Úvod > Aktuality > Nahlédněte do budovaného Železničního muzea
Nahlédněte do budovaného Železničního muzea
"> Nahlédněte do budovaného Železničního muzea
Kultura

Nahlédněte do budovaného Železničního muzea

  • Vydáno17. dubna 2011
U příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel umožní v pondělí 18. dubna Národní technické muzeum zájemcům prohlídku části budoucího Železničního muzea na Masarykově nádraží v Praze. Areál bude zpřístupněn od 10:00 do 18:00 hodin. Vzhledem k probíhajícím opravám není umožněn přístup dětí mladších 15 let.

Areál bývalé železniční výtopny Praha – Masarykovo nádraží byl postaven v roce 1845, kdy do Prahy přijel první vlak tažený parní lokomotivou. Ústřední budova Železničního muzea je největší klasicistní průmyslovou stavbou ve střední Evropě. Také lokace takto velké a významné památky technické povahy v centru hlavního města je jedinečná. 

Národní technické muzeum v současné době dokončuje scénář expozic a koncept další náplně muzea. Železniční muzeum, jehož otevření veřejnosti se plánuje na léta 2016 až 2017, nabídne návštěvníkům rozsáhlou expozici dějin našich železnic včetně unikátní kolekce železničních vozidel. Expozice bude dělena do několika kapitol, ve kterých se návštěvníci poučí o technickém vývoji našich drah i o jejich sepjetí se společností a dějinami státu. Významnou součástí Železničního muzea bude Hala strojů, ve které budou ve funkčním stavu prezentovány parní stroje a dieselové stabilní motory. Na ni naváže expozice železničního strojírenství. 

Na expozici naváže velké modelové kolejiště a herna, kde si budou moci děti vyzkoušet řadu přístrojů z historie i současnosti železničního provozu. V rámci expozice bude možná prohlídka parních, dieselových a elektrických lokomotiv i se strojovnami a podvozky.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.