Úvod > Aktuality > Nahlédněte do Popisu Egypta na zámku Kynžvart
Napoleon v Egypte
"> Napoleon v Egypte "> Nahlédnete do Popisu Egypta na zámku Kynžvart
Památky

Nahlédněte do Popisu Egypta na zámku Kynžvart

  • Vydáno18. srpna 2013
Byli jste na prohlídce Státního zámku Kynžvart, přišli do Kancléřovy knihovny, kde průvodce ukázal na obrovské červené knihy na stole a pověděl vám, že se díváte na unikátní 24 dílný Popis Egypta, který sepsali vědci, účastníci, Napoleonova tažení do Egypta? Pokud jste zatoužili si ty veliké tajemné knihy prohlédnout, můžete tak učinit ve čtvrtek 22. srpna.
Popis EgyptaDne 22. srpna, při příležitosti 215. výročí založení Egyptského Institutu v Káhiře, si bude možné na zámku Kynžvart společně se správcem sbírek prohlédnout unikátní Popis Egypta. Existují pouze 3 kompletní exempláře Popisu Egypta na světě a v České republice je právě jeden z nich na Státním zámku Kynžvart! Prohlídky Popisu Egypta v knihovně kancléře Metternicha budou zahrnuty v běžné návštěvnické trase, na kterou se můžete vydat od 9 do 16 hodin.

Při svém tažení do Egypta se Napoleon rozhodl vzít s sebou také 151 vědců a umělců, čímž si vzal za vzor svého oblíbeného Alexandra Velikého, kterého při jeho výpravě do Persie rovněž doprovázeli ctihodní filozofové. Do Egypta tak s francouzským vojskem putovali astronomové, matematici, historici, přírodovědci, fyzikové, lékaři, chemici, inženýři, botanici, malíři a také jeden básník a muzikolog. Napoleon vědce vždy velmi obdivoval a jim zase lichotil zájem velkého generála. Od vědců Napoleon očekával v Egyptě pomoc při administrativním ovládnutí dobytých území – mimo jiné také zmapováním teritoria, jednáním s místním obyvatelstvem a nalézáním vodních zdrojů.

Zámek KynžvartPočátek pobytu v Egyptě byl pro většinu vědců zdrcující zkušeností a utrpením. Jejich vlastní vojáci jimi pohrdali, posmívali se jim a dělali jim různé naschvály. Vědci navíc nedisponovali žádnými zbraněmi a nemohli si tak získat byť násilím alespoň trochu jídla, tak jako to dělala armáda. Každý z nich byl odkázán jen sám na sebe. Potravou jim byly lodní suchary a nezralé datle. Trápil je hlad, žízeň, hmyz a infekční choroby. Přesto od prvních okamžiků na pevnině sbírali a bádali a jejich nadšení pro nové objevy nepolevovalo – sbírali a pozorovali ptáky, hmyz a rostliny, měřili a kreslili stavby a sochy, pitvali mumie a někteří se učili arabsky. Po návratu vědců do Francie vznikl Description de l‘Égypte – Popis Egypta, monumentální mnohosvazkové vědecké dílo vydávané ve Francii v letech 1809–1828. Dílo obsahuje bohatou vědeckou dokumentaci staroegyptských památek a položilo tak základy moderní egyptologie.
Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.