ve Dvoře Králové: od zookoutku až po africké a lví safari

Kdo by neznal královédvorský Safari Park, jednu z nejznámějších zoologických zahrad u nás? Je vyhlášená chovem afrických zvířat a zejména díky velkoryse rozvrženým safari patří k nejnavštěvovanějším u nás. Jak zoo vypadala před desítkami let a proč se zaměřila právě na Afriku? Která místa dodnes připomínají skromné poválečné začátky, jaké zážitky Safari Park nabízí a na jaká zvířata se můžete těšit? Užijte si s portálem Kudy z nudy malý výlet do Afriky v Čechách.

Další aktuality

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda

Do Adršpašských skal se od dubna vydejte vždy s on-line rezervací

Adršpašské skály čeká čtvrtá sezóna s rezervačním systémem. Jestliže se do skalního města chystáte, je nejlepším řešením nákup vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí, zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
Královéhradecký kraj | Příroda