Úvod > Aktuality > Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků
Památky

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

  • Vydáno1. prosince 2023
Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
VánoceA co všechno se můžete na prohlídkách dozvědět? Tak třeba to, že vánoční dárky se dříve nebalily, tento zvyk k nám přišel až v době první republiky z USA. Dárky rozdával pověřený sloužící, anebo přímo paní domu. A co šlechta pod stromečkem nalézala? Nejčastěji obrazy a obrázky svatých, neboť Vánoce byly v první řadě křesťanským svátkem a bohoslužby či liturgické obřady zde měly své pevné místo. Velmi oblíbené byly také prázdné deníky, knihy, šperky, dýmky či drobné kusy nábytku. Děti nalézaly pod stromečkem dřevěné koníky, dívky potom miniaturní domečky pro panenky se vším vybavením, aby se takto nenásilně seznámily s chodem domácnosti, chlapci zase vojáčky, anebo přesné kopie vojenských uniforem, neboť řadu z nich čekala vojenská kariéra. Vánoční podarovávání neminulo ani sloužící a zajímavostí je, že než se rozdávaly dárky rodině, byli nejdříve obdarováni sloužící a to jak praktickým dárkem, jako byly kusy šatstva (rukavice, šály), tak i penězi.

vánoce grabštejnNa vánočním stole se objevily pokrmy, které obsahovaly plodiny, které chtěl majitel panství v dalším roce zasít a sklízet, pevné místo měla vánočka, která je symbolem Ježíška, miminka v povijanu. Nechybělo sušené ovoce, ořechy, a hlavně říční a potoční ryby, raci a také zvěřina z honiteb daného panství. Tradiční kapr se konzumoval v jižních Čechách, jako ustálený pokrm se plošně objevuje až na počátku 20. století. Dezertem byl potom velmi často štúdl, tedy jablečný závin. A jak to bylo se stromečkem? Tak to vám řeknou průvodci na vánočních prohlídkách.
 

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

Loučeň zimaNa zámku Loučeň kasteláni přichystali nádhernou vánoční expozici, která sleduje Příběh vánočního stromečku. Letošní vánoční stromečková prohlídka má podtitul Abeceda Vánoc. Připraveny jsou tematické stromečky doslova „Od A do Z“. Celkem 20 stromečků a stovky a stovky ozdob je přichystáno pro potěchu očí dospělých i dětských návštěvníků. Je mezi nimi stromeček Bílo-zlatý, Elfovský, Hvězdný, Jelínkový, Ranní, Tříkrálový a také Yulbaum. Poslední stromeček – Zvířátkový se nachází venku v zámecké zahradě. Stálí návštěvníci vědí, že každým rokem  na loučeňském zámku uvidí stromečky úplně nové, s jiným tématem a novými ozdobami. Tradicí, která se nemění, je vyprávění o tom, jak se nadělují dárky v jiných zemích. Návštěvníkům na unikátní mapě dárkonošů zámečtí průvodci ukáží, kdo naděluje dárky v cizině.

příběh vánočního stromečku LoučeňPříběh vánočního stromečku potrvá na zámku až do 21. ledna 2024. V sobotu, neděli a o vánočních prázdninách jsou prohlídky denně od 11:00 do 16:00 každou hodinu (doporučujeme rezervaci), ve všedních dnech prohlídka probíhá ve 14:00,16:00 a 17:00 hod (rezervace předem nutná). Jednotné vstupné 250 Kč na osobu, obsahuje prohlídku zámku "Příběh vánočního stromečku" a vstupné do parku s labyrinty. Vstupné pouze do parku s labyrinty stojí 160 Kč na osobu. Zámek je pro veřejnost otevřen každý den, včetně Štědrého dne, vánočních svátků i Nového roku a velmi oblíbené jsou večerní prohlídky zámku, které budou probíhat každou sobotu až do 26. 12. 2023.
 

