Úvod > Aktuality > Nahlédněte do Topičova domu na Národní třídě v Praze
Výstava 120 let Topicova salonu na Národní tríde
"> Výstava 120 let Topicova salonu na Národní tríde "> Výstava 120 let Topicova salonu "> Topicuv dum na Národní tríde v Praze
Kultura

Nahlédněte do Topičova domu na Národní třídě v Praze

  • Vydáno3. ledna 2019
Na začátek nového roku si galerie Topičův salon připravila výstavu Jaroslava Prášila, profesora a akademického malíře, který se podílel se na vzniku Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Fakulta v roce 2018 oslavila 25 let od svého založení. K tomuto výročí odkazuje také výstava v pražském Topičově salonu. Na výstavě nazvané Jemná matérie uvidíte kromě grafiky a maleb také sklo.
Jaroslav PrášilVýstava nazvaná Jemná matérie představuje průřez uměleckou tvorbou profesora a akademického malíře Jaroslava Prášila (*1946, Ústí nad Labem). Vystaveny jsou jeho malby ze sedmdesátých let, ale také grafiky z období 2009 až 2018.

Na autorských grafikách se objevují jak motivy z každodenního života (Osetá krajina, Linecký koláč, Okno IV.), tak abstrahované biblické příběhy (Ovoce stromů rajského, Janův jazyk), nebo si lze povšimnout i kódovaných erotických motivů (Prsa – Růžky).

jemná matérieDalším okruhem jsou pak šperky, výtvarník se totiž zabývá i tradičními řemesly. Jeho paličkované náramky jsou originálními artefakty, jimž se Prášil soustavně věnuje od osmdesátých let. Vliv tradičního řemesla na Prášilovu tvorbu nalezne návštěvník i v instalaci ozdob. Jaroslav Prášil vytváří skleněné ozdoby již od šedesátých let a používá při tvorbě jak starší ručně foukané skleněné perle, tak komponenty nalezené, darované či současné – nově vyráběné.

Jemná matérie není jen názvem výstavy odkazujícím k materiálu, jenž je pro tvorbu Jaroslava Prášila typický, ale odkazuje rovněž i na celkový přístup autora k dílu a jeho tvorbě.


160 let od narození Františka Topiče

V roce 2018 uplynulo 160 let od narození Františka Topiče, který na přelomu 19. a 20. století patřil k nejvýznamnějším pražským nakladatelům. Z malého knihkupectví na Národní třídě vybudoval velký podnik, ve kterém měl i vlastní výstavní síň – Topičův salon. Ten vznikl roku 1894 a byl jednou z prvních soukromých galerií v Praze. Prezentovala se v něm řada českých i zahraničních umělců a roku 1896 zde zahájil činnost také Spolek výtvarných umělců Mánes. Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky.
Topičův dům na Národní třídě v Praze

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.