Úvod > Aktuality > Šlechtické Vánoce – nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků
Šlechtické Vánoce – nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Šlechtické Vánoce – nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

  • Vydáno10. listopadu 2021
Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
VánoceA co všechno se můžete na prohlídkách dozvědět? Tak třeba to, že vánoční dárky se dříve nebalily, tento zvyk k nám přišel až v době první republiky z USA. Dárky rozdával pověřený sloužící, anebo přímo paní domu. A co šlechta pod stromečkem nalézala? Nejčastěji obrazy a obrázky svatých, neboť Vánoce byly v první řadě křesťanským svátkem a bohoslužby a liturgické obřady zde měly své pevné místo. Velmi oblíbené byly také prázdné deníky, knihy, šperky, dýmky či drobné kusy nábytku. Děti nalézaly pod stromečkem dřevěné koníky, dívky potom miniaturní domečky pro panenky se vším vybavením, aby se takto nenásilně seznámily s chodem domácnosti, chlapci zase vojáčky, a nebo přesné kopie vojenských uniforem, neboť řadu z nich čekala vojenská kariéra. Vánoční podarovávání neminulo ani sloužící a zajímavostí je, že než se rozdávaly dárky rodině, byli nejdříve obdarováni sloužící a to jak praktickým dárkem, jako byly kusy šatstva (rukavice, šály), tak i penězi.

vánoce grabštejnNa vánočním stole se objevily pokrmy, které obsahovaly plodiny, které chtěl majitel panství v dalším roce zasít a sklízet, pevné místo měla vánočka, která je symbolem Ježíška, miminka v povijanu. Nechybělo sušené ovoce, ořechy a hlavně říční a potoční ryby, raci a také zvěřina z honiteb daného panství. Tradiční kapr se konzumoval v jižních Čechách, jako ustálený pokrm se plošně objevuje až na počátku 20. století. Dezertem byl potom velmi často štůdl, tedy jablečný závin. A jak to bylo se stromečkem? Tak to vám řeknou průvodci na vánočních prohlídkách.
 

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

Loučeň zimaNa zámku Loučeň kasteláni přichystali nádhernou vánoční expozici, která sleduje Příběh vánočního stromečku. Během prohlídky zámku si děti poslechnou, jak se slavily křesťanské Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a co je to půst, proč se staví betlém, jak k nám pronikla tradice zdobení vánočního stromku a kde najdeme její původ, jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích a ve světě, kdo tam  rozdává dárky, co to byl Strom Republiky a jak se k nám zatoulal Děda Mráz, proč se na zámku pekly obří vánočky, kdy a proč se chodilo koledovat, proč si doma rozvěšujeme jmelí a mnoho dalšího.

loučeň stromečkyPříběh vánočního stromečku potrvá na zámku až do 17. ledna 2022. V sobotu, neděli a o vánočních prázdninách jsou prohlídky denně od 11:00 do 16:00 každou hodinu (doporučujeme rezervaci), ve všedních dnech prohlídka probíhá ve 14:00,16:00 a 17:00 hod (rezervace předem nutná). Jednotné vstupné 180 Kč na osobu, obsahuje prohlídku zámku " Příběh vánočního stromečku" a vstupné do parku s labyrinty. Vstupné pouze do parku s labyrinty stojí 90 Kč na osobu. Ve všední dny od 1.12. – 22.12., 3. – 7. 1. a 10. – 14.1. platí zvýhodněné jednotné vstupné 150 Kč na osobu.
 

Adventní prohlídky na Českém Šternberku

advent český šternberkPřijít se podívat na svátečně vyzdobený hrad Český Šternberk, připomeňte si význam, zvyky a průběh adventního období a poznejte, jak se na hradě prožíval advent a slavily Vánoce za první republiky.

Adventní víkendové prohlídky prohlídky se konají 4.-5. a 11.-12. prosince 2021. Na prohlídky je nutné si zakoupit on-line vstupenku předem.  Začátky prohlídek jsou vždy v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin.
 

Adventní trh a prohlídky zámku Dětenice

čerti z dětenicCeloročně otevřený zámek Dětenice láká v týdnu na klasickou prohlídku, která nabízí 14 plně zařízených pokojů a nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky. Zámecký interiér vychází z archivních materiálů převážně z 18. století a ukazuje návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství. Konají se v 10:00, 15:00 a 17:00 hodin. O víkendu jsou zde zvlášť vítány děti – ty mohou v sobotu od 10:00 do 18:00 přijít na čertovskou prohlídku (každou půlhodinu) a v neděli od 10:00 do 17:00 na prohlídku s pohádkovou bytostí (každou hodinu).

