Úvod > Aktuality > Nahlédněte do pravěkého světa očima Zdeňka Buriana
Nahlédněte do pravěkého světa očima Zdeňka Buriana
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Nahlédněte do pravěkého světa očima Zdeňka Buriana

  • Vydáno1. srpna 2022
Také vás fascinují obrazy pravěkých a dávno vyhynulých živočichů? Potom byste si neměli nechat ujít místa, která vás do tohoto období za dinosaury doslova přenesou. Uprostřed pravěkých džunglí s pterodaktyly, allosaury a triceratopsy nebo v dávných mořích po boku ichthyosaurů i plesiosaurů s dlouhým krkem se ocitnete díky obrazům Zdeňka Buriana. Ten vám ukáže i pozdější období se zvířaty doby ledové či prvních lidí. Vypravit se za fascinujícími výjevy můžete do různých koutů České republiky – Safari parku, pavilonu Anthropos, do Štramberku a dalších míst. Někde navíc expozici doplňuje sbírka paleontologických exponátů!

Největší stálá výstava Burianových obrazů v Safari Parku

Obraz Zdeňka BurianaVe správní budově Zoo Dvůr Králové nad Labem se nachází Galerie Zdeňka Buriananejvětší stálá výstava olejových obrazů Zdeňka Buriana, který za šedesát let své výtvarné činnosti vytvořil na 14 tisíc prací, z toho téměř 10 tisíc ilustrací. Ve spolupráci s Národním muzeem doplnili pracovníci zoo obrazy trojrozměrnými předměty. Ve vitrinách jsou tak k vidění různé lebky, kosti a další artefakty z období pravěku. Najdete zde nejen připomínku pradávných zvířat, ale můžete také porovnat různé lebky našich prapředků. Mezi další zajímavosti se řadí také expozice modelů dinosaurů, která sídlí také v budově Galerie Zdeňka Buriana, ale vchod má z boku budovy. Nalezente zde pravěká zvířata v trojrozměrné podobě, tak jak se procházeli po Zemi před tisíci lety. K vidění je zde celkem třináct modelů, nechybí zde ani tyrannosaurus nebo stegosaurus. Za vstup do expozic se neplatí zvláštní vstupné, to je již zahrnuto v běžné vstupence do Zoo.
 

Světy dávno minulé v brněnském pavilonu Anthropos

Burian a pravěké světyMoře hemžící se trilobity a pancířnatými rybami, ptakoještěry i hrozivé tyrannosaury a tarbosaury znázorňují obrazy na stálé výstavě pavilonu Anthropos s názvem Viděl světy dávno minulé… Galerie obrazů Zdeňka Buriana pochází ze sbírek Moravského zemského muzea. Na cestu pravěkým světem vás zde vezme velké množství Burianových děl, obsahujících nejen rekonstrukce dávno vymřelých zvířat, ale také pohledy do života pravěkých lidí a předvěkých předchůdců člověka. Celkem je zde padesát reprezentativních olejů.
 

Kouzlo krajin Zdeňka Buriana ve Štramberku

Zdenek BurianBurian se narodil v Kopřivnici, část života však prožil ve Štramberku. Není proto divu, že zde také sídlí Muzeum Zdeňka Buriana. Expozice nabízí vhled do života a díla světově uznávaného malíře pravěku, původních obyvatel nejen Severní Ameriky, ale všech kontinentů; a ilustrátora dobrodružných knih (K. Maye, J. Verna, R. Kiplinga, D. Defoeho, R. L. Stevensona, J. Londona, E. Štorcha, A. V Friče, V. Zamarovského... a dalších autorů. Část svého života prožil Burian ve Štramberku, kde se mu stala velkou inspirací proslulá jeskyně Šipka. Expozice, která je celoročně přístupná, je tematicky obměňována tak, aby přinášela co možná nejkomplexnější pohled na Burianovo dílo. Výstavy originálů i reprodukcí jsou doplněny nabídkou aktuálně vydávané literatury s malířovými ilustracemi.
 

Burianosaurus augustai nejen v pražském Národním muzeu

burianosaurusJediný český dinosaurus, který žil před 94 miliony lety a dostal jméno Burianosaurus augustai, je k vidění v expozici Okna do pravěku (sál věnovaný druhohorám) Národního muzea v Praze. Pod odborným dohledem paleoartisty Jana Sováka, který mimo jiné spolupracoval se Stevenem Spielbergem na filmu Jurský park, vznikl realistický 3D model tohoto tvora. Znázorňuje tohoto tvora v okamžiku smrti, kdy jeho tělo trhají žraloci. Na začátku objevu byla jediná zkamenělá stehenní kost, kterou v roce 2003 objevil lékař Michal Moučka u Mezholez nedaleko Kutné Hory. O čtrnáct let později vyšla v Journal of Systematic Palaeontology studie, která upřesnila status daného nálezu, poprvé uvedla i oficiální jméno a označila jej za zcela nový, do té doby neznámý druh.

burianosaurusAutorem popisu byl Daniel Madzia, rodák z Třince, působící na Institutu paleobiologie Polské akademie věd ve Varšavě. V současnosti se jedná o dosud jediný formálně pojmenovaný druh dinosaura z území České republiky. Jeho názvem vzdal paleontolog hold ilustrátorovi Zdeňku Burianovi a antropologovi Josefu Augustovi, s nímž Burian spolupracoval. Vzácnou kost si prohlédnete taktéž ve stálé expozici Okna do pravěku. Dva modely burianosaurů v životní velikosti, vůbec první svého druhu na světě, jsou k vidění v DinoPark Harfa Praha.
 

Praveká zvířata a ilustrace legend českého paleoartu

dinosauriaDo pravěku vás vtáhne i expozice Dinosauria Praha, která se nachází jen pár kilometrů od Letiště Václava Havla v Ruzyni. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů. Nechybí zde ani  galerie nejznámějších českých tvůrců paleoartu Zdeňka Buriana, Karla Zemana a Jana Sováka.
Burianosaurus augustai – jediný český dinosaurus

Burianosaurus augustai – jediný český dinosaurus

Jediný český dinosaurus žil před 94 miliony lety a dostal jméno Burianosaurus augustai. Jeho názvem vzdal paleontolog Daniel Madzia hold legendám české paleontologie a dobrodružné literatury, ilustrátorovi Zdeňku Burianovi (1905–1981) a antropologovi Josefu Augustovi (1903–1968), s nímž Burian spolupracoval.

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Muzeum Prague. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů.

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Díky obrazům Zdeňka Buriana (11. února 1905, Kopřivnice – 1. července 1981, Praha) se každý z nás může podívat do pravěku. Ilustroval totiž všechny knihy paleontologa Josefa Augusta a jeho malířské rekonstrukce prehistorických zvířat a vyhynulých živočichů dodnes sklízí uznání po celém světě.

20 tipů, kam vzít děti na výlet za dinosaury a prehistorií

20 tipů, kam vzít děti na výlet za dinosaury a prehistorií

Snad každého z nás v mládí fascinoval film Cesta do pravěku a kresby Zdeňka Buriana. Pokud vaše děti nevydrží poslouchat celou prohlídku na hradě či zámku a do muzea je nedostanete, tak pro vás máme tipy na výlet, kde se skutečně budou bavit, a kde se na několik hodin společně přenesete o miliony let zpět do historie, do časů pravěkých dinosaurů, prehistorických zvířat a fosilií.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Obrazy pravěkých a dávno vyhynulých monster fascinovaly v dětském věku snad každého z nás. V Galerii Zdeňka Buriana v Safari Parku si můžete tyto chvíle připomenout a svým ratolestem zároveň vysvětlit, že roztomilá zvířátka běhala po naší planetě už před desítkami milionů let.

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

25.2.
31.12.
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Výstava prezentuje výtvarná díla tří autorů – Arnošta Hanáka, Petra Modlitby a Vlada Rimbaly, kteří jsou představiteli tzv. paleoartu. Ve své tvorbě se věnují paleontologickým a paleoantropologickým rekonstrukcím, při tvorbě svých prací spolupracují také s přírodovědci a antropology.

Štramberk

Štramberk

V horském městečku, rozloženém na strmých úbočích několika kopců, vás okouzlí půvabné uličky i dřevěné roubené domy z 18. a 19. století, díky nimž se Štramberku říká Valašský betlém. Vysoko nad městem se tyčí pozůstatky hradu a válcová věž zvaná Trúba s dřevěným ochozem a fantastickým výhledem.

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

#světovéČesko a jeskyně Šipka ve Štramberku: na návštěvě u neandertálců

#světovéČesko a jeskyně Šipka ve Štramberku: na návštěvě u neandertálců

Krásný výhled, příjemná procházka a hlavně archeologická lokalita, která proslavila město Štramberk v celém světě: to je jeskyně Šipka na severním úbočí vrchu Kotouč. V roce 1880, pouhých 24 let po nálezu lebky a kosti v německém Neanderthalu, tu Karel Jaroslav Maška objevil úlomek čelisti neandrtálského dítěte, takzvanou Šipeckou čelist.

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

Film, v němž hlavní role hrají mamuti, trilobiti a brontosauři, kde se objevují všeho všudy čtyři herci, a který je podle serveru Kinobox nejlepším českým sci-fi filmem všech dob se jmenuje Cesta do pravěku. V roce 1955 ho natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman a o čtyřicet let později inspiroval Stevena Spielberga, režiséra filmu Jurský Park.

#světovéČesko a Safari Park ve Dvoře Králové: od zookoutku až po africké a lví safari

#světovéČesko a Safari Park ve Dvoře Králové: od zookoutku až po africké a lví safari

Kdo by neznal královédvorský Safari Park, jednu z nejznámějších zoologických zahrad u nás? Je vyhlášená chovem afrických zvířat a zejména díky velkoryse rozvrženým safari patří k nejnavštěvovanějším u nás. Jak zoo vypadala před desítkami let a proč se zaměřila právě na Afriku? Která místa dodnes připomínají skromné poválečné začátky, jaké zážitky Safari Park nabízí a na jaká zvířata se můžete těšit? Užijte si s portálem Kudy z nudy malý výlet do Afriky v Čechách.

Lašské muzeum Šustalova vila v Kopřivnici

Lašské muzeum Šustalova vila v Kopřivnici

Stálá expozice v Šustalově vile se věnuje někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, zejména pak malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi.

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Cesta do pravěku, obrazy života pravěkého osídlení, to i mnoho dalšího od světoznámého malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana láká od roku 1992 děti i dospělé do autorova muzea ve Štramberku.

Další aktuality