ÚvodAktualityNa zlatou neděli se bude konat Karlštejnský advent
Památky

Na zlatou neděli se bude konat Karlštejnský advent

  • 21. prosince 2019
V neděli 22. prosince 2019 vypukne pod hradem Karlštejnem oblíbená akce s názvem Karlštejnský advent 2019. Bohatý program na počest královny a císařovny Elišky se koná na náměstí v podhradí, těšit se můžete na vystoupení tanečních, pěveckých a hudebních souborů. Dále bude otevřen hrad Karlštejn k běžným prohlídkám, stejně jako Muzeum betlémů.
KarlštejnKarlštejnský advent začne na zlatou neděli 22. prosince 2019 na náměstí pod hradem. Program bude probíhat od 14:00 do 18:00 hodin. Těšit se můžete na bohatý program pro celou rodinu, ohnivé kejkle, hudební vystoupení, soutěž o nejlepší cukroví i historický jarmark.

Na stylovém tržišti ve staročeském stylu budou k dostání hračky, dřevěné zbraně, výrobky řezbářů, šperkařů, ozdoby, korále, adventní věnce i spousta dalšího zboží. Nebudou chybět ani nejrůznější laskominy a karlštejnské víno či karlštejnské pivo Karlíček. Letošní Karlštejnský advent se ponese v duchu staročeských Vánoc.

KarlštejnSprávnou vánoční atmosféru ve vás určitě vyvolá Muzeum betlémů, kde k největším lákadlům patří mechanické betlémy a Karlštejnský královský betlém, největší loutkový betlém s postavami deseti nejvýznamnějších českých panovníků.

Během Karlštejnského adventu je možné navštívit také I. okruh hradu Karlštejn. Od 23. do 25. prosince je hrad uzavřen. Znovu se však otevře o Vánocích od 26. 12. 2019 do 12. 1. 2020, a to denně kromě pondělí. Pokud přijedete autem, zaparkujete na centrálním parkovišti. Pohodlná je také cesta vlakem, která trvá pouhých 10 minut z Berouna a 30 minut ze Smíchovského nádraží v Praze.
Muzeum betlémů Karlštejn Kultura

Muzeum betlémů Karlštejn

V Muzeu betlémů v Karlštejně můžete prožít pravou vánoční atmosféru s českými historickými betlémy.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Audio

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

1. 1.28. 2.
Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn je otevřený i v zimní sezóně. Navštívit můžete první prohlídkový okruh.

Další aktuality

10 zastavení s Janem Palachem – připomeňte si výročí jeho oběti Audio

Každý rok v lednu si připomínáme výročí upálení Jana Palacha. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze chtěl dát roku 1969 najevo svůj nesouhlas s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy a apatií ve společnosti. Dne 16. ledna se u Národního muzea na Václavském náměstí v Praze polil hořlavinou a zapálil. Popáleninám poté podlehl 19. ledna. Výročí Palachova činu si můžete připomenout vzpomínkovým výletem do míst, kde Jan Palach žil či si prohlédnout několik zajímavých památníků a seznámit se s příběhy, které je provázejí.
15. leden 2026 10:00
Kultura, Středočeský kraj

Památník Karla Čapka láká návštěvníky také v zimě

V malebné krajině lesů a rybníků nedaleko Dobříše najdete dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 až 1938. Malebná vilka s rozsáhlou zahradou nabízí prohlídku expozice zájemcům i v zimních měsících. Otevřeno je zde od pondělí do pátku od 9:00 do 16:00 hodin. 29. a 30. 1. 2026 bude z provozních důvodů muzeum uzavřeno, zahrada (vč. bistra) bude otevřena od 9:00 do 16:00.
14. leden 2026 10:22
Kultura, Středočeský kraj

#světovéČesko a Svatá Hora u Příbrami: tichý půvab mariánských poutních míst a šatů pro Pannu Marii

Poutní areál Svatá Hora u Příbrami: úhledný, barokní svět sevřený ve zdech pestře malovaných ambitů. Slavné mariánské poutní místo je podobně jako další významné památky poměrně malé, ale jeho význam pro věřící je obrovský, navíc se honosí tradicí dlouhou bezmála 400 let.
14. leden 2026 0:50
Památky, Středočeský kraj

Kam na běžky v okolí Prahy ve a středních Čechách? Brdy, Sibiř i Ladův kraj

Když se o slovo přihlásí pravá zima i v nížinách, sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Běžkovat se nakonec dá nejen v okolí hlavního města, ale i v samotné Praze. A příležitostí, kde si zajezdit na běžkách ve Středočeském kraji je více než dost. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
9. leden 2026 15:51
Zimní sporty, Středočeský kraj

Zimní výlet na hrad Okoř: nezapomenutelný den v okolí Prahy

Svátek Tří králů můžete se svými ratolestmi oslavit sportovně, třeba při pochodu na středočeský hrad Okoř. Od základní školy ve Vokovicích startuje v sobotu 10. ledna 2026 ráno již 58. ročník pochodu Tříkrálová Okoř. Vybrat si můžete z několika různě dlouhých tras a během pochodu si prohlédnete zříceninu hradu, občerstvíte se u kaple v Číčovicích a cíl je v Roztokách u Prahy.
4. leden 2026 10:36
Letní sporty, Středočeský kraj

Zámek Radim má otevřeno i v zimě!

Máte chuť na malý výlet a přemýšlíte, kam se vydat i v chladnějších měsících? Zámek Radim, jeden z nejpůvabnějších renesančních zámků ve středních Čechách, zůstává otevřený pro návštěvníky i během zimy! Nelákají vás klasické prohlídky památek, protože máte pocit, že to je jen nuda? Zkuste něco trochu jiného. Na zámku Radim zažijte atmosféru šlechtického sídla jako za starých časů. Otevřeno je zde vždy o víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
4. leden 2026 7:11
Zážitky, Středočeský kraj

Česko ve filmu: Peče celá země, Pečení na neděli a další filmy o sladkých pečených dobrotách Audio

Pečené sladkosti a film jsou skvělá kombinace. Pokud patříte mezi ty, kteří si díky soutěži Peče celá země užívali opulentní hody v barokním sídle hraběte Šporka aneb na zámečku Bon Repos, budete zvědaví i na další filmy a seriály o jídle. Anebo si raději pustíte některou z pohádek, kde se také peče, smaží a vaří? Pojďte s Kudy z nudy zasednout k bohatě prostřenému filmovému stolu!
3. leden 2026 20:46
Zážitky, Středočeský kraj

Na zámku Loučeň proběhne netradiční oslava konce roku již ve 13 hodin

Ve středu 31. prosince 2025 se na zámku Loučeň slaví Nový rok jako první na planetě, spolu s Inuity, Australany a Kaledoňany... Na takového Silvestra rozhodně nezapomenete! Odšpuntování láhve šampaňského na zámku Loučeň už v jednu hodinu odpoledne má navíc jednu obrovskou výhodu: užijí si ho i ti členové rodiny, kteří do půlnoci nevydrží v bdělém stavu.
31. prosinec 2025 8:42
Zážitky, Středočeský kraj