Ten, kdo přijde (nejléope s dětmi) do Dětenic ve dnech od 3. do 5. prosince 2021 si bude moci užít Mikulášskou nadílku nebo Čertovské řádění. Hrátky s čerty pak budou pokračovat i o víkendu 10. a 11. prosince. Svá místa si však předem včas zarezervujte.
 

Tajemství Filipíny Welserové na Křivoklátě

Hrad Křivoklát má otevřeno po všechny adventní víkendy, tedy od 27. listopadu do 19. prosince 2021, od 20. do 31. prosince je uzavřen. Zimní trasa vede 1. prohlídkovým okruhem, kde jsou k vidění gotické paláce a hradní kaple, unikátní doklad gotické architektury a umění.

Za zdmi gotického hradu se dozvíte také příběh renesanční dámy Filipíny Welserové z augsburské patricijské rodiny Welserů, která se tajně provdala za habsburského arcivévodu Ferdinanda II. Tyrolského a hrad Křivoklát se jim stal domovem na šest let. Žena, kterou Ferdinand během tajného nočního obřadu roku 1557 přivedl k oltáři promrzlé kaple v Březnici, byla sice krásná, moudrá, vzdělaná a pocházela z velice bohaté a vážené rodiny, postrádala ovšem urozený původ. Proto Ferdinand a Filipína museli svůj společensky nepřípustný vztah úzkostlivě skrývat.

filipína WelserováBezpečné útočiště své tajné lásky našli na hradě Křivoklátě u Ferdinandova věrného spojence Ladislava ze Šternberka a jeho ženy Kateřiny, sestřenice Filipíny. Během šesti křivoklátských let porodila Filipína na hradě tři děti. Prvním byl v roce 1560 syn Karel. Protože se ke svému dítěti nemohla otevřeně přihlásit (což by nutně vedlo k prozrazení vztahu k Ferdinandem), musela své těhotenství skrývat a po porodu nechat své dítě tajně odnést z hradu a položit je před branou, aby se ho poté mohla jako nalezence ujmout. Právoplatného uznání svého manželství se Ferdinand a Filipína dočkali teprve v roce 1576, jen čtyři roky před Filipíninou smrtí.
 

Honosné interiéry zámku Lednice

zámek lednice interiérTaké státní zámek v Lednici otevřel své interiéry milovníkům památek. O adventních víkendech je možné navštívit I. prohlídkový okruh a skleník, památky jsou v otevřeny 27. a 28. listopadu, 4. a 5. prosince, 11. a 12. prosince a 18. a 19. prosince 2021, vždy od 10 do 16 hodin. Zahrady a park jsou volně přístupné. První prohlídková trasa, která je přístupná i v zimě se skládá z reprezentačních sálů v přízemí, které sloužily k pořádání společenských akcí, plesů a bálů.

zámek LedniceVe vánočním čase měli Lichtenštejnové, rod, který zámek vlastnil, své letní sídlo jak se patří vyzdobené. Zvykem rodiny bylo pozvat na zámek lidi, zejména děti z okolí. Šlo o děti zaměstnanců, ale i ty ze sociálně slabších rodin, pro které bylo připraveno předvánoční setkání. Dostali večeři, hračky, učebnice i další drobnosti. Tradice vydržela až do roku 1943, to byli v Lednici naposledy. Ze záznamů v archivech vyplývá, že Lichtenštejnové obvykle přijížděli do Lednice na některý z adventních víkendů. Jinak trávili Vánoce většinou ve Vídni, kde to na rozdíl od Lednice žilo. Od 30. let 20. století trávili Lichtenštejnové Vánoce ve Vaduzu. Rod Lichtenštejnů vlastnil Lednici od 14. století až do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn a dnes je přístupný veřejnosti.


Jak žili Rohanové? Pohled do soukromých apartmánů Arthura a Gabriely na Sychrově

Zámek SychrovZámek Sychrov je otevřen celoročně a až do 23. prosice nabízí denně od 10:00 do 14:00 hodin prohlídku interiérů s názvem Novogotický klenot Rohanů. Během prohlídky navštívíte mimo jiné honosně zařízené Královské apartmá, v jehož ložnici přespával např. francouzský král Karel X., pruský král Vilém I. nebo rakouský císař František Josef I. Část zámku je věnovaná soukromým apartmá knížete a kněžny (pracovny, ložnice, toaletní pokoje). Na závěr si prohlédnete také reprezentační prostory (přijímací salon, knihovna, hráčský salon a velká jídelna). Vstupné na okruh je 200 Kč.

rohanské vánoceRohanské Vánoce však nebyly vůbec okázalé. Vánoční stromek měli Rohanové jen jeden – byl v hlavním salonu zámku, skromnější byly i vánoční hostiny. Na svátečním stole se objevila drůbež, ryby, zvěřina, ale nejednalo se o opulentní hostiny jako dnes. Cukroví, které mlsáme dnes se od toho za časů Rohanů nelišilo. Dárky měly hlavně praktické využití, děti dostávaly rukavice, boty, knihy. Dívky mohly pod stromečkem čekat panenky a pokojíčky pro ně.
 

