Úvod > Aktuality > Nahlédněte do časů šlechtických Vánoc na vybraných hradech a zámcích

Nahlédněte do časů šlechtických Vánoc na vybraných hradech a zámcích

Vydáno 3. prosince 2019 Památky
Hrad Grabštejn a zámky Zákupy, Bítov nebo Jindřichův Hradec si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Kromě prohlídek se také můžete těšit na vánoční trhy, jarmarky a tolik oblíbené vánoční koncerty v romantickém zámeckém prostředí.
VánoceA co všechno se můžete na prohlídkách dozvědět? Tak třeba to, že vánoční dárky se dříve nebalily, tento zvyk k nám přišel až v době první republiky z USA. Dárky rozdával pověřený sloužící, anebo přímo paní domu. A co šlechta pod stromečkem nalézala? Nejčastěji obrazy a obrázky svatých, neboť Vánoce byly v první řadě křesťanským svátkem a bohoslužby a liturgické obřady zde měly své pevné místo. Velmi oblíbené byly také prázdné deníky, knihy, šperky, dýmky či drobné kusy nábytku. Děti nalézaly pod stromečkem dřevěné koníky, dívky potom miniaturní domečky pro panenky se vším vybavením, aby se takto nenásilně seznámily s chodem domácnosti, chlapci zase vojáčky, a nebo přesné kopie vojenských uniforem, neboť řadu z nich čekala vojenská kariéra. Vánoční podarovávání neminulo ani sloužící a zajímavostí je, že než se rozdávaly dárky rodině, byli nejdříve obdarováni sloužící a to jak praktickým dárkem, jako byly kusy šatstva (rukavice, šály), tak i penězi.

vánoce grabštejnNa vánočním stole se objevily pokrmy, které obsahovaly plodiny, které chtěl majitel panství v dalším roce zasít a sklízet, pevné místo měla vánočka, která je symbolem Ježíška, miminka v povijanu. Nechybělo sušené ovoce, ořechy a hlavně říční a potoční ryby, raci a také zvěřina z honiteb daného panství. Tradiční kapr se konzumoval v jižních Čechách, jako ustálený pokrm se plošně objevuje až na počátku 20. století. Dezertem byl potom velmi často štůdl, tedy jablečný závin. A jak to bylo se stromečkem? Tak to vám řeknou průvodci na vánočních prohlídkách.
 

Adventní prohlídky na hradě Grabštejně

GrabštejnSpeciální prohlídky na Grabštejně se konají v neděli 8. a o víkendech 14. - 15. a 21. - 22. prosince 2019. Díky nim si prohlédnete interiéry hradu v netradičním zimním období s adventní (vánoční) dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním. V průběhu prohlídky uvidíte také sbírku betlémů. Prohlídky se konají vždy v celou hodinu od 10 do 14 hodin. Vstupné je 120 Kč pro dospělé.

Sobota 7. prosince 2019, která je nejblíže svátku svaté Barbory bude tradičně vyhrazena oslavě Vánoc. Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru. Zážitek z prohlídky pak na nádvoří umocní adventní melodie (skupina Subulcus), rozveselí vás kejkle (kejklíř Martin) či vánoční představení. Vánoční atmosféru podpoří i stánky s vánoční krmí i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry.
 

Vánoce na Frýdlantu

adventní frýdlantO víkendu 7. a 8. prosince můžete na zámku Frýdlant zažít netradiční prohlídky reprezentativních prostor zámku s vánoční výzdobou, během nichž si oživíte staré české vánoční tradice a zvyky, závěrem prohlídky dostanete čerstvě upečené cukroví a teplý kořeněný punč v zámecké kuchyni. Na každého malého návštěvníka též čeká malý sladký dárek. Prohlídky se budou konat v sobotu i neděli v každou celou hodinu: v 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00 hodin.

Pro velký zájem doporučujeme včasnou rezervaci vstupenek. Provést ji lze e-mailem zamek.rezervace@seznam.cz nebo telefonicky 482 312 130 v době od pondělí do pátku v době od 9 do 14 hodin. Vstupné bude stát 130 Kč.
 

Vánoce v Zákupech

VánoceZámek Zákupy zve během adventu na prohlídkovou trasu v prvovepublikovém bytě zákupského nadlesního Josefa Mati. Ta je letos otevřena od 23. listopadu do 15. prosince 2019 a všichni zájemci si jej mohou prohlédnout každý víkend. V prostorách rozlehlého bytu nechybí vánoční výzdoba, ozdobené vánoční stromy či štědrovečerní tabule s nadílkou.