Adventní prohlídky na Českém Šternberku

advent český šternberkPřijít se podívat na svátečně vyzdobený hrad Český Šternberk, připomeňte si význam, zvyky a průběh adventního období a poznejte, jak se na hradě prožíval advent a slavily Vánoce za první republiky. Adventní víkendové prohlídky se konají 2.-3., 9.-10., 16.-17., 27.-31. prosince 2023 a také 1.1.2024. Na prohlídky je nutné si zakoupit on-line vstupenku předem. Začátky prohlídek jsou vždy v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin (v pondělí 1. ledna pouze v 11:00 a 14:00 hodin). Zdeněk Sternberg (1923-2021) prožil na hradě společně se svými osmi sourozenci krásné dětství. Jaké byly jejich vánoční svátky? Jaké dárky dostávali a čím obdarovávali děti z podhradí? Na základě vzpomínek Zdeňka Sternberga vám o tom budou vyprávět zdejší průvodci.
 

Adventní prohlídky zámku Dětenice

čerti z dětenicCeloročně otevřený zámek Dětenice láká v týdnu na klasickou prohlídku, která nabízí 14 plně zařízených pokojů a nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky. Zámecký interiér vychází z archivních materiálů převážně z 18. století a ukazuje návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství. Konají se v 10:00, 15:00 a 17:00 hodin. O víkendu jsou zde zvlášť vítány děti – ty mohou během prosincových sobot od 11:00 do 17:00 přijít na čertovskou prohlídku (každou celou hodinu) a v neděli od 11:00 do 17:00 na prohlídku s pohádkovou bytostí (každou lichou hodinu). Rezervace na prohlídky není nutná.
 

Tajemství Filipíny Welserové na Křivoklátě

Hrad Křivoklát má otevřeno v listopadu během sobot a nedělí a po všechny adventní víkendy, tedy od 2. do 17. prosince a poté o vánočních svátcích od 27. do 31. prosince denně mimo pondělí, vždy od 10:00 do 15:00 hodin. V lednu je hrad uzavřen. Zimní trasa vede 1. prohlídkovým okruhem, kde jsou k vidění gotické paláce a hradní kaple, unikátní doklad gotické architektury a umění. Za zdmi gotického hradu se dozvíte také příběh renesanční dámy Filipíny Welserové z augsburské patricijské rodiny Welserů, která se tajně provdala za habsburského arcivévodu Ferdinanda II. Tyrolského a hrad Křivoklát se jim stal domovem na šest let. Žena, kterou Ferdinand během tajného nočního obřadu roku 1557 přivedl k oltáři promrzlé kaple v Březnici, byla sice krásná, moudrá, vzdělaná a pocházela z velice bohaté a vážené rodiny, postrádala ovšem urozený původ. Proto Ferdinand a Filipína museli svůj společensky nepřípustný vztah úzkostlivě skrývat.

filipína WelserováBezpečné útočiště své tajné lásky našli na hradě Křivoklátě u Ferdinandova věrného spojence Ladislava ze Šternberka a jeho ženy Kateřiny, sestřenice Filipíny. Během šesti křivoklátských let porodila Filipína na hradě tři děti. Prvním byl v roce 1560 syn Karel. Protože se ke svému dítěti nemohla otevřeně přihlásit (což by nutně vedlo k prozrazení vztahu k Ferdinandem), musela své těhotenství skrývat a po porodu nechat své dítě tajně odnést z hradu a položit je před branou, aby se ho poté mohla jako nalezence ujmout. Právoplatného uznání svého manželství se Ferdinand a Filipína dočkali teprve v roce 1576, jen čtyři roky před Filipíninou smrtí.
 

Honosné interiéry zámků Lednice a Valtice

zámek LedniceTaké státní zámek v Lednici otevírá během adventu a Vánoc své interiéry milovníkům památek. O adventních víkendech je možné navštívit I. prohlídkový okruh a skleník, památky jsou v otevřeny od 4. listopadu do 17. prosince 2023, vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin. Zahrady a park jsou volně přístupné. První prohlídková trasa, která je přístupná i v zimě se skládá z reprezentačních sálů v přízemí, které sloužily k pořádání společenských akcí, plesů a bálů.  Reprezentační sály jsou zdobené vyřezávanými stropy, kolem stěn je dřevěné obložení a nádherný mobiliář nemá v Evropě obdoby.