Panstvo z Hluboké trávilo Vánoce v Třeboni

HlubokáZimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale též porcelánu, grafických listů nebo tapisérií. Raritou je i splachovací toaleta z počátku 20. století. Poslední majitel, Dr. Adolf Schwarzenberg, obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval se svou manželkou Hildou před nacisty do zámoří. Pokoje jsou v zimě temperovány. Otevřeno je pouze během víkendů od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Speciální adventní prohlídky se na Hluboké nechystají. Před průčelím zámku však děti jako každý rok najdou vánoční stromečky s bonbony, které si budou moci otrhat. Bez omezení zůstává otevřen zámecký park s naučnou stezkou.

vánoceSchwarzenberkové jezdívali od roku 1895 každoročně slavit advent a Vánoce na zámek v Třeboni. Kníže Adolf Josef a jeho žena Ida tak činili téměř 30 let. Na svátky se sešla celá rodina (pár měl časem 9 detí). V době adventu Schwarzenbergové obdarovávali chudé a sirotky. Sypali z oken sůl větru, aby nepolámal jejich honosné lesy, rozmisťovali zbytky od oběda zvěři pod stromy v parku. Stromeček strojili nejen pro sebe, ale také pro služebnictvo. O Vánocích obdarovávali koledníky a přijímali četné návštěvy svých zaměstnanců, kteří jim přišli popřát k novému roku. Během Štědrého dne se rodina postila, aby se večer sešla v jídelně ke slavnostní večeři. Poté, co si zazpívali koledy a rozdali dárky, pán zatleskal a do sálu se nahrnuli sloužící. Na stromku pro ně kromě ovoce, čokolády a šňupacího tabáku byla připravena plnicí pera a dokonce papírové bankovky! Není divu, že se každý snažil pro sebe urvat co nejvíce a nejednou se stalo, že stromeček porazili...


Novinka letošní sezóny – prohlídky na zámku Zákupy

zámek zákupyNádherné interiéry zámku Zákupy jsou od letoška vůbec poprvé v dlouhé zámecké historii přístupné návštěvníkům i přes zimní období. Od 2. listopadu je příchozím výletníkům k dispozici Zimní trasa zámkem. Zájemci během prohlídky zimního okruhu nahlédnou do všech tří podlaží zámku. Prohlídka zahrnuje mimo jiné předkaplí, zámeckou kapli, císařský výtah, třípokojové hostinské apartmá ve stylu biedermeieru, pokoj císařova hofmistra, apartmá arcivévodkyně Marie Terezy (nevlastní matky následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este) a pokoje v I. patře, zařízené jako honosný prvorepublikový byt lesního rady Josefa Mati (předsíň, pracovna, parádní pokoj, kuchyně, koupelna, dětský pokoj a ložnice). Prohlídka skončí návštěvou zámecké kuchyně v přízemí.

vánoceTradiční adventní akcí na zámku jsou Císařské Vánoce, ty letošní se budou konat každý adventní víkend od 27. listopadu do 19. prosince. Zámek bude slavnostně vyzdoben a průvodci vám poví něco o vánočních zvycích na panovnických dvorech. I když byl zákupský zámek letní rezidencí a císařská rodina slavila Vánoce ve Vídni, uvidíte, jak se svátky v císařské rodině slavily, jaké dárky byly pod stromečkem nebo co bylo na sváteční tabuli. Ozdobené vánoční stromky stávaly původně nikoli na zemi, ale na bohatě prostřených stolech a kolem byly na tabulích vystavovány vánoční dárky, které se tehdy nebalily.
Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích – jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích – jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Na prahu 3. tisíciletí, v letech 1998 – 2000, byl zámek Dětenice renovován a po 60 letech znovu otevřen veřejnosti. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva...

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Vánoce na zámku Sychrov

26.12.
Vánoce na zámku Sychrov

Vánoce na zámku Sychrov.