Úvod > Aktuality > Nahlédněte do Paměti národa v nové mobilní aplikaci
Na mnoha místech ve vašem okolí se odehrály neuveritelné príbehy
"> Na mnoha místech ve vašem okolí se odehrály neuveritelné príbehy "> Díky aplikaci Pamet národa k vám zacnou tato místa promlouvat
Zážitky

Nahlédněte do Paměti národa v nové mobilní aplikaci

  • Vydáno4. března 2013
Už jste někdy potkali na vesnické návsi dědečka, který vám začal vyprávět, co se v jeho obci kdysi odehrálo? Na mnoha místech ve vašem okolí se odehrály neuvěřitelné příběhy. A takových dědečků a babiček, kteří je zažili, existují tisíce. Dokumentaristé ze sdružení Post Bellum jejich vzpomínky natáčejí od roku 2001. A také přemýšlejí, jak je vyprávět dál. S podporou Nadace Vodafone přinášejí aplikaci Paměť národa, která vám tyto příběhy z naší nedávné minulosti zpřístupní přímo na místě, kde se odehrály.
Jaké to bylo, když koncem války vesnicí procházela ustupující německá armáda, jak místní kluci zmlátili v padesátých letech estébáka, jak komunisti začali zabavovat statkářům jejich hospodářství a co se stalo, když přijely ruské tanky v roce 1968? Možná jste se začali dívat díky těmto historkám z minulosti na danou vesnici úplně jinýma očima. Klidně se někdy zastavte na vesnické návsi a nechte si od někoho místního vyprávět. Když ale nikoho nepotkáte, můžete se spolehnout, že s aplikací Paměť národa ve vašem mobilu budete mít podobných příběhů na dosah ruky stovky. A ještě se zábavnou formou seznámíte s dějinami 20. století.

Díky aplikaci Paměť národa k vám začnou mnohá místa promlouvat. Vyprávějí o nich totiž lidé, které s místem spojuje osobní zkušenost. Navíc si můžete celý jejich příběh přečíst v textové podobě, prohlédnout historické i současné fotografie nebo si třeba naplánovat po místech paměti nedělní výlet. Aktuálně najdete na mapě Paměti národa 439 článků a příběhů, 316 míst paměti a 19 doporučených tras.
Paměť národa – aplikace pro chytré telefony

Paměť národa – aplikace pro chytré telefony

Aplikace Paměť národa je interaktivním průvodcem po místech, která jsou spojena s událostmi a příběhy 20. století. Určí vaši polohu a ukáže vám na mapě místa paměti ve vašem okolí.