Ve vánočním čase měli Lichtenštejnové, rod, který zámek vlastnil, své letní sídlo jak se patří vyzdobené. Zvykem rodiny bylo pozvat na zámek lidi, zejména děti z okolí. Šlo o děti zaměstnanců, ale i ty ze sociálně slabších rodin, pro které bylo připraveno předvánoční setkání. Dostali večeři, hračky, učebnice i další drobnosti. Tradice vydržela až do roku 1943, to byli v Lednici naposledy. Ze záznamů v archivech vyplývá, že Lichtenštejnové obvykle přijížděli do Lednice na některý z adventních víkendů. Jinak trávili Vánoce většinou ve Vídni, kde to na rozdíl od Lednice žilo. Od 30. let 20. století trávili Lichtenštejnové Vánoce ve Vaduzu. Rod Lichtenštejnů vlastnil Lednici od 14. století až do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn a dnes je přístupný veřejnosti.

zámek valticeTaké nedaleký zámek Valtice láká k prohlídce. Otevřené komnaty tu jsou od 11. listopadu do 23. prosince. Příchozí si procházejí zámecké interiéry vlastním tempem bez průvodce, okruh je připraven na trase Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu. Vánoční zámecký okruh zdobí desítka tradičních vánoční stromků a spousty zářících ozdob. Jedná se o ručně foukané a malované skleněné ozdoby několika českých a moravských výrobců. Vedle tradičních ozdob, které dříve narozeným připomenou tradičně sentimentální a občas i mile kýčovitou atmosféru Vánoc z dětství, jsou zde představeny i zcela nové kolekce českých a moravských ozdob, které letos s úspěchem zamířily k zákazníkům mnoha zemí světa. Trasa je přístupná denně od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 160 Kč. A ty ozdoby, které se vám budou nejvíce líbit si poté můžete zakoupit v obchůdku na nádvoří s příznačným názvem Zámecké radosti (otevřeno 10:00 - 17:00 denně až do 23. prosince).
 

Jak žili Rohanové? Pohled do soukromých apartmánů Arthura a Gabriely na Sychrově

zámek Sychrov jídelnaZámek Sychrov je otevřen celoročně a až do 23. prosince nabízí denně od 10:00 do 14:00 hodin prohlídku interiérů s názvem Novogotický klenot Rohanů. Během prohlídky navštívíte mimo jiné honosně zařízené Královské apartmá, v jehož ložnici přespával např. francouzský král Karel X., pruský král Vilém I. nebo rakouský císař František Josef I. Část zámku je věnovaná soukromým apartmá knížete a kněžny (pracovny, ložnice, toaletní pokoje). Na závěr si prohlédnete také reprezentační prostory (přijímací salon, knihovna, hráčský salon a velká jídelna). Vstupné na okruh je 240 Kč.

zámek sychrov stromečekRohanské Vánoce však nebyly vůbec okázalé. Vánoční stromek měli Rohanové jen jeden – byl v hlavním salonu zámku, skromnější byly i vánoční hostiny. Na svátečním stole se objevila drůbež, ryby, zvěřina, ale nejednalo se o opulentní hostiny jako dnes. Cukroví, které mlsáme dnes se od toho za časů Rohanů nelišilo. Dárky měly hlavně praktické využití, děti dostávaly rukavice, boty, knihy. Dívky mohly pod stromečkem čekat panenky a pokojíčky pro ně. Zámek je přes hlavní vánoční svátky zavřený, otevírá se však již od 27. prosince a návštěvníky uvítá denně, včetně pondělí, Silvestra i na Nový rok.
 

Panstvo z Hluboké trávilo Vánoce v Třeboni

HlubokáZimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale též porcelánu, grafických listů nebo tapisérií. Raritou je i splachovací toaleta z počátku 20. století. Poslední majitel, Dr. Adolf Schwarzenberg, obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval se svou manželkou Hildou před nacisty do zámoří. Pokoje jsou v zimě temperovány. Otevřeno je pouze během víkendů od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Speciální adventní prohlídky se na Hluboké nechystají. Před průčelím zámku však děti jako každý rok najdou vánoční stromečky s bonbony, které si budou moci otrhat. Bez omezení zůstává otevřen zámecký park s naučnou stezkou.