Okruh zahrnuje předsíň s toaletou, pracovnu lesního rady, parádní pokoj, kuchyň s koupelnou, dětský pokoj a ložnici. K zařízení nové expozice byl využit nejen mobiliární fond Národního památkového ústavu, ale také předměty z darů a pozůstalostí. V mobiliárním fondu zámku Zákupy zůstala zachována část trofejí z prvorepublikové lesní správy, ale také unikátní kolekce portrétních fotografií, jež představují jednotlivé lesní správy od poloviny 19. století až do Ing. Josefa Mati.
 

Vánoční prohlídky na hradě Bítov

BítovV období adventu zve o víkendu 10. a 11. prosince 2016 od 10.00 do 15.00 hod hrad Bítov. Speciální vánoční prohlídky tu začínají každých 20 minut. Těšit se můžete na vánočně vyzdobené pokoje hrabat Daunů v I. patře paláce, opět trochu jinak. Prohlídka bude již tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde vás čeká malé občerstvení - posezení u speciálního punče a svařeného vína.

Kastelán vás pozve na grilované klobásky a dobroty z komína, kastelánka tradičně na vánoční cukroví, vánočku a ještě teplé buchty.


Adventní dny na zámku v Jindřichově Hradci

adventAdventní dny na Státním hradu a zámku v Jindřichově Hradci se za více jak 20 let pořádání staly pro mnohé milou předvánoční tradicí. Letos se konají o víkendu 7. a 8. prosince od 10 do 17 hodin. V provozu bude opět hradní Černá kuchyně. Jistě nejen dětské návštěvníky potěší malý zvěřinec, výstava sokolnicky cvičených dravých ptáků nebo lukostřelba na II. nádvoří.

K programu také tradičně patří ukázky uměleckých řemesel kovářství a hrnčířství, tvůrčí dílny, pěvecká, taneční i divadelní vystoupení a nedělní ekumenická bohoslužba v Kapli sv. Ducha. Těšit se můžete i na vánoční jarmark.
 

Podvečerní prohlídky Rabí

Vánoce RabíZpříjemněte si předvánoční čas a navštivte 7. prosince podvečerní hrad Rabí s neopakovatelnou atmosférou. Dozvíte se více o tom, jak dobu adventu a Vánoc trávili naši předci v zimním hradě, překvapí vás oživlé postavy středověkých obyvatel hradu a poodhalíte také něco ze symboliky tohoto období.

Během večera se můžete ohřát u jednoho z velkých ohňů na nádvoří a ochutnat svařené víno či čaj. Vánoční náladu podtrhne středověká hudba a koledy v podání plzeňské skupiny Gutta. Prohlídky se konají v sobotu 7. prosince od 16 do 19:30 hodin.
 

Jak se slaví Vánoce ve světě přiblíží Karlova Koruna

děda MrázNa zámku Karlova Koruna se  dozvíte, jak se slaví Vánoce nejenom u nás, ale také ve světě. Obří betlém bude vystaven ve Sloupovém sále. Zámecká expozice se promění na vánoční světničky různých států – poznáte Vánoce v Rusku s krásnou Sněhuročkou a Dědou Mrázem, Vánoce v Itálii a dobrosrdečnou Befanu, Santu a Vánoce v Americe. To vše můžete porovnat s Vánocemi v Čechách a naším Ježíškem. Ve sloupovém sále zámku vás bude čekat velká výstava sněhuláků.

Děti si mohou ve výtvarných dílničkách vyrobit malé dárečky. Při soutěžích zachránit ledního medvídka, podívat se do pytle, co tam schovávají čerti, proběhnout slalom mezi sněhuláky. Na nádvoří zámku bude umístěna Ježíškova pošta, kde si můžete odeslat vyrobené přáníčko s vánočním razítkem.
 

Advent na Kačině

Advent KačinaAdventní program na Kačině bude i o víkendu 7. a 8. prosince, kdy budou probíhat i prohlídky zámku, a 14. a 15. prosince, kdy bude navíc přístupný i zámecký skleník.

Návštěvníci se dozví, jak vypadal vánoční čas na zámku, jak jej trávila šlechta i služebnictvo. Připomenou si zapomenuté zvyky a tradice. Vánoční atmosféru nabídne vyzdobený zámek. Chybět nebude ani výstava betlémů nebo tematická výstava řemesel provozovaných na vsi v období zimy.
Vánoční prohlídky na hradě Bítov

12.12.
13.12.
Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Návštěvníky o adventním víkendu čeká vánočně vyzdobený hrad ve vybraných interiérech v I. patře paláce. Prohlídka bude již tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde návštěvníky čeká malé občerstvení.

Vánoce na Grabštejně

5.12.
Vánoce na Grabštejně

Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru.