Úvod > Aktuality > Nahlédněte do práce kosmonautů – výstava Cosmos Discovery znovu otvírá
Nahlédněte do práce kosmonautů - výstava Cosmos Discovery znovu otvírá
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Nahlédněte do práce kosmonautů – výstava Cosmos Discovery znovu otvírá

  • Vydáno10. května 2020
Od 11. 5. 2020 pokračuje výstava Cosmos Discovery na Výstavišti Praha ve speciálním bezpečném režimu pro návštěvníky i zaměstnance. Na návštěvníky čeká výstava v plném rozsahu tak, jak tomu bylo před nucenou přestávkou. Organizátoři zajistili hygienické prostředky, které ochrání návštěvníky i zaměstnanecký team.
Cosmos discoveryV prostorách vybraných pavilonů Výstaviště Praha v Holešovicích najdete největší putovní výstavu o kosmonautice současnosti. Výstava Cosmos Discovery, která byla připravena ve spolupráci s americkou Nasa, představí zásadní milníky cesty člověka do vesmíru. Výstava představuje kompletní příběh historie cesty člověka do vesmíru. Na ploše více než 2000 metrů čtverečních je možné vidět stovky reálných exponátů, které skutečně opustily povrch planety Země. Jedná se o části raketoplánů, kosmických lodí i vesmírných stanic.

cosmos discoveryVýstava byla nově rozšířena o zábavnou aplikaci pro mobilní telefon, ve které exponáty doslova ožívají. Novinkou jsou také večerní prohlídky, na kterých dostanou návštěvníci malý dárek s kosmickou tématikou. Pro děti nechybí dětská naučná stezka, která je provede celou výstavou. Zábavný audioguide – zvukový průvodce v dětské verzi děti nejen zaujme, ale také jim na praktických příkladech vysvětlí mnoho fyzikálních zákonitostí vesmíru.

Zvláštní galerie je věnována misím Apollo a dobývání Měsíce, včetně originální trysky motoru rakety Saturn V a lodi Apollo 11. Také sovětský program Sojuz je zastoupen nejen samotnou kosmickou lodí Sojuz, ale především průchozím modelem orbitální stanice MIR, kde zažijete pocity kosmonautů v mikrogravitaci.


Orbitální stanice MIR, lunochod, raketoplán Columbia, raketa Saturn 5 a další exponáty

cosmos discoveryNa výstavě Cosmos Discovery uvidíte stovky exponátů, které se vrátily z kosmu. Mezi nejzajímavější patří průchozí modul orbitální stanice MIR, originální část motoru rakety Saturn 5, skafandry legendárních astronautů, lunární vozidlo amerických astronautů, sonda, která pracovala na Marsu-Opportunity, nebo kokpit raketoplánu Columbia. Speciální galerie je také věnována plánům do budoucnosti, ať už se jedná o kosmickou turistiku nebo návrat člověka na Měsíc, či dokonce osídlení Marsu. Na závěr výstavy si všichni mohou v Cosmos Campu vyzkoušet opravdový výcvik astronautů nebo se díky virtuální realitě projet na kosmické motorce či zažít start rakety z pohledu pilota.

Vstupenky na výstavu lze kupovat na webu cosmosdiscovery.cz, v předprodejních sítích nebo přímo na místě.  Vstupenky, které byly již zakoupené v předprodeji na dobu, kdy byla výstava přerušena, jsou nadále v platnosti (neplatí na večerní prohlídky).
Průmyslový palác a Výstaviště Praha v Holešovicích

Průmyslový palác a Výstaviště Praha v Holešovicích

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.