Schwarzenberkové jezdívali od roku 1895 každoročně vánoce třeboňslavit advent a Vánoce na zámek v Třeboni. Kníže Adolf Josef a jeho žena Ida tak činili téměř 30 let. Na svátky se sešla celá rodina (pár měl časem 9 dětí). V době adventu Schwarzenbergové obdarovávali chudé a sirotky. Sypali z oken sůl větru, aby nepolámal jejich honosné lesy, rozmisťovali zbytky od oběda zvěři pod stromy v parku. Stromeček strojili nejen pro sebe, ale také pro služebnictvo. O Vánocích obdarovávali koledníky a přijímali četné návštěvy svých zaměstnanců, kteří jim přišli popřát k novému roku. Během Štědrého dne se rodina postila, aby se večer sešla v jídelně ke slavnostní večeři. Poté, co si zazpívali koledy a rozdali dárky, pán zatleskal a do sálu se nahrnuli sloužící. Na stromku pro ně kromě ovoce, čokolády a šňupacího tabáku byla připravena plnicí pera a dokonce papírové bankovky! Není divu, že se každý snažil pro sebe urvat co nejvíce a nejednou se stalo, že stromeček porazili...


Zimní trasa zámku Zákupy

zámek zákupyNádherné interiéry zámku Zákupy jsou od loňského roku přístupné návštěvníkům i přes zimní období. Od 30. října je příchozím výletníkům k dispozici Zimní trasa zámkem. Zájemci během prohlídky zimního okruhu nahlédnou do všech tří podlaží zámku. Prohlídka zahrnuje mimo jiné předkaplí, zámeckou kapli, císařský výtah, třípokojové hostinské apartmá ve stylu biedermeieru, pokoj císařova hofmistra, apartmá arcivévodkyně Marie Terezy (nevlastní matky následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este) a pokoje v I. patře, zařízené jako honosný prvorepublikový byt lesního rady Josefa Mati (předsíň, pracovna, parádní pokoj, kuchyně, koupelna, dětský pokoj a ložnice). Prohlídka skončí návštěvou zámecké kuchyně v přízemí.

vánoceTradiční akcí na zámku jsou Adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů, ty letošní se budou konat každý adventní víkend od 2. do 18. prosince 2023. Vstupenku si můžete zakoupit na místě v pokladně zámku nebo můžete přijít s předem zakoupenou on-line vstupenkou. I když byl zákupský zámek letní rezidencí a císařská rodina slavila Vánoce ve Vídni, uvidíte, jak se svátky v císařské rodině slavily, jaké dárky byly pod stromečkem nebo co bylo na sváteční tabuli. Ozdobené vánoční stromky stávaly původně nikoli na zemi, ale na bohatě prostřených stolech a kolem byly na tabulích vystavovány vánoční dárky, které se tehdy nebalily.
Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

24.12.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvědi v hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jí rádi přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

Zimní prohlídky na Křivoklátě

3.2.
31.3.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

V listopadu a prosinci je hrad otevřen o víkendech a vánočních svátcích od 10 do 15 hodin. V únoru a březnu je otevřeno o víkendech od 11 do 15 hodin.

Zimní prohlídky zámku Lednice

3.2.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden).

Zimní prohlídky zámku Třeboň

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Třeboň

Zámek Třeboň zůstává přes zimu od čtvrtka do neděle přístupný všem milovníkům zámecké architektury a historie. Během listopadu je zámek přístupný na trasách Rožmberské renesanční interiéry a Soukromá schwarzenberská apartmá. To bude pak otevřené přes celou zimu.

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

24.2.
25.2.
Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin.

Zimní prohlídky zámku Hluboká

2.1.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů.

Zimní prohlídky zámku Dětenice

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Dětenice

Zámek i historický pivovar můžete navštívit i v zimních měsících o víkendech.

Zimní prohlídky zámku Zákupy

30.10.
1.4.
Zimní prohlídky zámku Zákupy

Zimní okruh je v provozu od konce října do začátku dubna. Všechny místnosti zimního okruhu jsou bohatě zařízeny nábytkem, obrazy, porcelánem, loveckými trofejemi atd. Součástí zimního okruhu je i historická zámecká kuchyně v přízemí zámku.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji

Zámek Dětenice se nachází asi 70 km severovýchodně od Prahy, na okraji Českého ráje. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova s legendární středověkou krčmou a pivovar, který vyrábí vlastní pivo.

Další aktuality

Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště – poznejte luxusní sídla Habsburků

Projekt Po stopách šlechtických rodů v roce 2024 představí veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu i zálibám. Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne nejdříve vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!
Památky

Kalendář 2024: Jarní vojenské akce – slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Lákají vás vojenské akce a historické bitvy? Nebo přemýšlíte, kam se vypravit na oslavy konce druhé světové války? Máme pro vás několik tipů na jarní měsíce roku 2024, kdy se chystá opravdu mnoho zajímavého. A navíc Česko procestujete od východu až na západ!
Památky

Vydejte se Českem po stopách izraelského kmene

Židovská kultura znamenala vždy koření, které doplňovalo život všude tam, kde se Židé usadili. Národ, který se musel naučit žít ze dne na den, dokázal během věků vybudovat množství zajímavých památek, které dokládají jeho přítomnost na našem území. Málokterá minorita se může chlubit tak výraznou a komplexní kulturou jako Židé, kteří si ji nosí s sebou po celém světě už tisíce let. Právě její ozvěny můžete následovat díky tipům Kudy z nudy. Navštivte s námi magické židovské hřbitovy, rituální lázně, synagogy, ale i židovská muzea věnující se odkazu této prastaré kultury u nás.
Památky

Neobjevená místa: staré obelisky připomínají povodeň, defenestraci, bitvu i obyčejnou facku

Úžasnými stavbami starověkého Egypta jsou společně s pyramidami také obelisky. Elegantní monumenty vyrobené z jediného kusu kamene nedají spát milovníkům tajemna, kteří v nich hledají nejrůznější symboly. Můžete pátrat společně s nimi, a to na výletech s portálem Kudy z nudy, které tentokrát míří k nejkrásnějším obeliskům v Česku.
Památky

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Zakládaly kostely a kláštery, pečovaly o královská věnná města. Milovaly i nenáviděly, jejich manželství byla šťastná i nešťastná. Lámaly meče, byly korunovány českými královnami a vládly českým zemím: seznamte se s našimi nejznámějšími kněžnami, královnami a císařovnami.
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dokonale skryté historické skvosty

Cestopisný cyklus Skryté skvosty, který připravila Česká televize společně s Národním památkovým ústavem a portálem Kudy z nudy, ukazuje ukryté památky. Podívejte se, jaké rozhodně stojí za návštěvu. Připravili jsme pro vás přehled unikátních skvostů v každém kraji České republiky. Druhá řada startuje od 7. 3. 2024!
Památky

Kdo byl svatý Valentýn? Poznejte místa s jeho jménem spojená

Den svatého Valentýna se slaví každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti. Zamilované dvojice se scházejí, chodí spolu na večeře a dávají si dárečky, květiny nebo vzkazy. Nejstarší valentýnský vzkaz se váže k vévodovi Karlu Orleánskému, který napsal v roce 1415 z vězení v londýnské věži pozdrav své manželce. Poté se psaníčka rozšířila do celé Británie a v polovině 18. století i do Ameriky. Ale kdo byl svatý Valentýn? Jednalo se o katolického biskupa z Říma. Legenda praví, že za vlády Claudia II. byly zakázány sňatky, avšak Valentýn páry oddával, za což to byl také 14. února 269 popraven. Část jeho ostatků leží na Karlštejně, ve Svatovítské pokladnici na Pražském hradě či v katedrále Petra a Pavla na Vyšehradě. Až do 19. století dokonce stával ve Valentinské ulici na Starém Městě pražském kostel sv. Valentina. Ostatně kostelů sv. Valentina je vícero – podívejte se na naše tipy a oslavte tento svátek netradičním výletem na místa s jeho jménem spojená.
Památky